Forum Forum podatkowePIT

renta rodzinna małoletniego dziecka

renta rodzinna małoletniego dziecka

jj39 / 95.49.198.* / 2009-03-09 16:17
Jestem ojcem samotnie wychowującym niepełnoletnie dziecko. Córka otrzymuje rentę rodzinną po matce oraz dodatek pielęgnacyjny (jest niepełnosprawna ruchowo). Dostałem PIT11 z ZUSu (renta córki, ale z uwagi, że jest niepełnoletnia renta jest na mnie). Mam też inne źródła dochodu (nie prowadzę działalności gosp.). Bardzo proszę o radę czy powinieniem wypełnić PIT37 wpisując rentę córki jako mój dochód czy tez jest to dochód małoletniego dziecka a w zwiazku z tym powinieniem wypełnić PIT36 i PIT M? Czy mogę rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko?
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-03-09 21:26 / Tysiącznik profesjonalny
Z tego co wiem, to w tym roku ZUS nie umieszcza zapisu, że renta jest dziecka... no ale w końcu istnieje jakaś decyzja, że to dziecko ma przyznaną rentę, a nie Ty.
Wg mnie bardziej prawidłowy jest PIT-36 plus PIT/M. Możesz rozliczać się jako samotnie wychowujący o ile nie miałeś cały rok 2008 żony (przecież drugą mieć możesz) i odliczyć ulgę prorodzinna :-))
jj39 / 83.4.101.* / 2009-03-12 14:47
Dziękuję za informacje. Wypełniłem PIT36 plus PITM, zapytałem w moim urzędzie skarbowym czy zrobiłem to dobrze i... powiedziano mi, że powinieniem wypełnić PIT37, bowiem renta jest co prawda dziecka, ale PIT z ZUSu jest na mnie więc nie jest to dochód dziecka ale mój. Zgłupiałem już zupełnie. Zacząłem szukac w internecie i jedni podają, że w mojej sytuacji własciwym jest PIT 36 a inni, że PIT37. Czyżby dowolnośc interpretacji? Sam już nie wiem jaki PIT złożyć. Pomocy! :-)
belladonna / 2009-03-12 17:10 / Tysiącznik profesjonalny
Ale reasumując zarówno w PIT-36 jak i PIT-37 dochód opodatkowany jest w ten sam sposób (wg skali) więc zrób jak uważasz, bo czy zwrot, czy podatek, wyjdzie taki sam w tych PITach :-)) :-))

Najnowsze wpisy