Forum Forum podatkowePIT

Umowa o pracę,umowa zlecenie,działalność(ryczałt 8,5%)jak to rozliczyć

Umowa o pracę,umowa zlecenie,działalność(ryczałt 8,5%)jak to rozliczyć

Andre1550 / 2009-03-22 08:01
Witam.
w zeszłym roku pracowałem na umowę o pracę umowa zlecenie i o pażdziernika działalność gospodarcza na ryczałcie 8,5%,z działalności rozliczyłem się do końca stycznia,następnie umowy rozliczyłem w pit 37,pan w urzędzie powiedział że mam się rozliczyć w pit 36,ile razy będę rozliczał się z tego samego podatku,pit 36 nalicza 19% z działalności, wychodzą dosyć spore kwoty do zapłaty,
jak mam się rozliczyć?
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-03-22 10:34 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli w 2008 miałeś dochody z umowy o pracę, z umowy zlecenia i z działalności na ryczałcie, to tak jak złożyłeś powinno być (czyli PIT-28 z DG do końca stycznia i PIT-37 z reszty).
Jeśli US się domaga PIT-36 to oznacza, że nie miałeś działalności na ryczałcie, a na zasadach ogólnych. Aby mieć DG na ryczałcie należało to zgłosić w odpowiednim terminie. Dlatego odpowiedz, jak to jest tak na prawdę? :-))
Andre1550 / 2009-03-22 11:35
Z działalności jestem rozliczony w pit 28(Zeznanie o wysokości uzyskanego dochodu,wysokości odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) wysokość opodatkowania 8,5%,nawet 23zł musiałem dopłacić,takie rozliczenie dostałem od księgowej z biura rachunkowego.
belladonna / 2009-03-22 12:35 / Tysiącznik profesjonalny
Czyli musisz wyjaśnić sprawę w US. Musisz sobie tam podejść i dowiedzieć się jaką masz zgłoszoną formę opodatkowania (nie domagali by się PIT-36 jeśli jest tak jak piszesz). No chyba, że ja jeszcze nie wiem o innych Twoich dochodach, do których właściwy jest tylko PIT-36. Pytanie tez jakie było uzasadnienie przez pana z US, że się domaga od Ciebie PIT-36 (na pewno powiedział dlaczego) :-))
Andre1550 / 2009-03-23 20:35
Żadnych innych dochodów już nie miałem,ale przejdę się do US i wyjaśnię,bo w chwili obecnej nie ma mnie w kraju,a to żona zanosiła pit 37,a pan w US stwierdził tylko ze mam DG i pit 37 nie przyjmie,widocznie nie do końca sprawdził na jakich zasadach byłem,żona też nie bardzo wiedziała ,ale dziękuję za pomoc.
belladonna / 2009-03-23 21:28 / Tysiącznik profesjonalny
Mając DG na ryczałcie, nie możesz składać wspólnego PIT-37 z zoną, wiec albo chodziło mu o to, albo masz inna formę opodatkowania zgłoszoną. Wyjaśnić to trzeba. No chyba, że jeszcze wchodzą w grę dochody zagraniczne, to jeszcze inny temat :-))

Najnowsze wpisy