Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
Kuba384848 / 109.173.145.* / 2018-01-01 18:58
Czy jest szansa na przyznanie renty rodzinnej w drodze wyjątku gdy warunek z zarobkami nie zostanie spełniony ( rodzic zarabia za dużo ) . Decyzyjność prezesa ZUS ogranicza się tylko do określania ile przysługuje na jedną osobę w rodzinie ? Czy bierze też pod uwagę wydatki itp. Niestety renty w zwykłym trybie nie otrzymałem z uwagi na szczególne okoliczności związane z przerwa w pracy matki dlatego staram się o rentę w drodze wyjątku.
NOVACE87 800 / 2017-11-21 15:26
Jeśli potrzebujesz statusu studenta, zniżek na przejazdy lub zaświadczenia do ZUS lub Wojskowego Biura Emerytalnego zapraszamy do szkoły Nova Centrum Edukacyjne we Włocławku-Plac Wolności 15 Znajdziesz u nas wiele ciekawych kierunków oraz dobrze wykwalifikowaną kadrę.
Ostatnie dni na zapisy!
Więcej na https://www.nova.edu.pl/ lub zapisz się online: https://www.nova.edu.pl/application/register/index/
novace87800 / 79.163.158.* / 2017-11-21 15:16
Zapraszamy do Nova Centrum Edukacyjne we Włocławku!
Potrzebujesz statusu słuchacza, uprawnień do zniżek na przejazdy/legitymacji/ zaświadczenia do ZUS ,KRUS?
Masz ostatnią możliwość zapisu do naszej szkoły! Wybierz bezpłatny kierunek i zdobądź zniżki.
Przyjdź i nie zwlekaj.
Zapraszamy do naszego sekretariatu Plac Wolności 15 we Włocławku.
Odwiedź nas na stronie https://www.nova.edu.pl/ lub zapisz się online https://www.nova.edu.pl/application/register/index/
Więcej informacji pod nr 883 070 262/ 54 307 02 62
lovegame / 62.233.166.* / 2017-11-21 10:52
Zapraszamy do do szkoły Blue Education - Warszawa ul. Szpitalna 1. Wydajemy zaświadczenia do ZUS oraz legitymacje na zniżki Duży wybór bezpłatnych kierunków.
BluEdu / 62.233.166.* / 2017-11-17 16:51
Ostatnie dni zapisów! Przyjdź do BLUE Education!!!Potrzebujesz statusu ucznia, uprawnień do zniżek na przejazdy, legitymacji, zaświadczenia renty, do ZUS? Zapisz się na ciekawe kierunki bez czesnego w BLUE Education i podnieś swoje kwalifikacje! Zapraszamy do sekretariatu przy ul. Szpitalna 1/10, piętro 3. Więcej informacji pod numerem tel. 533 075 975
nova2017 / 94.177.135.* / 2017-11-17 16:18
Zapraszamy do Nova Centrum Edukacyjne w Kielcach!Potrzebujesz statusu słuchacza, uprawnień do zniżek na przejazdy/legitymacji/ zaświadczenia do Zusu? Masz ostatnią możliwość zapisu do naszej szkoły! Kierunki technik administracji, technik bezpieczeństwa i higieny pracy, Liceum Ogólnokształcące , Technik weterynarii, Florysta, Technik usług kosmetycznych! Przyjdź i nie zwlekaj
Zapraszamy do naszego sekretariatu przy ulicy Sienkiewicza 66
Więcej informacji pod nr 796400826 lub 412020101
Jl472 / 95.160.157.* / 2017-07-31 20:57
Czy wdowa pobierajaca sama rente rodzinna po bylym policjancie z tzw czysta kartoteka bedzie tez miala od pazdziernika obnizone swiadczenie?
wiwan / 2017-08-18 09:36
Jeśli 'czysta kartoteka' oznacza, że zmarły nie miał żadnych okresów "służby na rzecz totalitarnego państwa od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r." w rozumieniu ustawy tzw. dezubekizacyjnej to NIE. Tak jakby sam żył i miał emeryturę, obniżka by jej nie dotyczyła.

Jeśli jednak tak, to dotyka to również świadczenia pochodnego jakim jest renta rodzinna po takim funkcjonariuszu.

Należy więc zajrzeć do art. 1, pkt. 4 Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin :

https://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/ustawa;z;dnia;16;grudnia,dziennik,ustaw,2016,000,2270.html
SuperHero_Im_am? / 83.22.254.* / 2017-07-26 07:29
chciałbym się dowiedzieć czy ktoś kto pobiera rente socjalna i rodzinną z ZUS może iść na studia drugie w swoim życiu( wcześniej ma skonczone 3.5 letnie studia inzynierskie i 1.5 letnie studia magisterskie- oba studia zakonczone i zdobyl ten ktos tytuly: inżniera i następnie magistera inżyniera). Czy jesli ta osoba poszła by na studia ZUS moze jej nie przyznac renty rodzinnej w zbiegu z socjalna bo stwierdzi ze studiuje a juz studiował kiedyś więc może iść do pracy a ma skonczone 32lata? Czy rentę socjalna i rodzinną może ktoś otrzymywać kto ją pobierał wiele razy (tzn co komisja w ZUS o orzeczenie prawa do renty), jakie krytera trzeba spelnic by otrzymywać rente socjalna w zbiegu z rodzinną? Czy można mieć prawo do tych rent i pracować też? czy jeśli np ktoś podjemie pracę odbiorą mu rodzinną ? lub socjalną i rodzinną?
wiwan / 2017-07-26 08:58
Zbieg prawa do obu tych rent NIE zależy od wieku, tj. uprawniony nie traci jednej z nich na skutek osiągnięcia jakiegoś wieku albo nie uzyska prawa do obu, jeśli zawnioskuje po uzyskaniu jakiegoś wieku.

Bez znaczenia dla zbiegu jest też kwestia pobierania nauki/studiowania.

Kolejne badania orzecznika ZUS sprowadzają się więc do stwierdzenia czy nadal niezdolność jest całkowita, a nie częściowa, i czy zamiast okresowej nie stała się już trwałą.

Nie sądzę, by po kilku takich badaniach kolejne podważyło dotychczasowe ustalenie, KIEDY owa całkowita niezdolność do pracy powstała/ KIEDY nastąpiło naruszenie sprawności organizmu, które niezdolność spowodowało.

A dla osoby w wieku ponad 25 to ww terminy (poza całkowitą niezdolnością) są kluczowe, dla posiadania uprawnień do obu rent.

Reasumując, skoro dotąd miałeś prawo do obu świadczeń, kolejne badanie musiałoby stwierdzić, że niezdolność z całkowitej zelżała do częściowej abyś utracił rentę. I wtedy utracisz OBIE.
Jeśli takiego orzeczenia nie będzie, decyzja rentowa znów będzie pozytywna, znów ze zbiegiem praw, kolejne studia ZUS-u nie będą interesować.

------------

Kwestia zarobkowania jest osobną, bo nie tyle może pozbawić prawa do renty, co zmniejszyć kwotę wypłaty lub całkowicie ją wstrzymać, a po zmniejszeniu zarobkowania- znów kwotę przywrócić bez procedury wniosku o rentę/badania lekarskiego/.

Kluczowe są tu progi 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia- obecnie (zmienia się to co 3 miesiące) są to kwoty odpowiednio 3047,50 zł i 5659,70 zł brutto/mc owego dorabiania do rent.

# przekroczenie progu 70% powoduje:
- zmniejszenie kwoty r. rodzinnej
- całkowite zawieszenie wypłaty r. socjalnej

Na potrzeby r. rodzinnej wchodzą tu tylko przychody oskładkowane społecznie, na potrzeby r. socjalnej również np. najem, umowa o dzieło itp.

## przekroczenie progu 130% powoduje całkowite zawieszenie wypłaty r. rodzinnej.
Olgagtii / 83.24.160.* / 2017-03-10 18:01
Witam. Mam pytanie czy moja mama moze przjsc na rente rodzinna jezeli ja 18 skonczykam 2.04.2011r a mama 50 lat skonczyla 30.04.2016? C
Olgagtii / 83.24.160.* / 2017-03-10 18:02
Poprawka 30.05.2016
wiwan / 2017-03-12 21:05
Warunek z art. 70, ust. 2, zdanie drugie NIE został spełniony- minęło ponad 5 lat. Ale przecież to nie jedyna okoliczność. Co np. z datą śmierci jej męża/Twojego ojca ?
dusia540 / 212.182.90.* / 2016-10-16 18:44
Witam, pobieram rentę po zmarłym mężu z ZUS, Koleżanka zasugerowała mi że powinnam złożyć wniosek o ponowne jej przeliczenie uwzględniające pracę w gospodarstwie rolnym rodziców gdzie był ubezpieczony , oraz 2 lata zasadniczej służby wojskowej,gdzie po półrocznej pracy został wcielony .pózniej wrócił do tego samego zakładu .
wiwan / 2016-10-16 21:28
Przed śmiercią mąż pobierał już emeryturę czy też liczono hipotetyczną rentę z tyt. całkowitej niezdolności do pracy ?

Jeśli to drugie, to okresów ub. rolniczego ZUS nie uwzględni- co wynika z art. 10, ust. 2 ustawy emerytalnej.

Okres służby wojskowej - jeśli rzeczywiście nie był uwzględniony świadczenie by zwiększył jako dodatkowy okres składkowy.
dusia540 / 212.182.90.* / 2016-05-11 21:17
Od niedawna pobieram rentę rodzinną po zmarłym mężu,poinformowałam o tym swojego dotychczasowego pracodawcę.Rozmowa była mało przyjemna, zarabiam najniższą krajową tzn. 1850 brutto właśnie dostałam wypłatę 1250,67 trochę mnie ta kwota zaskoczyła bo koleżanki dostały ponad 100 zł więcej skąd te rozbieżności .
wiwan / 2016-05-12 12:28
Dla pracodawcy etatowca to, że pracownik jest rencistą nie ma znaczenia. Ma znaczenie to tylko w takim zakresie, w jakim renta jest po prostu innym dochodem opodatkowanym wg. skali. Czyli jest to identyczna sytuacja, gdy pracownik ma też innego pracodawcę albo ma swoją Dg opodatkowaną wg. skali.
Od chwili zgłoszenia pracodawca jako płatnik podatku nie uwzględnia przy wyliczaniu zaliczek PIT rocznej kwoty zmniejszającej podatek 556,02 zł, czyli miesięcznie 46,33 zł, bo czyni to już ZUS/KRUS.

Zatem o ok. 46 zł mniej niż przed zgłoszeniem powinna Pani uzyskiwać na rękę. Wynika to po prostu z przepisów ustawy o PIT.

Większa różnica może polegać np. na tym, że koleżanki mają wyższe pracownicze KUP- dojeżdżają z innej miejscowości. Są też przecież sytuacje wynagrodzenia kilkuskładnikowego, chorobowego w trakcie miesiąca itd.
magda / 89.68.226.* / 2016-04-26 18:42
W 2008r stalam sie pelnoletnia. I w dalszym ciagu moja mama pobierala polowe renty rodzinnej. A czy jesli ma, sie orzeczenie to nie znaczy ze mama w,dalszym ciągu sie mną opiekowala? Edukacje skonczylam po 25 roku zycia. I do tej pory pobierala,ze mna rente
Asia08 / 198.2.67.* / 2016-04-27 19:27
Witam
Gdzie moge dostac odpowiedz na jakim aktywnym forum odnosnie swiadczenia rodzicielskiego tzw kosiniakowe.
Konkretnie czy po pol roku wychowywania i pobierania swiadczenia w kwocie 1000 moge podjac prace na umowe zlecenie bez utraty tych pieniedzy. Jakie sa przepisy czy nie wolno dorobic
Swiadczenie dostalam bo bylam bezrobotna.
Czytam ze.przy zasilku macierzynskim mozna pracowac np na umowe zlecenie a jak to jest przy pobieraniu kosinoakowego

Gdzie jest takie aktywne forum jak to?☺
wiwan / 2016-04-28 08:36
http://www.money.pl/forum/katalog,5,0,0,40,0,prawo.html
wiwan / 2016-04-26 19:46
To, że się opiekuje nie oznacza, że nad... dzieckiem. Czy zdolne do pracy, czy nie- przestaje być dzieckiem wraz z 18 urodzinami albo zawarciem zw. małżeńskiego- w zależności co następuje wcześniej.

Opisana przez Ciebie sytuacja jest niezgodna z art. 70 ustawy emerytalnej. Więc jednak musiała wyglądać inaczej...
magda😃 / 89.68.226.* / 2016-05-03 11:18
Jak nie zgodna? Nie bardzo rozumiem co ma Pan na mysli
wiwan / 2016-05-04 12:32
Błędnie mam na myśli.
Jednak w ustawie dzieckiem można być w wieku ponad 18 lat. Więc za zasianie wątpliwości przepraszam.

Reasumując:
W Waszej sytuacji:
Ty masz prawo do r. rodzinnej tak długo jak długo będziesz miała orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy.
Mama - tak długo jak się Tobą zajmuje, opiekuje czyli sprawuje ową 'pieczę' a Ty masz prawo do r. rodzinnej, czyli owo orzeczenie o niezdolności.
Jej 50 urodziny niczego nie zmieniają.

Nie wiem dlaczego wraz z Twoimi 25 urodzinami zaprzestała pobierania r. rodzinnej. Może chodziło o to, że jednocześnie zarobkowała i przekraczała limit 70% przeciętnego wynagrodzenia.
magda😃 / 89.68.226.* / 2016-05-04 17:00
Dalej ze mna ja pobiera. Chodzi mi i I to ze jak moja mama ukonczyla 50lat to chcialam sie z zrzec swojej czesci r.rodzinnej na Nią. Ale ZUS stwierdzil że jej swiadczenie sie nie nalezy... i dalej pobiera tylko polowe
wiwan / 2016-05-04 20:37
Nie można się zrzec r. rodzinnej ze wskazaniem na kogoś, choć przy tylko 2 osobach uprawnionych, wiadomo kto na tym skorzysta.

ALE- prawo mamy jest ściśle związane obecnie z Twoim prawem. Twój wniosek o wykluczenie z kręgu uprawnionych spowoduje, że przestaniesz być dzieckiem z całkowitą niezdolnością do pracy uprawnionym do renty, a piecza matki nad takim dzieckiem daje jej prawo do renty.

W waszym konkretnym przypadku- albo macie prawo do renty obie, albo tylko Ty.

Byłoby inaczej, gdybyś miała orzeczenie dodatkowo o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo matka była po prostu starsza, czyli ukończyła 50 lat nie póxniej niż 5 lat od śmierci męża lub od twoich 18 urodzin.

Wciąż chodzi o art. 70, ust. 1, pkt. 2 oraz ust. 2 ustawy emerytalnej.

Ps. Poza tym przecież kwotowo jest korzystniejsza dla Was sytuacja pobierania 2 'połówek' renty, niż 1 'całej'.
magda😃 / 89.68.226.* / 2016-05-04 21:42
Poprostu chcialam zeby mama miala jakis swoj dochod. A w tym momencie wszystko jest uzaleznione od tego czy bede miala orzeczenie. Bo jesli nie bede miala mama straci juz nawet ta polowe... Sytuacja jak dla mnie beznadziejna. I gdzie tu jest sprawiedliwosc? Dzięki za wyczerpujace odpowiedzi na moje pytania
wiwan / 2016-05-05 08:57
Sprawiedliwość to pojęcie bardzo względne. Trudno, żeby prawo do r. rodzinnej miał każdy członek rodziny zmarłego i to dożywotnio.

Zresztą ustawa przewiduje procedurę uzyskania świadczenia w drodze wyjątku, czyli przyznanego indywidualną decyzją prezesa ZUS. Oczywiście też obwarowaną kilkoma warunkami.
magda😃 / 89.68.226.* / 2016-05-06 00:42
Jakie to są warunki?
wiwan / 2016-05-07 08:19
1. wnioskodawca jest lub był osobą ubezpieczoną w rozumieniu ustawy lub jest członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym,
2. nie spełnia warunków do uzyskania świadczenia w trybie zwykłym wskutek szczególnych okoliczności,
3. nie może podjąć pracy lub innej działalności objętej ubezpieczeniami społecznymi z uwagi na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek,
4. nie posiada niezbędnych środków utrzymania.
Warunki określone w/w muszą być spełnione ŁĄCZNIE wszystkie.
magda / 89.68.226.* / 2016-04-25 21:33
Witam. Mam pytanie co mam zrobić w tej sytuacji. W 2005r zmarl mój tata. Od tej pory pobieralam wraz z mama rentę rodzinna. Od 18 roku zycia mam orzeczenie o calkowitej nie zdolności do pracy. Więc mama dalej ze mna pobierala rentę. Mama skończyła w 2015r 50 lat. Czy nalezy jej sie renta po zmarłym mężu?
wiwan / 2016-04-26 09:32
Uzyskanie przez Ciebie orzeczenia o niezdolności do pracy przekłada się na Twoje prawo do r. rodzinnej- mianowicie uniezależnia je od warunków wieku i kontynuacji nauki/studiów. Czyli jeśli niezdolność jest/będzie bezterminowa- Twoje prawo do renty takowym będzie.
Natomiast w tej sytuacji NIE zmieniło to prawa matki do renty.
Zatem śmiem twierdzić, że wraz z Twoimi 18 urodzinami prawo mamy do renty rodzinnej ustało. To, czy wraz ze swoimi 50 urodzinami odzyskała ona potencjalną możliwość uzyskania renty, a prawo -po złożeniu wniosku- zależy od tego, kiedy Ty stałaś się pełnoletnia.

Zakładam, że:
- nie ma kwestii niezdolności do pracy po stronie mamy
- nie wyszłaś za mąż przed 18 urodzinami
- do uzyskania pełnoletniości uczyłaś się.
Nova CE Kielce / 94.177.135.* / 2017-11-21 13:12
Zapraszamy do Nova Centrum Edukacyjne w Kielcach!Potrzebujesz statusu słuchacza, uprawnień do zniżek na przejazdy/legitymacji/ zaświadczenia do Zusu?
Masz ostatnią możliwość zapisu do naszej szkoły!
Kierunki Asystent nauczyciela przedszkola, Sekretarka medyczna, Grafik komputerowy multimediów, Specjalista do spraw dietetyki, Wizażystka/stylistka!
Przyjdź i nie zwlekaj
Zapraszamy do naszego sekretariatu przy ulicy Sienkiewicza 66
Więcej informacji pod nr 796400826 lub 412020101! :)
Anna924 / 89.65.171.* / 2016-02-25 19:04
Witam. Jako wdowa jestem uprawniona do renty rodzinnej po mężu, nadmienię że mam spełniony warunek ukończenia 50 lat (małżonek zmarł pół roku przed moją 50-tką). Za życia otrzymywał rentę ze względu na niezdolność do pracy, posiadał II grupę inwalidzką. Dostałam decyzje na której zamiast 85% przyznano mi 60% świadczenia. Czy jest to błąd ZUSu i powinnam się odwołać od tej decyzji?
wiwan / 2016-02-29 13:58
I pada owe 60% w decyzji, czy pada kwota, która około 60% stanowi ?

Może chodzi o to, że zmarły mając niezdolność częściową miał swoją rentę z tyt. niezdolności do pracy w stawce 75% renty wyliczonej dla niezdolności całkowitej. 75% x 85% daje ok. 64% .....

Czy też chodzi o kwestię wypadkową, tj. renta męża była następstwem jego wypadku przy pracy ?
madi / 83.151.42.* / 2016-01-27 15:21
Hej , niedawno zmarł mój brat, w jego pracy powiedzieli nam ,że gdyby moja mama ( niepracująca , ale zdolna do pracy) miała skończone 50 lat to dostałaby rente po nim. Mama 50 lat skonczy za 2 lata , czy po takim okresie bedziel mogla ubiegac się o rente ? A jeśli tak, to czy bedzie musiala wykazac niezdolnosc do pracy czy to bez znaczenia ?
wiwan / 2016-01-27 18:30
Podstawowym warunkiem jest to, by zmarły przed śmiercią ...utrzymywał matkę. Jeśli tak było- to matka uzyska prawo do r. rodzinnej- bo skończy 50 lat nie później niż 5 lat od śmierci Pani brata/ jej syna. Nie będzie potrzebny warunek jej orzeczonej niezdolności do pracy. Byłby potrzebny, gdyby świadczenie 'chciała' uzyskać wcześniej.

Podstawa- art. 71 ustawy emerytalnej.
do początku nowsze
1 2 3 4 5 +25

Najnowsze wpisy