Forum Forum nieruchomościOferty

Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze?

Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze?

Money.pl / 2007-06-27 13:08
Komentarze do wiadomości: Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze?.
Wyświetlaj:
mikus11 / 83.5.217.* / 2008-11-21 19:41
zlozylam wniosek o wykup mieszkania ,minał rok bo spodzielnia mieszkaniowa przy metrze zaslania sie (Z uwagi na zaskarzenie do śądu przez uprawniona osobe uchwaly Zarzadu okreslajacej przedmiot odrebnej wlasnosci lokali,postepowanie w zakresie przeksztalcen praw do lokali w Pani nieruchomosci zostalo aktualnie zawieszone Sprawa toczy sie przed Sądem Okregowym . Zgodnie z art. 43 ust.6 ustawy w przypadku zaskarzenia do sadu uchwaly Zarzadu okreslajacej przedmiot odrebnej wlasnosci lokali, do czasu prawomocnego zakonczenia procesu sadowego-nie wchodzi ona w zycie,a zatem brak jest ustalonych udzialow w nieruchomosci wspolnej, co uniemozliwia przeksztalcenie spoldzielczych praw do lokali w prawa odrebnej wlasnosci) czyli taka sprawa moze ciagnoc sie latami.Czy jest jakiś sposob na tak bezczelną spoldzielni
slawak / 2009-01-12 19:05
proszę o poradę, posiadam mieszkanie spółdzielczo-własnościowe obecnie Sp-nia rząda od nas kwoty / niemałej / za wykup gruntów od miasta /mają płacic wszyscy lokatorzy / blokując równocześnie przeniesienie w odrębną własność mieszkania. Czy jest to słuszne /uchwała Walnego Zgromadzenia Sp-ni / i czy Sp-nia może mnie zmusić do zapłaty za te grunty w sytuacji kiedy nie jestem zainteresowana ustanowieniem odrębnej własności.
querto777 / 79.186.210.* / 2008-12-18 15:41
polecam www.maslowska.pl babeczka pomaga na jej stronie sporo ciekawych artykułów
slavomir / 212.76.41.* / 2008-12-13 01:04
Nie rozróżniasz Spółdzielni od spółdzielców - pretensje miej do kolesia - sąsiada, który zaskarżył uchwałę, dotrzyj do niego niech wycofa skrgę i po bólu. Czytaj prawo i nie pisz głupot - bezczelną nazywasz spóldzielnię, która przestrzega prawa, żałosne.
mikus11 / 83.5.251.* / 2009-01-04 15:38
Dla Ciebie to może są głupoty ,a Ty skoro tak piszesz to widocznie należysz do tej bandy złodzieji Pozdrawiam.
POSZKODOWANA / 80.245.176.* / 2008-10-30 16:15
ACZY JAK 1978 ZOSTAŁAM PRACOWNIKIEM SPOLDZIELNI WPLACILAM WKLAD MIESZKANIOWY OTRZYMALAM MIESZKANIE JAKO FUKCYJNE A ALE PO PEWNYM CZASIE ZOSTALAM POINFORMOWANA ZE WKLAD NIE POTRZEBNY WYCOFALI DO BANKU BO JESTEM PRACOWNIKIEM ZOSTALAM LOKATOREM I CZLONKIEM SPOLDZIELNI ALE PO 11 LATACH PRACY ULEGLAM WYPADKOWI POWAZNIE USZKADZAJĄC KRWEGOSŁUP ZOSTALAM ZWOLNIONA ZE WZGLENDU BRAK ODPOWIEDNIEJ PRACY DLA ZDROWIA JAK ZOSTALAM ZWOLNIONA ZOSTALAM RAZEM Z MOJM MĘŻEM NAJEMĆA ALE NIGDY NIE PODPISYWALAM ZADNYCH DOKUMENTOW ALE PRZEZ TE WSZYSTKIE LATA SPLACALAM KREDYT BUDOWLANY BO W LATACH 1980 BYL OBOWIĄZKOWO W LICZANY WCZYNSZ I KAZDY PLACIL ,PRZEZ 28 LAT MIESZKAMNIE REMONTUJE NA WLASNY KOSZT SPOLDZIELNIA NIE DOLOZYLA MI GROSZA NA REMONT PRUCZ DOTACJI DO OKIEN KTORE WYMIENIALAM NA WLASNY KOSZT I PRZEZ WSZYSTKIE LATA PLACILAM I PLACJŁAM FUNDUSZ REMONTOWY TERAZ WYNOSI 65 ZL MIESIĘCZNIE A JAK WYSTĄPILAM Z WNIOSKIEM O OWLASZCZENIE MIESZKANIA TO CENA 230 TY. TO MA BYC SPRAWIEDLIWOSC SPOLDZIELNIE ROBIĄ CO CHCĄ JAKIM PRAWEM CENA RYNKOWA MIESZKANIE DLA PRACOWNIKA NO COŻ PSZYSZLO NAM ŻYC W KRAJU GDZIE NIEMA SPRAWIEDLIWOSCI I NIC NATO NIEMOZNA ZROBIC POSZKODOWANA
muhamed / 91.94.210.* / 2010-05-07 18:49
CHCIALA BYM DODAC ZE 1988 OTRZYMALAM POZWOLENIE NA BUDOWE GARAŻU SPOLDZIELCZO WLASNOSCIOWEGO ABY OTRZYMAC TAK ZGODE TRZEBA BYLO BYC CZLONKIEM SPOLDZIELNI INACZEJ NIE BYLO ZADNEJ ZGODY TO SAMO SWIADCZY .SPOLDZIELNIA KLAMIE ROZUMIEM ZE BYLY TO CZASY ZLE KOMUNY ALE NIC SIE NIE ZMIENILO JA MUSZE UDOWADNIAC ZE BYLAM CZLONKIEM I LOKATEREM A PRZECIEZ BYLO PRAWO LOKALOWA Z 1974. BYL USTAWA O SPOLDZIELNIACH MIESZKANIOWYCH 1981 JEZELI NIE BYLO WKLADU MIESZKANIOWEGO NIE BYLO MIESZKNIA LUDZIE CZEKALI PO KILKA LAT ALE KOMU CHCE SIE TO SPRAWDZIC KOGO O OBCHODZI ZE BYLY CZASY SKORUPOWANE I BIEDNEGO ZWYKLEGO CZLOWIEKANIKT NIE SZANOWAL NIEBYLO SPRAWIEDLIWOŚĆI WTEDY ALE BOIE SIE ZE MALO SIE ZMIENIŁO JA MAM UDOWADNIAC PRAWDY PRZECIEZ W SPOLDZIELNI TO WSZYSTKO MAJA .HALINA
poszkodowana / 80.245.182.* / 2008-11-18 19:24
własnie dowiedziałam sie ze wklad mieszkaniowy nie został zwrocony do zakladu pracy tak wlasnie oszukiwala mnie spoldzielnia przez tyle lat co mam zrobic gdzie szukac sprawiedliwosci a jednak należymi się mieszkanie zakladowe ale gdzie szukac pomocy ma udokumentowaną umowe ze wplacilam wklad mieszkaniowy do swojego zakladu do spoldzielni mieszkanioweja jestem traktowana jak najemca i co dalej poszkodowana
anrea / 90.156.107.* / 2008-06-05 16:58
pytanie inne niż wszystkie było mieszkanie zakładowe, umowa najmu mieszkania zkładooooowego uległa rozwiązaniu bo umowa o pracę uległą rozwiązaniu, teraz lokal zajmowany jest bezumownie, a jest w zasobach spóldzielni mieszkaniowej czy podpisać nową umowę najmu i przekształcić prawo w spóldzielcze czy wnosić o wykup miezskania jako zakłądowego?
pomozcie
slavomir / 212.76.41.* / 2008-12-13 01:12
przekształcić prawo najmu w spółdzielcze - nie ma takiego pojęcia, jak się spółdzielnia zgodzi to trzeba wnieść wkład w wysokości wolnorynkowej wartości mieszkania, wpisowe udział itd.. Nie ma pojęcia wykupu mieszkania jako zakładowego, można tylko jw.
piotrtobi / 83.8.42.* / 2008-02-06 06:43
teśc był członkiem spóldzielni.niestety nie zdążył zlożyc wniosku o przekształcenie mieszkania i zmarł nie zostawiwszy zadnego testamentu.jakie mamy szanse żeby mieszkanie przeszło na nas,prosze o pomoc.pilne
a2d2 / 78.8.11.* / 2010-05-21 11:09
Proszę podać jaki status ma umowa najmu, czy jest to mieszkanie spółdzielcze lokatorskie czy własnościowe prawo do lokalu...
slavomir / 212.76.41.* / 2008-12-13 01:09
przeprowadzić postępowanie spadkowe, opłacić ew. podatki i załatwić sprawę w spółdzielni - oczywiście ten(ci) którym przypadł spadek
bartekmiszcz / 2008-01-01 14:58
jjaaaaak stac sie czlonkiem spoldzielni chcac przejac mieszkanie powiedzmy po osobie ktora sie opiekowalo i osoba ta chce oddac mieszkanie wlasnie mi..jakies sugestie??
prawnik / 83.242.85.* / 2008-01-05 16:29
Aby w przyszłości przejąć mieszkanie po osobie,któą się Pan opiekował jest tylko jedna możliwość:
- na rzecz Pana może być dokonana darowizna SPÓŁDZIELCZEGO WŁASNOŚCIOWEGO PRAWA DO LOKALU/ za życia darczńcy /l
- lub zapis testamentem powyższego prawa /na wypadek śmierci darczyńcy/.
W takim przypadku nie musi Pan przystępować do Spółdzielni jako jej członek.
ważne:
jeśli jest to prawo spółdzielcze lokatorskie do przedmiotowego lokalu można w obecnej chwili "za małe pieniądze" przenieść w odrębną własność.Po tym fakcie można dokanać darowizny lub zapisu testamentem.W przypadku testamentu prawni spadkobiercy np.dzieci jeśli ma darczyńca mogą dochodzić swoich praw przed sądem o tzw.zachowek.
marian12 / 195.160.185.* / 2007-10-20 08:32
witam i prosze o pomoc
Jak to w końcu jest z tym uwłaszczeniem? Jestem najemcą lokalu w spółdzielni, która powstała z byłych zakładowych zasobów i tez złożyłem wniosek, jednak nie byłem pracownikiem tego zakładu jak tez nie zgodziłem się na członkowstwo w tej że spółdzielni-nie wpłaciłem żadnych wkładów. Wykonałem tylko stosowny remont lokalu gdyż ciążyło na nim zadłużenie ,którego równieznie chciałem spłacić dlatego spółdzielnia nie zgodziła się wykonaćgo na własny koszt. Czy ja też mogę skorzystać z dobrodziejstwa ustawy? W spółdzielni jakoś mnie zwodzą a mnie chyba gwiazdka z nieba spadła gdyż mogę stać się właścicielem lokalu który dziś jest wart 150 tyś
mdmarco / 87.205.207.* / 2007-10-01 17:33
Minęły dwa miesiące od wejścia w życie ustawy i złożenia wniosku, a jedynym widocznym efektem działań zarządu jest likwidacja strony internetowej mojej spółdzielni. Czy gdzieś już coś się dzieje ?
M35 / 194.181.133.* / 2008-02-04 12:15
tak ja w swojej spółdzielni juz dawno złozyłam wniosek i teraz czekamy na termin spotkania z notariuszem
ela2007 / 195.160.185.* / 2007-09-25 21:08
witam - mam pytanie odnośnie tej ustawy.Opiszę to na własnym przykładzie
jestem NAJEMCĄ lokalu w spółdzielni która powstała z zasobów byłych budynków zakładowych,a więc spółdzielnia ta nie poniosła żadnych kosztów z tytułu ich budowy. Jak widać w żaden sposób nie jestem powiązana z jej członkami - członkami założycielami tej spółdzielni na co kładzie się nacisk w Statucie tej że Spółdzielni. Członkowie założyciele mają większe prawa,np. w przy wykupie mieszkań. Teraz w wyniku Ustawy uwłaszczeniowej członkowie tej spółdzielni mogą uzyskać prawo własności za przysłowiową złotówkę .... czy ja mogę w jakiś sposób skorzystać z dobrodziejstwa tej że Ustawy.
Zaznaczam ze nie jestem członkiem spółdzielni nie wniosłam żadnych wkładów a jestem od 2 lat tylko najemcą tego lokalu. Na lokalu tym ciąży jeszcze zadłużenie po poprzednim lokatorze /nakaz eksmisji/ ja natomiast w drodze zamiany uzyskałam prawo najmu tego lokalu.Cczy mam szanse oskubać spółdzielnie na 150tys zł bo taka jest cena rynkowa tego mieszkania? to jak wygrana w totka ... a nawet lepiej bo nic nie zainwestowałam a mogę mieć czysty zysk , tylko po złożeniu wniosku jakoś sąsiedzi na mnie krzywo patrzą .
lokatorka / 2007-10-20 14:06
MIESZKANIA ZA GROSZE CHYBA NIE ????????POMÓŻCIE
należe do spółdzielni miesz.w małej wsi,kidyś te mieszkania należały do kopalni,lecz ona się
zawaliła,nastepnie gmina podarowała je spóldzielni,nieodpłatnie zaznaczam.ja mieszkam od
1997 roku płaciłam wkład mieszkaniowya spółdzielnia sprzedaje te mieszkania jako byłe
zakładowe,ja nigdy nie pracowałam w kopalni,czy mogę je wykupić na tych nowych
zasadach?zaznaczam ze te mieszkania są spoldzielcze.spółdzielnia zaś twierdzi ze byłe
zakładowe-wtedy ja mam wziać rzeczoznawce i wykupić z 50% bonifikatą.co robić? gdzie udać
się o porade? POMÓŻCIE PROSZĘ
lokatorka / 2007-10-20 14:01
jestem w podobnej sytuacji tylko ja zapłaciłam spółdzielni wkład mieszkaniowy i członkowskie.też nie wiem co dalej. nikt nie umie mi pomóc ,powodzenia
Barbara Bilut / 83.11.134.* / 2007-09-05 17:39
posiadam tytuł prawny najemcy do zajmowanego mieszkania od 1996 r. w mieszkaniu tym mieszkam od 1982r. mieszkanie to było było przydzielone mojemu teściowi na zasadach lokatorskich spółzdzielnia odmówiła mi przyjęcia w poczet członków czy mam jakieś prawa do wykupu tego mieszkania?
żaba2 / 89.238.29.* / 2007-08-19 15:20
a co z TBS??? znajduje tylko artykuły z 12,2006 sprawa ucichła??
/ 83.242.85.* / 2008-01-05 16:36
zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych i pawdopodobnie statutem Pani Spółdzielni pod rygorem nieważności mieszkanie zajmowane zTBS nie może być przeniesione na odrębną własność.
gosiabar / 82.210.188.* / 2007-08-11 17:03
Właśnie walczę ze spółdzielnia, której członkiem jest mój ojciec. Po śmierci matki (która wcześniej była głównym lokatorem) udziały mieszkania zostały rozdzielone między ojca, mnie i siostrę. Aby ojciec mógł wykupić mieszkanie musimy te udziały przekazać tacie na drodze darowizny. I zaczynają się schody, gdyż od 4 tygodni czekamy na zaświadczenia o wartości naszych udziałów. Spółdzielnia narzuciła termin składania wniosków o wykup mieszkania do 3 września b.r i boimy się, że nie zdążymy do tego czasu pozałatwiać wszystkich formalności. Czy spółdzielnia ma prawo narzucić taki termin? Czy jest jakiś ustawowy czas wydawania zaświadczeń - w moim przypadku o udziałach? Czy w przypadku spółdzielni nie jest to czasem jakaś gra na zwłokę?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc,
Pozdrawiam
r2d3 / 78.8.11.* / 2010-05-21 11:22
Ale jakie ma Pani rodzina prawo do lokalu czy jest to umowa najmu czy własnościowe prawo do lokalu. Jeśli pisze Pani, że Pani matka była głównym lokatorem a Pani ojciec członkiem spóldzielni to chyba była to lokatorska umowa najmu a ta żadnych części czy udziałów nie ma...
luki75sc / 87.99.111.* / 2007-08-10 09:45
Szanowni uczestnicy forum.
Jestem członkiem Spółdzielni mieszkaniowej i posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu .Czy w myśl nowej Ustawy mogę ubiegać się o przekształcenie tego prawa w pełne prawo własności z wpisem do księgi wieczystej oraz udziałem w gruncie, na którym został wybudowany blok.Jakie dokumenty należy złożyć i jkaie są koszty?
Dziekuję za pomoc.
Pozdrawiam wszystkich .luk
KINSAM / 2007-09-18 20:39
Łaski spół. nie zrobi musi przekształcić,kosztować tylko będzie notarisz (choc wg. mnie nie musi być)260zł i nowy wpis do księgi wiecz.260zł.Składa sie tylko podanie o przeksz. spół. włas. na spółdz. włas. odrębnej własności z gruntem.Mam gorszy problem bo spół. moja uważa ,że jeszcze nie ma ureg. prawnych aby mi zwrócić za przeksz. 5,4 tyś które na czysto na mnie zarobiła(w nie płaceniu fund. rem. co miesiąc)
ela344 / 2007-10-30 21:10
MAM PYTANIE JAK TO Z TYMI NOTARIUSZAMI MóWILI żE MAJą BRAć POłOWę A U NAS W STAROGARDZIE CHCA 600 Zł , CZY MOżE COS WIADOMO ? BO JESTEM WłAśNIE PO WIZYCIE U NOTARIUSZKI
satin / 88.156.63.* / 2007-09-28 06:31
u nas notariusz bierze 800zl
mdmarco / 87.205.205.* / 2007-08-07 09:45
Czy warszawska spółdzielnia mieszkaniowa "Wola" na Bemowie może z uporem maniaka żądać opłaty za termomodernizację budynku, której nigdy nie było? Administrator osiedla "Górce" przy ul. Łagowskiej odmawia wydania zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami czynszowymi jeżeli nie zostanie uregulowanie zadłużenie na celowym koncie pt. termomodernizacja pomimo, iż żadnej termomodernizacji budynku nie było. Bez tego zarząd szantażuje lokatorów odmową prawa do przekształcenia. Powołuje się na uchwałę Rady Osiedla pomimo, że ta sama uchwała ustala, że termomodernizacja może być wykonana tylko za zgodą lokatorów budynku, a tej administrator nie otrzymał. I nie ma mocnych.
wKalinowski / 212.76.37.* / 2007-08-08 23:50
O D P i S
Ośrodek Doradztwa Publicznego i Szkoleń
przy Warszawskim Zarządzie Okręgowym PiS
00-564 Warszawa, ul. Koszykowa 10, tel. 0501 514 786
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warszawa, 2007-08-06

31 lipca rozpoczęły się w spółdzielniach mieszkaniowych procedury PRZEKSZTAŁCANIA PRAW „lokatorskich” i „własnościowych” W ODRĘBNĄ WŁASNOŚĆ MIESZKAŃ. Niestety, dochodzą do nas informacje, że w niektórych spółdzielniach te procedury są niepotrzebnie komplikowane i utrudniane. Spółdzielców zmusza się do wystawania w długich kolejkach i samodzielnego zbierania dokumentów, które powinny być przygotowane i dostarczone przez administrację spółdzielczą.
PRAWIDŁOWA PROCEDURA, zgodna z prawem spółdzielczym i ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, powinna przebiegać następująco:

1. OSOBA UBIEGAJĄCA SIĘ O ODRĘBNĄ WŁASNOŚĆ LOKALU
- składa do zarządu spółdzielni (w praktyce do sekretariatu prezesa) wniosek *
o przeniesienie na nią własności lokalu i bierze pokwitowanie odbioru na kopii wniosku. CZYNNOŚĆ TA WYMAGA NIE WIĘCEJ NIŻ 2 MINUTY PRACY URZĘDNIKA SPÓŁDZIELNI – który powinien sprawdzić jedynie, czy wniosek jest prawidłowo zaadresowany („Spółdzielnia ...” lub „Zarząd Spółdzielni ...) i czy podany jest w nim adres wnioskodawcy, po czym przyłożyć na kopii wniosku pieczątkę z DATĄ. **
---
* Wzory wniosków dostępne są w biurze PiS, ul. Koszykowa 10 w Warszawie
i na stronie internetowej: www.kalinowski.waw.pl > spółdzielnie mieszkaniowe
** Wnioski złożone przed 31 lipca 2007 będą, zgodnie z ustawą, traktowane jako
złożone z datą 31 lipca 2007.

2. ZARZĄD SPÓŁDZIELNI
- w ciągu 2 tygodni od daty złożenia wniosku kieruje do wnioskodawcy PISMO, w którym:
a) określa przedmiot przenoszonej własności: lokal i jego powierzchnię, pomieszczenia przynależne do lokalu i ich powierzchnię, nieruchomość wspólną (w szczególności grunt), udział w nieruchomości wspólnej, jaki przypadnie wnioskodawcy;
b) określa, zgodnie z ustawą, wymagane wpłaty i inne warunki realizacji wniosku;
c) proponuje termin spotkania roboczego z wnioskodawcą, w celu ostatecznego uzgodnienia warunków przeniesienia własności i ustalenia treści umowy notarialnej. Termin ten nie powinien być późniejszy niż 60 dni od daty złożenia wniosku.

3. OSOBA UBIEGAJĄCA SIĘ O ODRĘBNĄ WŁASNOŚĆ LOKALU
- przyjmuje, po ewentualnych negocjacjach, zakres i warunki przeniesienia własności określone w piśmie zarządu.

4. ZARZĄD SPÓŁDZIELNI
- przekazuje notariuszowi uzgodnioną z wnioskodawcą treść umowy przeniesienia własności lokalu i ustala z notariuszem termin podpisania umowy. Termin ten nie może być późniejszy niż 3 miesiące od daty złożenia wniosku;
- powiadamia PISEMNIE wnioskodawcę o terminie podpisania umowy notarialnej oraz o wysokości opłat notarialnych i wieczystoksięgowych, które obciążają wnioskodawcę. Aktualnie (sierpień 2007) opłaty te wynoszą łącznie 517 zł.

5. NOTARIUSZ
- przygotowuje tekst umowy notarialnej i przedstawia go do konsultacji stronom (tzn. wnioskodawcy i spółdzielni) – najpóźniej na tydzień przed ustalonym terminem podpisania umowy;
- realizuje, w ustalonym terminie (nie później niż 3 miesiące od złożenia wniosku), procedurę zawarcia umowy notarialnej i poświadcza zawarcie umowy;
- kieruje do właściwego sądu – w ciągu 3 dni od daty zawarcia umowy – wniosek o założenie księgi wieczystej lokalu i o wpisy do ksiąg wieczystych, określające wnioskodawcę jako właściciela lokalu (wraz z pomieszczeniami przynależnymi) i współwłaściciela budynku (nieruchomości wspólnej).


UWAGA:
Spółdzielnia nie może ustanowić i przenieść odrębnej własności lokalu, jeżeli nie jest ani właścicielem, ani użytkownikiem wieczystym gruntu, na którym stoi budynek.
W takim przypadku opisana wyżej procedura nie ma zastosowania, natomiast:

ZARZĄD SPÓŁDZIELNI
- niezwłocznie po otrzymaniu wniosku kieruje do wnioskodawcy PISMO, w którym:
1) powiadamia o nieuregulowanej sytuacji prawnej gruntu i wynikającej stąd niemożności przeniesienia własności lokalu;
2) PROPONUJE wnioskodawcy – jeśli posiadał on dotychczas spółdzielcze prawo lokatorskie – przekształcenie tego prawa w SPÓŁDZIELCZE WŁASNOŚCIOWE prawo do lokalu, na takich samych warunkach finansowych jak w wypadku przeniesienia własności (ale bez kosztów notarialnych i wieczystoksięgowych, bo ustanowienie prawa spółdzielczego nie wymaga ani umowy notarialnej, ani wpisu do księgi wieczystej).


....................................................................






....................................................................
dr Witold Kalinowski – doradca sejmowy
ws. polityki mieszkaniowej
tel.0501 514 786 www.kalinowski.waw.pl
skype: witold.kalinowski 022 219 60 09


Więcej informacji na ten temat na stronach internetowych:
www.kalinowski.waw.pl > spółdzielnie mieszkaniowe


oraz:
w ośrodku ODPiS w Warszawie, ul. Koszykowa 10 (róg Al. Przyjaciół), tel. 022 821 37 88
TYLKO czwartek godz. 14.00-16.00. (stały kontakt telefoniczny: 0501 514 786)
lokatorka / 2007-10-19 14:49
jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej w woj.wielkopolskie od 1997r.wpłaciłam czlonkowskie i wkład mieszkaniowy.bloki nasze kiedyś należały do kopalni soli,były to bloki zakładowe.lecz po zawaleniu kopalni,zostały przekazane nieotpłatnie gminie a ta przekazała je spółdzielni miesz.(też za darmo)na zebraniu spóldzielnia oświadczyła że mieszkania będą sprzedawane nie jako spółdzielcze lecz byłe zakładowe.Ja oraz ok.5 rodzin nigdy nie pracowało w kopalni,i nie
możemy wykupić tych miesz.na tej zasadzie.Oświadczono nam iż mamy wziąć sobie rzeczoznawce(za którego to my zapłacimy)i po wycenie możemy je wykupić z 50% zniżką.Chciałabym wykupić to mieszkanie na tych nowych zasadach lecz nie wiem czy mogę,nie wiem też gdzie moge sie zgłosić o porade,gdyż spóldzielnia proponuje nam tylko to jedno rozwiązanie.co robić?! Byłabym wdzięczna za odpowiedż i pomoc.Z góry dziękuje i pozdrawiam.
KINSAM / 2007-09-18 20:51
Witam!!
A CO Z TAKIMI JAK JA ,KTÓRZY WYKUPILI WCZEŚNIEJ SWOJE MIESZKANIA I STRACILI NA TYM (JA 6 TYŚ.)MOJA SPÓŁDZIELNIE TWIERDZI ,ŻE NIE MOŻE JESZCZE ZA ZGODĄ WALNEGO ZEBRANIA JESZCZE PODDAĆ GŁOSOWANIU PROJEKT REKOMP. ZA NADPŁACONE PRZEZ MNIE PIENIĄDZE W FUND. REMONT. UWAŻAM ,ŻE NIE MA SPRAWIEDLIWOŚCI. NAJPIERW POWINNO PAŃSTWO ZAJĄC SIE TAKIMI JAK JA A NIE ROZDAWAĆ SPÓŁ. WŁASNOŚĆ I MÓWIĆ ,ŻE REKOP. DLA MNIE MA BYĆ NIE PŁACENIE FUND. REM. TO OKRUTNE W MOJEJ SPÓŁ. JEST 4 TAKICH NA 64 CZŁ. I NIE MAM SZANSY NAWET ABY MIEĆ REKOMP. ... I CO NAPEWNO BĘDĘ POSZKODOWANY . NIE WIEM JAK WYCHOWYWAĆ SWOJE DZIECI W POLSCE ,GDZIE W PRZYPADKU W/W OPISANYM BĘDĘ NAPEWNO POSZKODOWANYM. DLACZEGO PAŃSTWO NIE POZWOLI ODPISAC OD PODATKU TEJ MOJEJ KWOTY? WTEDY NAPEWNO BYM SKORZYSTAŁ. A TAK JESTEM DO TYŁU NIKOGO NIE OBCHODZI ,ŻE MUSZE SPŁACAĆ TE 6 TYŚ, JESZCZE 2 LATA,BO WYKUPIŁEM W 2006 ROKU W LISTOP.. OBIECAŁEM SOBIE I ŻONIE ,DZIECIĄ ,ŻE OSZUKIWANIA NASZEGO PAŃSTAW A DO KOŃCA MIJEGO ŻYCIA BĘDZIE MOIM CELEM,CZUJĘ PRZYGNĘBIENIE I ŻAL DO RZĄDZĄCYCH. KINSAM
lokator / 87.205.206.* / 2007-09-20 09:44
W listopadzie 2006 r. było już wszystkim wiadome, że praca posłów nad ww ustawą dobiega końca, więc do kogo pretensje?, co ma z tym wspólnego rząd?, czy to normalne obrażać się na parlament?. A "obrażanie" się na Polskę już świadczy o wszystkim. Warto nawet teraz zapoznać się z treścią ustawy, zanim się weźmie za pisanie. Przecież ta ustawa nie rozdaje majątku prezesów, tylko prawowitym właścicielom umożliwia zalegalizowanie swojej własności. Przed wykupem należało zastanowić się po co wykupuję mieszkanie. Jeżeli tylko: bo obiecałem ... , czy będę prawowitym właścicielem, czy tylko dla ewentualnego zysku z wynajmu lub sprzedaży. Takim ludziom kiedyś sprzedawano w Warszawie "Kolumnę Zygmunta". A jeżeli za cel całego życia obiera się okradanie ojczyzny, to pozostawiam bez komentarza. Najpierw państwo powinno zająć się mną... Ludzie, skąd się tu wzięliście.
mzik / 195.160.185.* / 2007-10-03 16:45
jeśli prawowity właściciel to ten który spłacił wkład budowlany to zgoda ale jak to możliwe że rozdaje się byłe mieszkania zakładowe ich najemcą nie zależnie czy są członkami spółdzielni-to akurat można pominąć ale mam tu na myśli sytuację NAJEMCY który faktycznie jest tylko najemca w rozumieniu umowy najmu. Nie był pracownikiem zakładu więc nie poniósł żadnych kosztów z tytułu budowy tych lokali. Mało tego mam taka sytuację u siebie - nie dość że jest tylko NAJEMCA w drodze zamiany lokalu po dłużniku to nie spłaciła zadłużenia, nie wpłaciła kaucji / my wpłacaliśmy w momencie tworzenia spółdzielni w 1992r po 200tys.zł/ ta osoba nie poniosła żadnych opłat i kosztów i otrzymała mieszkanie z tytułem najmu!!! więc jakim prawem jej tez należy się uwłaszczenie???!!!
JMZ / 81.210.104.* / 2007-11-20 10:54
poprostu im też należą się,a ty poprostu jesteś ZAWISTNA !!! i wstretna !!!
KINSA / 83.15.119.* / 2007-09-24 19:53
,,....Za to ludzie z skąd tu się wzieliście -nienawidzę Pana.Co PAN UWAŻA ,ŻE TY TO KTO A JA TO KTO?Życzę aby pana spotkało taka niesprawiedliwość jak mnie .Aby stał sie pan obiektem oszustwa ,zapłacił za coś i nie dostał tego albo najlepiej aby rozdawano to zadarmo .Widzę ,że nie ma pan grosz zrozumienia dla mojej sytuacji ,nienawidzę ludzi takich ja k pan,niech poczują kiedyś to co ja a potem niech się wymądrzają.
KINSAM / 2007-09-23 22:43
Widzę ,że moim losem ,który wykupił w pażdzierniku w 2006 roku nie przjmuje się pan,no jak mam uczciwy dla Polski,wykupiłem swoje ciężko zarobine na obczyżnie ,nie widząc rodziny pare miesięcy. Sądzie jakby pan WYKUPIL W TYM CZASIE CO JA TO TAK SAMO BY SIE CZUŁ!!
Jeśli chodzi o okradanie ojczyzny to jest krzyk mojej rozpaczy i szukanie zemsty na takich jak pan,że mnie rozumieją bo sami nie są w takiej sytuacji!!
mdmarco / 87.205.35.* / 2007-09-04 02:23
Grają na zwłokę, bo zamiast bronić spółdzielców, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski (67 l.), staje po stronie pazernych prezesów i zastanawia się, czy ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. Miałby wtedy szansę przejść do historii jako ten, któremu udało się obronić resztki komunizmu i odebrać Polakom ich własność.
mones / 88.156.96.* / 2007-08-27 23:29
A jaki przepis mówi że spółdzielnia ma odpowiedzieć na wniosek do 2 tygodni??? Przecież spółdzielnie grają na zwłokę jak długo się da!
mdmarco / 87.205.35.* / 2007-08-14 07:19
Właśnie otrzymałem z administracji wydruk zadłużenia mojego lokalu.
Dotyczy lokalu o statusie spółdzielczym-lokatorskim.
Wszystkie obowiązkowe składniki czynszu typu eksploatacja itd. płacone regularnie w terminie.
Wpłaty na fundusz remontowy: płacone regularnie w terminie.
Brak wpłat na celowy dodatkowy fundusz remontowo-termomodernizacyjny.
"Zadłużenie" wraz z karnymi odsetkami wynosi: 983 zł.
Moje uzasadnienie odmowy wpłaty na termomodernizację wynika z dotychczasowych doświadczeń i podejrzenia, że jest to proceder bezprawny:
1. stosownie podwyższono fundusz remontowy na sfinansowanie części kosztów ocieplania !!!
2. utworzono dodatkowy!!! fundusz p.t. "remontowo-termomodernizacyjny" tylko uchwałą Rady Osiedla.
3. podejrzenie matactwa? Wprowadzono okres wyciszenia, zapomnienia i uspokojenia (lokatorzy muszą wyrazić zgodę), uchwała z roku 2004 a wprowadzona w życie w połowie 2006.
3. podejrzanym sposobem wyboru przez administratora i Radę Osiedla budynków przeznaczonych do ocieplenia
bez zgody audytu budowlano-energetycznego.
4. budynek zbudowany jest już w nowej technologii (pustaki nie tzw. wielka płyta). Jest co ocieplać?
5. brak kalkulacji kosztów termomodernizacji i przybliżonej kwoty maksymalnego obciążenia lokalu.
6. z informacji ustnej administratora, że dodatkowa opłata to ok. 8 000 - 10 000 zł plus koszt wymiany okien, też na własny koszt. (konieczny, 95% strat ciepła w lokalach tracone jest ze względu na stan stolarki okiennej).
7. brak w statucie zapisu o utworzeniu funduszu p.t. termomodernizacja (jest oczywiście już fundusz remontowy) lub zgody walnego zgromadzenia.
8. pomimo uchwały Rady Osiedla, że termomodernizacja dotyczy tylko tych budynków, których lokatorzy wyrazili na to zgodę (50% + 1) !!! administrator w porozumieniu z tą samą Radą Osiedla podjął decyzję o obowiązkowej opłacie pomimo braku takiej zgody od lokatorów.
9. do tej pory, pomimo stosownej uchwały o obowiązku dokładnego i czytelnego poinformowania lokatorów o termomodernizacji przez administratora, takiej informacji lokatorzy nie otrzymali.
10. tzw. termomodernizacja stanowi wyodrębnioną pozycję kalkulacji czynszu obok innych pozycji i istniejącego funduszu remontowego, więc chyba nie jest integralną jego częścią.
11. w sprawozdaniach na Zebrania Przedstawicieli też jest wyszczególniana jako oddzielny fundusz celowy.
12. regularnie i terminowo wnoszę opłaty na fundusz remontowy i czynsz oczywiście.
W administracji spółdzielni oczywiście, księgowość odmówiła mi podpisu pod wydrukiem z zaległościami ???
Odmówiono mi także wydania potwierdzenia o niezaleganiu z bieżącymi opłatami czynszowymi, którego obowiązek dołączenia do wniosku o przekształcenie nałożył na spółdzielców Zarząd.
Księgowość uzasadniła odmowę tym, że kwalifikuje ratalną opłatę za termomodernizację jako stały, podstawowy i obowiązkowy składnik czynszu i do czasu jej uregulowania konto czynszowe będzie obciążone jak zaległość w czynszu i jest to zgodne z obowiązującym obecnie prawem.
I nie ma mocnych. Haracz należy zapłacić. Ale czy należy? Może się znajdzie, ktoś mocniejszy ???
Małe to dla ludzi biedniejszych pocieszenie, że przeczytają jak powinna wyglądać procedura, a stojących przed dylematem skąd wziąć pieniądze na haracz.
Wątpliwym pocieszeniem jest też fakt, że w innych, dużo biedniejszych spółdzielniach nie obciążano lokatorów dodatkowymi ekstra kosztami a do tego ocieplanie było uzasadnione i rzeczywiście wykonane, przy kilkukrotnie niższych kosztach.
Dotychczasowa "działalność" prezesów, lekceważenie opinii lokatorów i determinacja z jaką walczą o dodatkowe pieniądze budzą w lokatorach pewne "wątpliwości" czy tu chodzi rzeczywiście o ocieplanie.
P.S. Pomimo zakazu (nowa ustawa o spółdzielniach), proceder ten trwa do dziś t.j. stan z dnia 13.08.2007 r.
Opłata za fikcyjną termomodernizację jest pobierana i w razie braku wpłaty naliczane są karne odsetki.
Dotyczy: administracji osiedla "Górce" ul. Łagowska 3, warszawskiej spółdzielni mieszkaniowej "Wola" z siedzibą zarządu przy ul. Wrocławskiej 104 na Bemowie.
Mixmi1977 / 83.31.73.* / 2007-08-05 14:08
Jak w temacie artykuł brzmi "2. Jeżeli walne zgromadzenie wyrazi zgodę w drodze uchwały, to zarząd spółdzielni dokona rozliczenia następujących kwot wpłaconych z tytułu przekształcenia po dniu 23 kwietnia 2001 r. lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na własnościowe prawo do lokalu lub przeniesienia po tym dniu własności lokalu na członka, któremu przysługiwało lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego:
1) wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu (wkładem budowlanym) a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym, pomniejszoną o należną lub udzieloną przez spółdzielnię bonifikatę;
2) kwoty przypadającej na lokal z tytułu modernizacji budynku dokonanej przez spółdzielnię, jeżeli kwota ta nie powiększała wkładu budowlanego;
3) spłaty przypadających na lokal zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontów nieruchomości, w której znajduje się lokal;
w ten sposób, że kwoty te zostaną wpisane na poczet wpłat na fundusz remontowy przypadających od osób, na rzecz których spółdzielnia przekształciła prawo lokatorskie na własnościowe lub przeniosła własność lokalu.
3. Osoby, których dotyczy rozliczenie określone w ust. 2, nie dokonują miesięcznych wpłat na fundusz remontowy do czasu aż kwota będąca różnicą pomiędzy sumą kwot wymienioną w ust. 2 a sumą wpłat miesięcznych na fundusz remontowy przypadających na ten lokal będzie większa od zera."
Moja spółdzielnia rozesłała pisemko do spółdzielców w którym informuje że
"W związku z postanowieniami Ustawy z dnia 15 grudnia 2000r o SM z późniejszymi zmianami, ZSM informuje że zgodnie z art. 43 Ustawy będzie wyłożony do wglądu w siedzibie Zarządu w dniach 20.07 do 09.08 projekt uchwały Zarządu Spółdzielni dotyczący określenia przedmiotu odrębnej własności lokali w nieruchomości przy ul.....
Prosimy o zapoznanie się z treścią uchwały.
Ewantualne wnioski i uwagi dotyczące zmian tego projektu można skłądaćna piśmie w terminie do 23.08.2007"

Pytanie teraz jak widzicie czasu mało a zgodnie z tym artykułem załapałbym się do osób objętych takim zwolnieniem z f.remontowego tylko jak to załatwić. I czy taki zapis powinien się znaleźć w tej uchwale której projekt leży teraz u mnie w spółdzielni, ktoś się interesował tym problemem?
kinsam 4 / 83.15.119.* / 2007-10-04 21:45
Tak ja mam problem podobny ,aby mozna było odpisać od fun. rem. nadpl. kwote trzeba 10 podpisow czł. spł. aby na wal. zeb. znalazł sie taki punkt tzn. glosowania nad tym czy walne wyraża zgode aby Pan mógł odciągac stopniowo te nadpł. kwote Jeśli walne na to sie nie zgodzi to nic Pan nie zrobi ,takie głupie prawo jest u nas ,poprostu traci Pan na tym ,tak jak ja.I to sie nazywa rekompesata dla nas ???? Czyli jesteśmy do tyłu!!! dlatego czuje sie oszukany bo moje walne tego nie przegłosuje bo nas jest 4 na 64 członków i w ich interesie jest to aby tego nie mógł odciągnąc od funduszu. Wniosek jest prosty sejm poszedł na skróty pozostawiając nas n astraconej pozycji.
wKalinowski / 212.76.37.* / 2007-08-09 10:57
Zwolnienie zależy od ODRĘBNEJ uchwały Walnego Zgromadzenia Członków. Tego jeszcze u was nie ma - będzie dopiero po zmianie statutu, prawdopodobnie nie wcześniej niż w I kwartale 2008 r. Działające obecnie Zebranie Przedstawicieli nie ma, jak sądzę, uprawnień do podjęcia tej uchwały, a gdyby nawet miało, to i tak w pierwszej kolejności musi się zająć zmianą statutu czyli dostosowaniem go do nowej ustawy.
Nie jestem też optymistą w sprawie możliwości podjęcia takiej uchwały przez Walne Zgromadzenie Członków. Grupa, dla której taka uchwała byłaby korzystna, jest stosunkowo niewielka. W mojej spółdzielni to zaledwie 1/12 członków (bo tylko tylu wykupiło prawa własnościowe po 23 kwietnia 2001). Wątpię, czy altruizm ("solidaryzm") pozostałych 11/12 okaże się tak silny, że zagłosują oni za zwolnieniem 1/12 z opłat na fundusz remontowy - bo przecież oznaczałoby to zwiększenie tych opłat dla ogromnej większości.

Witold Kalinowski
0501 514 786
skype: witold.kalinowski, 022 219 60 09
http://www.kalinowski.waw.pl
KINSAM 2 / 83.15.119.* / 2007-10-03 21:24
tak to prawda u mnie jest podobna sytuacja ,jak się pogodzic z tym?jak głosowac nad tymi co mnie skrzywdzili?przecież jest nas około2,60 ml ludzi pokrzywdzonych jakby nie było przez głupią ustawe rekonpensującą ,może jak tacy mądrzy to od podatku moglibyśmy sobie to odpisać,ja do ustawy i ludzi mogących przekształcić mieszkanie nic nie mam bo to było niesprawiedliwe ale skoro wykupiłem mieszkanie to chce satysfacji zadośćuczynienia ze strony naszego państwa np. qw możliwości odciągnięcia tej sumy od podatku ,wtedy był napewno skorzystał a tak co,nie mam możliwości.nie mam sił pisac już o tym ale mam żal ,że sejm tak łatwo nas pominął.
MIxmi1977 / 83.31.75.* / 2007-09-24 21:51
Można to zrobić z zaskoczenia, u mnie w spółdzielni na zebrania przychodzi drobna garstka spółdzielców. Jeśli by przyszła znacząca część osób którym zależałoby na przeforsowaniu takiego zapisu, to mogłoby się udać.
kinsam 3 / 83.15.119.* / 2007-10-03 21:30
tak ale u nas jest 4 takich jak ja a innych 60 i nie mam możliwości !!!
snejk / 194.187.73.* / 2007-08-04 10:20
5 lat temu przejąłem mieszkanie zadłużone należące do Agencji Rolnej Skarbu Państwa, spłaciłem zadłużenie i wszystkie opłaty. Czy mam jakieś szanse na wykup mieszkania na korzystnych warunkach?
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy