Forum Forum podatkoweInne

Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

Wyświetlaj:
tuspjf / 5.173.176.* / 2022-12-29 17:31
Grunt to trafić na specjalistę, który Ci pomoże. Ja taką możliwość znalazła dzięki notariusz Cejrowskiej.
ameliaw / 5.173.176.* / 2020-12-28 16:58
Dobrze jest w takiej sytuacji mieć profesjonalną pomoc, dlatego sama w podobnej kwestii zwróciłam się do notariusz Cejrowskiej z Tczewa. Polecam.
Lutheran Hospital / 193.218.154.* / 2018-01-28 14:56
Jestem przedstawicielem Iowa Luterańskiego Szpitala w Iowa City w USA. Doznałem, aby kierownictwo szpitala mogło reklamować w Internecie, jak pracujemy i że rozpoczęliśmy ponownie rok na zakup i sprzedaż ludzkich narządów, np. nerki, Jeśli jesteś zainteresowany tą ofertą, skontaktuj się z nami pod poniższym e-mailem: Zrekompensujemy naszym darczyńcom sporą sumę pieniędzy i jesteśmy specjalistami od organów Chirurgia i jako dawczyni nie ma ryzyka w to.
A to jest nasz e-mail:
iowalutheranhospital@gmail.com
Możesz również zadzwonić lub skontaktować się z nami pod adresem whatsapp +1 929 281 1248
lilian nikky / 197.210.29.* / 2017-09-02 11:51
Nazywam się lilian N. To jest bardzo radosny dzień mojego życia z powodu pomocy Drsaguru, którą pomogło mi odzyskać mojego byłego męża z magią i miłością. Byłem żonaty od 6 lat i to było tak straszne, ponieważ mój mąż naprawdę oszukiwał mnie i szukał rozwodu, ale kiedy natrafiłem na e-mail Dr.saguru w internecie, jak pomógł tak wielu osobom, aby ich ex back i pomagać w ustalaniu relacji i sprawić, aby ludzie byli zadowoleni z ich relacji. wyjaśniłem mu swoją sytuację, a potem szukałem jego pomocy, ale z największą niespodzianką powiedział mi, że pomógłby mi w mojej sprawie, a teraz obchodzi mnie teraz, ponieważ mój mąż zmienił się na dobre. Zawsze chce być ze mną i nie może nic zrobić bez mojej obecności. naprawdę lubię moje małżeństwo, co za wspaniała uroczystość. będę śledzić w internecie, ponieważ Drsaguru jest prawdziwym mistrzem zaklęć. Czy potrzebujesz pomocy z kontaktem z lekarzem SAGURU TERAZ VIA EMAIL: drsagurusolutions@gmail.com lub whatsapp +2349037545183 On jest jedyną odpowiedzią na Twój problem i sprawia, że ​​czujesz się szczęśliwy w twoim związku.and jego również doskonały
1 LOVE SPELL
2 WIN EX Z POWROTEM
3 OWOCE WOMB
4 PROMOCJA SPELL
5 OCHRONA OCHRONY
6 BIZNES
7 DOBRZE PRACA
8 BŁĘDY LOTOTYCZNE I SPRAWA SPEŁNIOWA.
Renata575 / 188.146.74.* / 2017-02-24 17:50
Witam. Jak może przepisać ojciec swój majątek na swoją matkę pomijając własne ,?nieletnie dzieci
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2017-02-24 19:56
Czynnością prawną w postaci darowizny, testamentu lub wydziedziczenia.

To zależy kiedy ma dojść do przeniesienia własności i w jakim stopniu ma być to skuteczne również po jego śmierci. Oraz od wieku dzieci, bo wydziedziczenia nie można wg. wielu wykładni dokonać wobec dzieci młodszych niż 13 lat.
dorota2905 / 31.63.36.* / 2015-06-21 19:17
witam otrzymałam w spadku po mężu gospodarstwo rolne kiedy mogę darować komuś ten spadek aby nie płacić podatku
wiwan / 2015-06-22 12:22
Sd-Z2 jak rozumiem złożone było w terminie. Nie ma zatem żadnego terminu, bo Pani zwolnienie z podatku jest podwójne.

Poza tym, które dotyczy gospodarstw rolnych i wymaga 5 letniego prowadzenia dz. rolniczej Pani dotyczy również to, wynikające z tego, w jakiej relacji rodzinnej była Pani ze spadkodawcą.
pierog32 / 2015-05-22 10:09
Witam moja mama otrzymała w spadku po rodzicach dom ma ok 70%,reszte jej troje rodzeństwa,na mame był prepisany cały dom ,lecz rodzeństwo sie sprzeciwiło bo testament napisany był jeden i sad nakazał spłate czesci babci.Sedno w tym ze jedno z rodzerństwa potrzebuje pieniedzy i chce spłaty natychmiast resza rodzeństwa nie chce spłaty(bedziemy zakładać sprawę),jak dac pieniadze jednemu z rodzenstwa jest to nie duza kwota ok 3500,zeby miec potwierdzenie w sadzie za ta osoba już jest spłacona.Czy to ma być przy notariuszu,czy moze być pisemna umowa.Prosze o odpowiedz.
iwonak363 / 78.133.137.* / 2015-04-07 14:37
czy mogę przepisać swoją część mieszkania na córkę bez zgody męża
wiwan / 2015-04-07 14:56
1. przepisać czyli darować, czy zapisać na wypadek śmierci tj. zapisem windykacyjnym/testamentowym ?
2. obecnie mieszkanie jest we współwłasności małżeńskiej bezudziałowej, czy w zwykłej współwłasności udziałowej ?
gosia_knapik / 2015-03-24 18:28
Witam! Mój wujek chce mi przepisac pole, w takim wypadku musze zapłacic 7% wartosci pola. Jesli dopisze męzą po 2 tyg od daty przepisu to nie musze placic tego podatku?
wiwan / 2015-03-25 18:30
Co to jest 'pole' ? Stanowi gospodarstwo rolne, część gospodarstwa rolnego (wujka). Wejdzie w skład Pani gospodarstwa rolnego ?

Jaka jest wartość tej nieruchomości ?
gosia_knapik / 2015-03-26 15:08
jest to działka rolna, nie posiadam jeszcze żadnego gospodarstwa rolnego, szacowana wartość wynosi 50000 tys.
wiwan / 2015-03-26 19:56
Zatem jeśli podejmie Pani na tej działce działalność rolniczą i będzie trwała ona min. 5 lat- skorzysta Pani z całkowitego zwolnienia z tego podatku na podstawie art. 4, ust. 1, pkt. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Bez tego warunku- podlegać będzie ta darowizna podatkowi właściwemu dla II gr. podatkowej.

Nie jest to 7%, bo podatek jest wg. skali (7/9/12%), a podlega mu nadwyżka ponad kwotę wolną 7 276 zł:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/
Magdalena147 / 178.56.242.* / 2015-03-07 12:47
Witam serdecznie. Moja babcia chce mi przekazac darowizne w postaci mieszkania , czy ta darowizna bedzie uznana jako moj dochod? Czy lepiej aby babcia przekazala mieszkanie w darowiznie czy poprostu pieniadze za ktore kupilam mieszkanie? Dodam, ze pobieram alimenty i zasilki z Mopsu i boje sie. o przekroczeniu dochodu
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-03-10 13:32
Otrzymana darowizna nie jest dochodem, który wlicza się do dochodów, których limit sankcjonuje prawo do świadczeń rodzinnych.

Może mieć wpływ na kwestię alimentów, gdy osoba jej wypłacająca (jak rozumiem rodzic) będzie wnioskował w sądzie o ich obniżenie.

Jako wnuczka możesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od tej darowizny:
- bez dodatkowych działań- jeśli darowizna mieszkania - bo musi mieć ona formę notarialną.
- z zachowaniem dodatkowych warunków przekazania darowizny i jej zgłoszenia do US- jeśli darowizna pieniężna.
nisia89 / 83.242.73.* / 2015-01-31 23:13
Witam serdecznie,mam ogromną prośbę o pomoc,chce kupić mieszkanie udało się je znaleźć,został mi przyznany kredyt na to mieszkanie i nagle Zaczęły się problemy bo właścicielka otrzymała to mieszkanie w darowiznie od ojca i minęły od tego dwa lata,teraz przy sprzedaży potrzebne jest oświadczenie z urzędu skarbowego że odprowadzi ona podatek 19% właścicielka zaczyna kombinować że dopisze męża do darowizny żeby móc potem we dwoje odliczać od tego podatku wspólne koszty remontu innego mieszkania,czy można tak zrobić ze ona dopisze pp dwóch latach męża i jak to będzie wyglądać czasowo,ponieważ ja również mam zobowiązania do banku i za niecały miesiąc umowa z bankiem będzie nieważna,zresztą umowa z bankiem jest na określone mieszkanie które ma właścicielke a teraz będzie właścicielem jeszcze jej mąż,czyli umowa się zmienia,więc pytanie czy ona może dopisać męża pp dwóch latach do darowizny i jak to wygląda czasowo i prawnie
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-02-02 15:32
Darowizna nieruchomości odbyła się notarialnie, więc niczego wstecz w tym akcie się nie zmieni, nawet gdyby darczyńcę do tego przekonać. Musiałoby dojść do sądownego podważenia treści aktu na skutek wad prawnych oświadczenia woli- np. zmuszenie darczyńcy szantażem do darowizny, czy jego niepoczytalność w chwili podpisywania aktu.
aneta960 / 195.26.22.* / 2015-01-14 21:07
moja siostra otrzymała w darowiźnie od rodzicow kilka działek rolniczych, dom oraz budynki gospodarcze. w akcie notarialnym wszędzie figuruje termin "nieruchomośc". co w takim przypadku z maszynami rolniczymi? są one własnością siostry, czy mam również do nich prawo?
mama żyje, tata zmarł w 2013 roku.
dodam, że siostra ma spłacić mnie, oraz brata z 1,5h.
wiwan / 2015-01-15 09:38
Jeśli nie pada w akcie notarialnym nigdzie sformułowanie gospodarstwo rolne*, ani same maszyny nie są wymienione OBOK nieruchomości- to jak najbardziej maszyny rolnicze nie były przedmiotem darowizny. Weszły do schedy spadkowej, przypaść komuś w dziale spadku i ich wartość powinna być w tych rozliczeniach uwzględniona. Naturalnym wydaje się, by przypadły w dziale spadku siostrze.


* chodzi o kodeksową (KC) definicję gospodarstwa rolnego (art. 55'3) z której wynika przynależność maszyn jako części składowej gospodarstwa (obok zabudowań i gruntów)
elzbietaolik / 2015-01-09 21:01
Witam ! Mąż jest właścicielem ziemi( akt notarialny), którą przepisali mu rodzice 23 lata temu. W chwili obecnej jego siostra domaga sie spłaty ziemi .Czy ma prawo?
elzbietaolik / 2015-01-12 15:01
Bardzo dziękuję za odpowiedż! Darowizna uczyniona była za życia rodziców 23 lata temu,Wtedy też rodzice zrzekli się ziemi na rzecz mojego męża w zamian za rentę. Pozdrawiam!
szklarek / 2015-01-12 20:44
Bardzo prawdopodobne więc, że było to przekazanie gospodarstwa na podstawie ustawy o ub. społecznym rolników, które nawet przed upływem 10 lat nie sprawia, że wartość gospodarstwa wpływa na zachowek- bo nie jest darowizną w rozumieniu KC.
przydatny wyrok:

Sąd Apelacyjny w Warszawie I Wydział Cywilny, 19 czerwca 2013 r., Sygn. akt I ACa 142/13
szklarek / 2015-01-12 13:07
Co znaczy "teraz" ? Pojawiła się kwestia śmierci rodziców ? Jeśli tak, to dla obliczenia zachowku nie uwzględnia się darowizn spadkodawcy uczynionych ponad 10 lat przed ich śmiercią.
Anna252 / 159.205.141.* / 2015-01-03 13:00
Witam

Bardzo proszę o odpowiedz?

Chciałabym przekazać darowiznę pieniężną moim rodzicom, kwota ponad 20 tys złotych. Czy mój mąż musi się zgodzić i jego podpis powinien widnieć na umowie darowizny. Zaznaczam że są to wyłącznie może pieniądze odłożone z pensji.
Czy rodzice z otrzymanej darowizny mogą kupić mieszkanie i kiedyś przepisać je na mnie?czy jest jakiś okres w którym nie mogliby tego dokonać?
pozdrawiam
Anna25
wiwan / 2015-01-05 11:07
Jeśli nie macie rozdzielności majątkowej, to mimo że z Pani pensji to środki te, o ile zdobyte w czasie wspólności małżeńskiej stanowią majątek wspólny, więc jest potrzebna zgoda męża, czyli po prostu Wasza wspólna darowizna.

Pojawia się wtedy kwestia podatkowa polegająca na tym, że w stosunku do Pani męża Pani rodzice nie stanowią tzw. 'zerowej' grupy podatkowej.

Rodzice mogą z darowizną zrobić co zechcą, nie mówimy jak rozumiem o darowiźnie z poleceniem.
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy