Forum Forum inwestycyjneFundusze

Co zrobić z 400 tys zł

Co zrobić z 400 tys zł

robkab / 2007-08-04 17:50
Od jakiegoś czasu śledzę rynek i gospodarkę. Nie jestem wielkim znawcą tematu, ale również nie jestem całkowitym laikiem. Już byłem bliski już teraz podjęcia decyzji zainwestowania w fundusze moich oszczędności - nie są małe ok. 400 tys.,
Ale widzę że nastąpiła bessa na rynku. Zdaję sobie sprawę, że będzie w końcu odbicie i chyba poczekam jeszcze z miesiąc lub dwa, ale mam inny problem. Zastanawiam się bowiem jak najlepiej ulokować pieniądze.
Przy takich oszczędnościach mogę sobie pozwolić na dłuższy okres inwestycji np: 5 lat. z zaznaczeniem że miesięcznie muszę coś odkładać na życie :)) (jakieś 3-5 tys)
Ale jaki ułożyć najlepszy portfel ?
Raczej jestem osobą która lubi średnie ryzyko, więc wstępnie ustaliłem sobie podział portfela na f. akcyjne 50% f. zrównoważone 30% i stabilnego wzrostu 20%.
Pytanie moje to:
1. Jaki najlepszy scenariusz byście polecili przy takim okresie inwestycji i wydatkach
2. które fundusze waszym zdaniem najlepiej rokują
3. Czy fundusze które w notowaniach osiągają najlepsze wyniki, osiągnęły już swoje apogeum rozwoju i dalej nie wzrosną.
4. Czy dobrze podzieliłem portfel ??
Wyświetlaj:
Sebastian Gottman / 91.94.16.* / 2007-08-08 13:12
Sądzę, że warto dobrać takie rozwiązanie by możliwy był wybór spośród kilku grup funduszy. Jeśli w jednej np akcyjnych polskich będzie korekta, można przenieść kapitał za granicę. Nawet w jednej grupie funduszy są lepsze i słabsze więc warto mieć możliwość przejścia na te lepsze. Kwota jaką Pan dysponuje umożliwia, już ciekawsze rozwiązania oczywiście w uwzględnieniem średniego ryzyka. Po więcej info zapraszam do kontaktu.
TaS / 2007-08-07 02:33 / Tysiącznik na forum
Witam,

na wstepie zaznacze,ze nie lubie ludzi z wieksza kasa i mniejsza wiedza :) ale nie zrażaj sie ;)

primo:


Raczej jestem osobą która lubi średnie ryzyko, więc wstępnie ustaliłem sobie podział
portfela na f. akcyjne 50% f. zrównoważone 30% i stabilnego wzrostu 20%.

jesli srednio lubisz ryzyko to chyba nie jest portfel dla Ciebie :) bo przy takiej konfiguracji do 80 kilku% Twoich aktywow bedzie w akcjach... ale moze nie wiesz,ze zrownowazone tez maja akcje? nie mowiac o stabilnych? i to wcale nie malo...

poza tym jesli chcesz z tego odciagac na zycie jakas kaske to niedobrze. jak wielu liczysz,ze wyzyjesz z funduszy,bo przeciez beda rosly szybciej niz bedziesz konsumowal. niestety zwlaszcza u niedoswiadczonych potrzeby rosna geometrycznie, a oszczednosci conajwyzej arytmetycznie... wniosek prosty: przejesz to :)

niejeden juz chcial lezec i patrzec jak mu fundy zarabiaja, ale neiwielu to potrafli - zwlaszcza tak mala kwota :)

a teraz odpowiedzi:

1. scenariusz taki: nauka, nauka, nauka, inwestowanie i praca, inwestowanie, zjadanie owocow :)
2. nikt nie odpowie na to pytanie serio - bo jedyne ktore rokuja na paewno to gotowkowe, a te przynosza niewielki zysk :) wróżenie z fusów jesli chodzi o akcyjne.
3. jakbym mial szklana kule to bym CI powiedział... ale niedawne 166% na pko/cs to bylo moim zdaniem apogeum.
4. niestety: nie :)

proponowałbym sie jeszcze podciagnac z wiedzy, pouczyc na malej kwocie, a potem.. kto wie moze bedziesz nowym buffetem :)
daytona / 83.10.91.* / 2007-08-06 19:36
zastanow sie nad ibsys i fonem dobre ceny maja do zakupu i to bedzie ciekawe fundy zostaw malo interesujace mysle ze jest sznsa na 800000 tys lub jeszcze na dol troche ale to juz jest plycizna w wycenach a fon byl do niedawna wydmuszka teraz jest firma z przyszloscia ryzyko zniwelowane ostatnimi spadkami moze jeszcze ok 15% w dol ale to czarny scenariusz
gega / 87.207.235.* / 2007-08-06 16:44
gega
Gram od jakiegoś czasu na giełdzie, aby dorobić sobie do wypłaty.
Gdybym miał taką sumę nie ryzykował bym we fundusze które mają w portfelu akcje.
Raczej zinteresowałbym się fuduszem obligacyjnym(średni 5% rocznie),
plus wypłata z pracy i żyje spokojnie bez stresu, że jakaś korekta, czy bessa
na giełdzie zje mi pieniądze.
P.s. Ja dążę do takiej sumy, po czym przeżucę się z giełdy na obligację.
jan kowalski / 2007-08-05 12:21 / Tysiącznik na forum
ostrożnie z akcjami, lepiej więcej zainwestowac w fundusze mieszane.
jan kowalski / 2007-08-05 12:34 / Tysiącznik na forum
średnie ryzyko i 50% akcji?? Według mnie: srednie ryzyko to fundusze zrównoważone i tego powinienes miec najwięcej. Lepiej jeść łyżka, ale ciągle, niż chochlą i nabawić się wrzodów żołądka.
macias / 83.8.223.* / 2007-08-04 20:21
napewno nie inwestuj w akcje bo ja zainwestowalem w czerwcu tys i pikawa mi wysiadzie jak dluzej potrwa korekta
robkab / 2007-08-04 20:46
no gdybym inwestowal krotkoterminowo to faktycznie bym z sercem mial problemy :)
W akcje warto inwestowac w perspektywie troche dluzszego czasu, albo jak sie ma zmysl wyczucia rynku. Wtedy mozna zarobic. Ja zmyslu jeszcze nie mam (i nie wiem czy to tak do konca mozna - chyba ze spekulanci, ktorzy maja pewne informacje), ale cierpliwosc tutaj jest niezbedna. Zreszta nie chce wszystkiego inwestowac w akcje.....jakies zabezpieczenie musi byc :)
Trade / 2007-08-04 20:12 / Bywalec forum
Witam jak widać kwota którą dysponujesz nie jest mała i przy dobrej dywersyfikacji portfela możesz w ciągu 5 lat osiągnąć naprawdę dobrą stopę zwrotu.
1.Po pierwsze widzę że chcesz odkładać miesięcznie jakieś 3-5 tysiące na życie więc radzę aby jakieś 20-30 tysięcy złotych zostały wpłacone na fundusz ochrony kapitału 4,15%/rok gdzie nie ma opłaty dystrybucyjnej i w każdej chili możesz wypłacić pieniądze z wypracowanym zyskiem jakim jest arka ochrony kapitału wszystko po to by wpłacone pieniądze na inne fundusze mogły zacząć zarabiać i żeby nie ruszać tych pieniędzy przez jakiś czas
2.Najlepiej z długoterminowych funduszy to fundusze arki
3.Wszystkie fundusze które w ostatnich 5 lat zarobiły najwięcej przkyładowo arka 470% nie świadczy nic o tym że w następnych 5 lat będą się równie dobrze spisywać tego tak naprawdę nie wie nikt ale według mnie powinny osiągnąć przynajmniej 70% tego co osiągnęły w poprzednich latach
4.Portfel nie jest zły choć tak jak napisałem przynajmniej 20-30 tysięcy wpłać na fundusz ochrony kapitału by nie ruszać na razie reszty kapitału w funduszach.
6% ochrona kapitału
50% fundusze akcyjne
30 fundusz zrównoważony SKOK FIO Aktywny Zmiennej Alok lub arka
24% fundusz stabilnego wzrostu polecam arka

przy takim rozmieszczeniu portfela bedziesz mógł wypłacać z fundusz ochrony kapitału pieniądze przez jakiś czas zanim inne fundusze odrobią opłaty dystrybucyjne i już coś zarobią i po 5 latach powinieneś osiągnąć przynajmniej 200% pozdro
robkab / 2007-08-04 20:42
dzięki za konkretne uwagi w szczególności dotyczące comiesięcznych wypłat. Nieukrywam, że własnie z tym mam największy zgryz - bo jaką część i w co odłożyć by z tego jakiś czas żyć. Ale dzięki za radę, muszę trochę więcej się najpierw dowiedzieć o f. z ochroną kapitału - który np: najlepszy.
Co do Arki to własnie też mysle ze w ciagu nastepnych 5 lat niekoniecznie musza przyniesc podobne do obecnych zwroty. Dlatego sie mocno zastanawiam czy inne, ktore obecnie dopiero sie niby rozwijaja, za 5 lat nie beda w podobnej sytuacji co dzisiejsza ARKA. Ale faktycznie tego nie wie nikt.
I na koniec tez mam nadzieje ze mimo wszystko za te 5 lat bede na +.
pozdrawiam
609 696 209 / 2007-08-06 23:20
moim zdaniem najlepiej zainwestować w portfel, gdzie masz az 33 fundusze (wyselekcjonowane z rynku) i możliwość darmowego (12 razy w roku) przenoszenia kapitału między nimi (bez prowizji i podatku Belki). Oszczędzasz czas na szukaniu najlepszych fund. akcyjnych zrównoważonych czy stabilnego wzrostu. Dostępne sa też fundusze zagraniczne, mówię tu o programie inwestycyjnym Aegon, który sobie wykupiłam. POLECAM!!!
dario551 / 84.40.202.* / 2007-08-07 12:30
witam:) wejdz na moja poczte to pogadamy pozdrawiam
dario551 / 84.40.202.* / 2007-08-07 12:44
witam:) wejdz na moja poczte dariusz.z@vp.pl to pogadamy pozdrawiam
660 481 480 / 129.35.231.* / 2007-08-08 13:21
zadzwon do mnie to pogadamy o możliwościach inwestycyjnych i Twoich potrzebach
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy