Forum Forum podatkowePIT

rozliczenie z mężem pit 37 a pit 28

rozliczenie z mężem pit 37 a pit 28

marzena05 / 2009-02-08 21:08
rozliczam sie z mężem pitem 37 a w ubiegłym roku dodatkowo zaczeliśmy wynajmowac mieszkanie, żeby bylo mniej formalności zdeklarowałam sie ze bede oplacac podatek za wynajem w formie zryczautowanej w imieniu męza. Rozliczylam sie pitem 28 i 28A do 30 stycznia. Czy ja wykazuje jakies sumy w naszym wspólnym rozliczeniu pit 37 ??
prosze o pomoc
Wyświetlaj:
Andre_NH / 31.178.28.* / 2016-01-06 17:44
Mam podobną sytuację: Żona w 2015 roku podnajmowała lokal przez 3 miesiące będąc na ryczałcie ewidencjonowanym (PIT 28.).
Chcielibyśmy się teraz rozliczyć wspólnie, tj. na PIT 37.

Czy mamy to robić niezależnie? Czyli żona do końca stycznia rozlicza się na PIT 28 a później razem na PIT 37?
wiwan / 2016-01-07 08:54
Wątek stary- ale się nie zmieniło. Jeśli podnajem był 'prywatny', poza DG to mimo tego, że był "na" ryczałcie nie wyklucza wspólnego rozliczenia małżonków z dochodów wg. skali (przy zachowaniu innych warunków tej preferencji).

Zatem żona rozlicza przychody z najmu na PIT 28 + 28A do końca stycznia ( w tym roku oznacza to 2 lutego )

Do końca kwietnia ( w tym roku oznacza to 2 maja ) natomiast rozliczacie się wspólnie z pozostałych Dochodów na PIT 37 + ewentualnie PIT O, PIT D.
belladonna / 2009-02-08 21:13 / Tysiącznik profesjonalny
Najem rozliczyłaś w PIT-28, a inne dochody podlegające pod skalę rozliczysz w PIT-37. Jeśli najem jest na ryczałcie, to musi być to oddzielne źródło przychodów, bo najem nieruchomości w ramach działalności gospodarczej nie może być na ryczałcie (bo działalność gospodarcza na ryczałcie wyklucza wspólne rozliczanie małżonków w PIT-37, czy PIT-36).
Czyli możecie składać PIT-37 wspólny wykazując w nim tylko dochody podlegające pod skalę, czyli z pracy, umów zleceń, czy o dzieło, emerytury, renty, zasiłki chorobowe itp :-))

Najnowsze wpisy