Forum Forum podatkowePIT

Zakup i sprzedaż funduszy - jak rozliczać

Zakup i sprzedaż funduszy - jak rozliczać

mencio / 2007-10-20 22:32
Witam :) założyłem sobie konto w mBanku i zamierzam swoje oszczędności inwestować. I tutaj pojawia się pewien problem. Już wiem iż bardzo często będę zarówno kupował jak i sprzedawał przede wszystkim jednostki TFI ale także i akcje. I tutaj rodzi się moje pytanie, jestem całkowicie zielony przy tym kiedy należy się rozliczyć z zysku z funduszy. Otóż czy należy to robić przy sprzedaży jednostek czy też pod koniec roku po podliczeniu wszystkich zysków i strat. Problem u mnie jest taki że po prostu zdaję sobie sprawę iż bardzo możliwe jest że nawet kilka razy w miesiącu będę kupował i sprzedawał jednostki TFI więc odliczanie za każdym razem 19% podatku od zysku byłoby baaaaardzo kłopotliwe. I sam nie wiem co robić ;)

Nadmieniam odrazu iż jestem całkowicie zielony w kwestii rozliczeń :)

I drugie malutkie pytanie. Czy od zysku z jednostek funduszy zagranicznych także trzeba płacić podatek ?
Wyświetlaj:
roman XY / 193.164.157.* / 2008-02-26 10:24
Polecam teksty na ten temat:
http://pit.wieszjak.pl/porady-eksperta/68804,Jak-opodatkowane-sa-zyski-z-funduszy-inwestycyjnych.html
http://pit.wieszjak.pl/porady-eksperta/68490,Jak-opodatkowane-sa-przychody-z-kapitalow-pienieznych.html
eugeniusz 12 / 87.205.158.* / 2008-03-04 19:59
faktycznie pit.wieszjak.pl
rewelka serwis - zero zbednych informacji
Egueniusz
www_kuba_waszkowiak_com_pl / 2008-02-14 15:05 / Bywalec forum
Jeśli chcesz przekazać 1% swojego podatku za 2007r. organizacji pożytku publicznego, a nie wiesz komu - dowiesz się na
www.kuba.waszkowiak.com.pl
zakładka "Jak wypełnić zeznanie podatkowe?".
Nie zmarnuj swoich pieniędzy! Możesz pomóc dziecku!

www.kuba.waszkowiak.com.pl

.
Le... / 62.111.139.* / 2007-12-07 22:46
Fundusze same pobierają podatek od zysku i nie trzeba się rozliczać samemu. PIT 38 wypełnia się przy inwestowaniu bezpośrednio w akcje na giełdzie.
zorba128 / 2007-11-30 23:42
Witam

To ja sie podepne pod pytanie. Jak formalnie wyglada rozliczanie podatku? Konkretnie - czy musze skladac na koniec roku dodatkowego PITa (38?), jezeli tak, to co powinienem dostac od TFI zeby go wypelnic? I - co z funduszami zakupionymi bezposrednio na gieldzie (np Investor kupiony poza emisja)?
Prosilbym o wytlumaczenie (albo linka) - jak to wyglada krok po kroku...
G / 213.77.220.* / 2007-12-07 11:36
A ja odziedziczyłem po ojcu 10500 zł w funduszu. 10 tys było wpłacone i 500 zł zysku. bank pobrał 19% od całości prawie 2 tys. Jak to jest.
Radiush / 84.201.219.* / 2008-02-25 15:12
Ponieważ jeżeli odziedziczysz akcje lub jednostki w funduszu, to koszty uzyskania poniesione przez ciebie wynoszą w tym przypadku 0zł, a zysk ze sprzedaży 10500zł. Nie wiem tylko jak to jest z opodatkowaniem spadków i darowizn - wydaje mi się, że coś można chyba z tego odliczyć - ale głowy nie dam.
Spid / 87.205.237.* / 2007-10-25 02:00
Z tego co czytam to polowa panow w komentarzach to naganiacze a druga polowa wie ze dzwonia, ale niewie gdzie. Ja osobiscie proponuje Deutshe Bank, a dokladniej ich zagraniczne fundusze - moze nie ich ale oni posrednicza Merrill Lynch (www.blackrock.pl) Inwestujesz w obcej walucie, bez podatku, i ze swiadomoscia ze nikt ci mordy niebedzie wpychal w twoje finanse. 0 podatku. Jesli chodzi o waltuje do inwestycji to polecam euro, american dream i dolary to juz historia
Pracownik banku / 192.193.245.* / 2007-12-07 11:24
Spid to nie jest tak do końca z tym podatkiem. Fundusze zagraniczne Merrill Lynch nie są zarejestrowane w Polsce, więc nie podlegają polskiemu prawu podatkowemu. To fundusze z Luksemburga dopuszczone do dystrybucji w Polsce.
Przy umorzeniu tutułów uczestnictwa podatek oficjalnie nie jest pobierany bo fundusz nie ma takich podstaw prawnych, aczkolwiek tenże podatek (19% procent od zysku) powinien być rozliczony samodzielnie przez inwestora w urzędzie skarbowym.
Fakt, że 95% inwestorów tego nie robi (bo fiskus nic o tym nie wie) nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku.
Niewywiązanie się z tego obowiązku może rodzić konsekwencje karno-skarbowe, a jak wiadomo macki fiskusa są szerokie a i tzw. "życzliwych" donosicieli nie brakuje.

Reasumując - radzę uważać żeby się nie przeliczyć
zaz / 217.153.72.* / 2008-03-04 08:33
http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/fundusze;luksemburskie;bez;podatku,227,0,325603.html
tu jest tekst na temat funduszy luksemburskich pozdrawiam
yayurek / 2007-12-07 17:31 / Kompulsywny looser na forum
kolego SPID, wejdż na stronę Deutsche Banku, i popatrz na wyceny funduszy, prawie wszystkie dolarowe mają odpowiedniki w euro, i jest obojętne czy wpłacasz euro czy dolary czy funty, i tak na wyjściu masz ponownie dolary, euro, złotówki, tugriki mongolskie, wony koreańskie... łatwo też zauważyć, że różnica procentowa w osiągnięciach danego funduszu w euro czy w dolarach, wynika z różnicy właśnie w ich kursach, w przypadku wzrostu kursu euro, dany fundusz ma po prostu znacznie gorszy wynik przy wycenie w euro, więc niestety od dolara nie uciekłeś i nie ma znaczenia w czym wpłaciłeś
pchelek / 2008-02-27 20:19 / Tysiącznik na forum
NIE ma znaczenia czy kupujesz fundy w Euro czy w Dolarach - przy wycenie wartosci uwzgledniane sa zmiany kursow. Jak dolar spada to rosnie wartosc jednostki - bo sa to fundy miedzynarodowe, mongolskie, koreanskie, chinskie, polskie, brazylijskie.
Sprawdzalem to wielokrotnie - to nie ma zadnego znaczenia. W kazdym razie jest to najlepsza lokata obcych walut.
Fundy Franklin i Blackrock sa w Polsce bezpodatkowe - nie placisz ani grosza.
W fundach polskich to towarzystwo za ciebie placi podatek.
mencio / 2007-10-23 12:30
Czyli nie musze sie w ogole rozliczac pod koniec roku ?? Czy tylko normalnie np ze zainwestowalem 10000 zł zarobilem tyle i tyle i juz ;) bo podatek został juz potrącony ? :) a co do super funduszu plus to jest to inwestycja na minimum 500 zł / miesiac ;)
michcio / 217.97.238.* / 2007-10-23 13:47
Tak podatek zapłacisz dopiero w chwili zbycia jednostki, czyli za kazdym razem kiedy bedziesz zmieniał swój koszyk FI, a nie na przełomie roku.
michcio / 83.6.74.* / 2007-10-23 08:43
Kolego tutaj podatek bedą potrącali Ci za każdym razem po zbyciu jednostek, jesli chcesz bawić sie w czeste konwersje to Polecam plan inwestycyjny axa, tam mozesz zmieniac fundusze bez płacenia podatku belki, jest on odroczony do konca trwania inwestycji, a co za tym idzie moze zostanie kiedys zniesiony !! Dodatkowym atutem tego programu(do konca roku) jest dodatkowa alokacja skladki w pierwszym roku dają gratis na wejscie 10% kazdej wplaconej kasy.
melox / 83.18.31.* / 2007-10-23 10:01
panie agencie AXA zapomniales wspomniec ze jest to dlugoletnia inwestycja, a wczesniejsze wycofanie pieniedzy powoduje strate czesci lub nawet calosci wlasnego kapitalu. Z tego typu planow to wybralbym juz super fundusz plus gdzie juz w trzecim roku praktycznie bez oplat mozna wybierac pieniadze, ale to jest tylko dla tych ktorzy sa zdecydowani oszczedzac dlugo i regularnie, a nie dla kogos kto chce czesto zmieniac swoje inwestycje
michcio / 217.97.238.* / 2007-10-23 13:42
nie jestem agentem axa, poprostu akurat w tym momencie uwazam ze jest to jedna z lepszych ofert ze wzgledu na promocje i koszty dodatkowe. Aegon tez jest całkiem dobry, ale w pierwszym roku pobierana jest jednak spora opłata....
mencio / 2007-10-23 14:58
Czytamy ze zrozumieniem :) nie chce i nie mam zamiaru przystepowac do zadnego planu dlugoterminowego. Raczej chce miec mozliwosc bardzo czestych konwersji i mozliwosci wykupu jednostek funduszy, dlatego najlepszym wedlug mnie rozwiazaniem jest mbank ;) i tamtejsze fundusze. Dziekuje wszystkim za odpowiedzi ;)
pchelek / 2008-02-27 20:22 / Tysiącznik na forum
konwersje sa do dupy bo prawie zawsze sie traci - chyba ze jest to parasol i mozna zmieniac fundy na rozne-rozniste - jak w blackrocku np.. Lepiej co rok poltora zmieniac fundy. Bo nie ma fundu co by przez 5 lat szedl do przodu.

Najnowsze wpisy