Forum Forum inwestycyjneFundusze

Fundusze a rozliczenia PIT

Fundusze a rozliczenia PIT

Zion / 2007-01-28 15:19
Witam
Jeżeli zainwestowałem w TFI akcji pod koniec zeszłego roku to nie muszę uwzględniać tego w rozliczeniu PIT-37 . Rozumiem, że podatek belki jest pobierany przy wypłacie środków na konto ?
Dzięki . Pozdrawiam
Wyświetlaj:
mick / 2007-01-28 17:59 / Uznany Gracz Giełdowy
podatek jest pobierany automatycznie przy konwersji (tradycyjne tfi) i przy umarzaniu jednostek. nie wpisujesz wiec tego do pita (bo juz zapłaciłes haracz). a po za tym gdzie chciałbys to wcisnac do pita-37?
inaczej jest przy akcjach - tu na konto wpływa kwota brutto i raz w roku musisz to rozliczyc i zapłacic 19% podatku od zysku. i to co zarobisz na akcjach nie podwyzsza ci progu z tytułu przychodow ze stosunku pracy itp. dostajesz w lutym z dm pita-8c a zeznajesz na picie-38
Sabina / 84.40.231.* / 2007-01-28 18:18
Witam ! Mam środki w funduszach i na począdku roku zrobiłam konwersje i na jednym z funduszy straciłam a na innych zarobiłam czy tą strate można odpisać ,i jeszcze jedno na giełdzie też na jednym z walorów straciłam czy to też można odpisać od podatku np; od zarobionego zarobku z funduszy
mick / 2007-01-28 19:44 / Uznany Gracz Giełdowy
nie x 2.
akcje to akcje. fundusz to fundusz :)
nie mialas zysku na jakis tam jednostkach funduszu wiec nie pobrali podatku. podatek automatycznie pobieraja tylko z zyskownych jednostek.

jezeli ze zbycia akcji w danym roku podatkowym ogolnie jestes na plus to płacisz podatek (suma przychodow/strat minus koszty jest wieksza od zera).
jak masz ogólnie strate - to masz 5 lat na odpisanie straty w kolejnych latach przed obliczeniem podstawy opodatkowania. w kolejnym roku mozesz odpisac max polowe straty z roku poprzedniego.
i ta uwaga ponizej na temat daty powstania przychodu jest jak najbardziej aktualna. (rok podatkowy konczy sie 31.12 - wiec za 2006r rozliczasz sie ze zbycia papierow wartosciowych zaksiegowanych przed 31.12)
Sabina / 84.40.231.* / 2007-01-28 20:52
Tzn. że z tą stratą na funduszu nic sie nie da zrobić ?
Na koniec roku nie można odliczyć to od podatku z funduszów /
mick / 2007-01-28 18:04 / Uznany Gracz Giełdowy
aha...i nie liczy sie data zakupu. liczy sie data powstania przychodu dopiero, w tym momencie powstaje obowiazek podatkowy (jak jest zysk).
kam_k / 2007-01-28 16:26
Bardzo dobre pytanie też chciałbym poznać na nie odpowiedź od kogoś zaznajomionego.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy