Forum Forum podatkoweVAT

Vat, a VAt marża ? poważe pytanie

Vat, a VAt marża ? poważe pytanie

piottrek / 2007-12-12 22:07
witam,
nigdzie w internecie nie mogłem znaleźć odpowiedzi dlatego zapytam i mam nadzieze, że ktoś odpowie:)

załóżmy taka sytuację, że prowadząc działalność gospodarcza (opdatkowana ryczałtem) prowadzimy sprzedaż rzeczy używanych, początkowo nie jesteśmy płątnikiem Vat'u, a więc problemu nie ma. ale po przekroczeniu progu podatkowego nim się stajemy (powyżej 10k E albo 50k pln od 2008) i proszę mi powiedzieć jak płacimy teraz Vat, od jakiej kwoty? przypominam że sprzedjemy rzeczy nie nowe,a użyuwane czy odpdatkowana jest tylko marża? czy całą kwota na jaką dokonano sprzedaży? czyli jak kupimy rzecz za 1 000 pln a sprzedam za 1 500 pln to czy płace Vat od 1500 czy od 500 ?

jeśli jest ktoś kto by umiał pomóc to będę wdzięczny :)
pozdrawiam
Wyświetlaj:
urzędnik skarbówki / 145.237.42.* / 2007-12-13 09:35
Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku podatnika wykonujacego czynności polegające na dostawie towarów uzywanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekconerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności gospodarczej lub importowanych w celu odsprzedazy, podstawę opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowita kwotą, która ma zapłacić nabywca towaru , a kwotą nabycia, pomnejszona o kwotę podatku.

Definicja i wiecej na temat towarów używanych w rozdziale 4 w/w ustawy
Pozdrawiam:-)
piottrek / 2007-12-13 10:02
zgadza sie wszystko, tylko ciekawi mnie czy po przekroczeniu progu obrotu zwalnajacego z Vat'u (ktory i tak jest w Polsce b.maly) nadal mozna stosowac Vat marza? jest to logiczne ze na rzeczy używane tak powinno być, ale czasami z tej logiki nie wiele wynika, bo przepis to przepis.
urzednik skarbówki / 145.237.42.* / 2007-12-13 14:26
Jesli jest Pan podatnikiem zarejestrowanym VAT czynnym i wykonuje Pan czynności, których podstawą opodatkowania jest marża, zgodnie z art. 120 usawy o VAT to na podstawie § 9 ust. 8 rozporządzenia Ministra finansów z dnia 25.05.2005r. ( Dz. U. nr 95 poz 798 ze zm.) musi Pan wystawiąć fakturę "VAT-marża" i kwota limitu zwolnania podmiotowego nie ma żadnego znaczenia ( skoro jest Pan juz zarejestrowany jako czynny vatowiec
Jesli nie jest Pan zarejstrowanym podatnikiem VAT czynnym (np nie przekroczył Pan jeszcze kwoty uprawniającej do zwolniania podmiotowego ) to nie ma Pan prawa wystawiąc faktur VAT wogóle.
Pozdrawiam
piottrek / 2007-12-13 18:47
dziekuje bardzo za odpowiedz :) tylko teraz kciuki trzymać muszę żeby Vat-marża przeszło w US :) pozdrawiam
minoookkk / 79.186.156.* / 2008-02-16 22:30
życzę powodzenia

Najnowsze wpisy