Forum Forum podatkoweInne

Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

Kto zapłaci 10 procent od sprzedaży mieszkania?

Wyświetlaj:
wojsik / 195.187.250.* / 2012-03-23 12:53
A co z odliczonymi odsetkami od kredytów.??
ekon 2 / 193.108.194.* / 2012-02-07 15:09
Artykuł jest trochę niedokładny. Po 5 latach nie można uniknąc podatku tylko w ogóle już go nie ma i nic nie zgłaszamy do skarbówki, a do 5 lat możemy uniknąć korzystając z ulgi.
spidas4 / 78.8.212.* / 2012-01-04 22:22
W 2006 ROKU OTRZYMAŁEM W DAROWIZNIE OD BABCI MIESZKANIE NA DRUGIEJ KONDYGNACJI DOMU WIELORODZINNEGO,W 2009r WYSTĄPIŁEM Z PROŚBĄ DO MIASTA O ROZBUDOWANIE MIESZKANIA O CZĘŚĆ STRYCHU (trzecia kondygnacja) I ZGODĘ TAKĄ OTRZYMAŁEM ,PO UKOŃCZENIU POWSTAŁA NOWA KSIĘGA WIECZYSTA DLA CAŁOŚCI,W 2010r PODZIELIŁEM MIESZKANIE ZA ZGODĄ MIASTA NA DWA NIEZALEŻNE, NA DRUGIEJ I TRZECIEJ KONDYGNACJI ,ZNÓW POWSTAŁY DWIE NOWE KSIĘGI WIECZYSTE.PRZYPOMINAM ŻE MIESZKANIE NA DRUGIEJ KONDYGNACJI (darowane mi w 2006r) NIE ZMIENIŁO SWOJEJ KUBATURY I WYGLĄDU, CHCĘ JE TERAZ SPRZEDAĆ I ZASTANAWIAM SIĘ CZY BĘDĘ MUSIAŁ ZAPŁACIĆ PODATEK DOCHODOWY OD SPRZEDAŻY CHOCIAŻ MINEŁO JUŻ PIĘĆ LAT I CHOCIAŻ BYŁO ONO POWIĘKSZANE I DZIELONE TO JEST TO MIESZKANIE Z 2006r. CZY NIE JESTEM W BŁĘDZIE ?
Amazing / 83.238.186.* / 2011-12-06 12:28
Witam, w 2007 roku sprzedałam mieszkanie (nabyte w 2003roku - nie było 5 lat) za 165 000 a nowe kupiłam za 360 000. Na zakup nowego mieszkania wzielam kredyt w wysokosci 345 000. 150 000 zł, które mi zostało chciałam przeznaczyc na spłate kredytu hipotecznego za to pierwsze mieszkanie, opłaty agencji mieszkaniowej, opłaty notariusza, prowizje bankowe itp. i na koniec to co zostało przeznaczyłam na wczesniejsza spłate tego nowego kredytu. Zostałam teraz wezwana do US i mam przedstawić akt notarialy nabycia nowego mieszkania, pokazac umowe kredytowa oraz przedstawić potwierdzenia spłaty kredytu za okres 2007-2009. Czy mogą doczepić się do tego, że wzięłam wiecej kredytu niż potrzebowałam? Czy mogę obawiać się ewentualnego naliczenia podatku?
Amazing / 83.238.186.* / 2011-12-06 13:32
chciałam jeszcze dodać, że 345 000 zostało całkowicie przekazane na zapłatę za nowe mieszkanie, a z tych 165000 za stare tylko 15000 zostało przekazane (jako zaliczka). Czyli 150 000 ze sprzedazy starego przekazalismy na rózne inne opłaty okołokredytowe. Czy to moze oznaczać, że będę musiała zapłacić 19% z tego 150 000? 28500 zł!!! + odsetki pewnie.....
belladonna / 2011-12-09 21:27 / Tysiącznik profesjonalny
Ta sprzedaż podlega pod 10% podatku od przychodu, a nie 19% od dochodu. Co do reszty (rozliczenie wydatkowania) to nie będę się wypowiadać, bo nie analizowałam nigdy tego tematu ("obracam" się w innych zagadnieniach).
Jeśli wyjdzie podatek to z odsetkami jak najbardziej... ale czy za cały okres 100% odsetek, czy przez 2 lata 50%, a potem 100% to z tego co wiem zależy od tego, czy złożone było oświadczenie o zamiarze wydatkowania :)
paulina.fit / 77.113.214.* / 2011-12-05 19:15
witam i o radę pytam :)

sprzedałam dwa mieszkania za sumę 101 tyś i złożyłam oświadczenie o przeznaczeniu kwoty na zakup innego, remontu itp.
kupiłam w ciągu 2 lat mieszkanie za 75 tyś, kilka tyś włożyłam w remont ale bez pokrycia zostało około 20 tyś.
czas miałam na to do końca roku 2009.
przegapiłam to i dzis dostałam wezwanie do skarbówki na składanie wyjasnien.
nie wiem co tu jeszcze wymyślić, czy da się coś jeszcze z tym fantem zrobić ...
wezwanie mam na poniedzialek 12 grudnia.
wiem ze jak cos bede musiala zaplacic 19 % od nie wydanej sumy czyli od tych 20 tyś, a jak wyglądają odsetki ? jakie to są sumy czy ktoś może podać w przyblizeniu ???
dziękuję uprzejmie za wszelkie informacje i porady !!!! pozdrawiam
belladonna / 2011-12-05 21:58 / Tysiącznik profesjonalny
a skąd pomysł na 19%? nowe przepisy z wydatkowaniem i stawką 19% dotyczą sprzedanych nieruchomości nabytych po 31 grudnia 2008.... a u Ciebie wchodzi w grę 10%.... od niewydatkowanej kwoty zapłacisz 10% plus odsetki... korekta PIT-23, a jakie odsetki zależy, czy składałaś oświadczenie o wydatkowaniu :)
marlenagubin1 / 78.8.92.* / 2010-09-12 19:04
prosze o porade w konkretnie mojej sytuacji, oczywiscie
jesli to mozliwe. WIEC:
chce sprzedac mieszkanie odziedziczone po zmarlej mamie 2 lata temu. na
mieszkanie wziety jest kredyt hipoteczny 35tys.zl. mieszkanie warte jest
170tys zl.

moja tesciowa jest w trakcie kupna domu za ktory zaplaci 60tys.zl, bez
kredytu hipotecznego. dom chcemy sprzedac od razu za 170tys.

prosze mniejwiecej wyliczyc jakie poniesiemy koszta podatku.

za uzyskane pieniazki chcemy kupic dom o wartosci 270tys zl. prosze rowniez
o informacje jakie koszta poniesiemy przy zakupie. bylabym baardzo
wdzieczna. pozdrawiam
PODATNIK10 / 2010-07-17 15:38
Mam pytanie czy w rozliczeniu przychodu ze sprzedaży nieruchomości zbytej przed upływem 5 lat moge rozliczyc tez odsteki kredytu zaciągnietego na zakup nowej nieruchomości ale spłacane jeszcze przed sprzedażą nieruchomości - (kredyt musiałem wziąć wczesniej żeby sfinansować zakup nowej nieruchomości) czy tylko spłacane po sprzedaży nieruchomości ?
ewelina_z / 2010-07-18 06:07
Wydatkować możesz od dnia sprzedaży. Chyba, że była przed sprzedażą spisana umowa przedwstępna, z której wynika, że dostałeś jakiś zadatek to wtedy spłata kredytu od umowy przedwstępnej w kwocie zadatku będzie do uznania. W końcu zgodnie z przepisami masz wydatkować pieniądze ze sprzedaży, a te możesz wydatkować dopiero jak je dostaniesz.
uczciwosc / 2010-07-05 16:48
a jak wyglada sprawa gdy mieszkanie zostalo odziedziczone w drodze spadku i zostalo przeznaczone na sprzedaz ?
szklarek / 2010-07-05 17:58
Jeśli od chwili nabycia spadku do sprzedaży minie więcej niż 5 lat- brak podatku. Jeśli mniej- jest podatek, ale zależy on jak i możliwość jego uniknięcia od tego, który konkretnie rok to był.
wiwan / 2010-07-08 16:31
Trochę doprecyzuję, że te 5 lat w tym przypadku oznacza 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, a nabycie oznacza tu dzień śmierci spadkodawcy.
I bardzo generalnie,w formie "tabelki" w zależności od roku nabycia podatek i możliwość jego uniknięcia/ ulga przedstawiają się następująco:
1. do 2006 włącznie, 10 % Przychodu, ulga mieszkaniowa
2. 2007-2008, 19% Dochodu, ulga meldunkowa
3.od 2009, 19% Dochodu, ulga mieszkaniowa
belladonna / 2010-07-10 21:03 / Tysiącznik profesjonalny
A ja jeszcze "doprecyzuję doprecyzowanie", że przychód ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku (darowizny) do 31 grudnia 2006 jest zwolniony z podatku w całości :-)
wiwan / 2010-07-11 10:09
Factus est. Belladonna jak zawsze perfekcyjnie przytomna mimo upałów :-)

10% do 2006 dotyczy nabyć innych- czyli po prostu nieruchomości kupionych, te z darowizn i spadków są zwolnione.(art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d) ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006 r.)
el_kar / 62.87.208.* / 2010-06-28 13:02
Mam pytanie: czy okres dwuletni liczony jest od momentu podpoisania aktu notarialnego sprzedaży mieszkania czy też od daty podpisania umowy przedwstepnej?
Ja miałam podpisaną umowę przedwstępną z zaliczką na kwote 2 tys zł., a po dwóch miesiacach podpisałam akt notarialny sprzedaży mieszkania. Czy od daty podpisania umowy przedwstepnej mogę zacząć już wydatkować całą kwotę czy tylko do wysokości otrzymanej zaliczki?
ewelina_z / 2010-06-29 07:04
Możesz wydatkować od umowy przedwstępnej ale tylko do wysokości zadatku. To logiczne przecież że pieniądze ze sprzedazy nieruchomości możesz wydatkować dopiero wtedy kiedy je dostaniesz. Wcześniej będziesz wydatkować inne pieniądze ale to nie z nich masz się tłumaczyć tylko z tych konkretnych pieniedzy ze sprzedaży.
belladonna / 2010-06-28 21:19 / Tysiącznik profesjonalny
Fragment interpretacji:
sygnatura: IPPB1/415-89/10-4/AM
Autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
2010-05-07
"Niewątpliwie pod pojęciem "zbycia" użytego w tym przepisie należy natomiast rozumieć każdą czynność prawną przenoszącą własność nieruchomości i ograniczonych praw rzeczowych w nim wymienionych, m.in. w drodze umowy sprzedaży. Wobec powyższego zawarcie umowy przedwstępnej nie powoduje skutków podatkowych, ponieważ jest ona jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności nieruchomości w określonym terminie. Obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie zawarcia – w wykonaniu umowy przedwstępnej – umowy sprzedaży, przenoszącej własność nieruchomości, jeżeli nie upłynęło pięć lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.

Odnośnie określenia statusu podatkowego zadatku otrzymanego przed zawarciem notarialnej umowy sprzedaży prawa do lokalu, należy zauważyć, że w myśl art. 19 ust. 1 cytowanej ustawy przychodem ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych oraz innych rzeczy, w warunkach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży pomniejszona o koszty sprzedaży. Określając źródła przychodu i wartość przychodu, przepisy te wyraźnie wiążą powstanie przychodu z tego źródła ze sprzedażą, nawiązując bezpośrednio do umowy sprzedaży. Niewątpliwie decydujące znaczenie ma tu samo zawarcie umowy sprzedaży, albowiem wartość przychodu jest ustalana na podstawie ceny określonej w umowie".
Joanna Gacek / 83.3.233.* / 2010-04-16 12:14
Będę wdzięczna za pomoc : Czy rachunki dotyczące budowy nowego domu w między czasie muszą mieć datę po sprzedaży wykupionego mieszkania pracowniczego? Budowaliśmy dom przed sprzedażą mieszkania , z własnych i pożyczonych od rodziny środków. Teraz sprzedając mieszkanie pracownicze możemy spłacić rodzin, pytanie jest czy Urząd Skarbowy nie zakwestionuje daty na fakturach za budowę domu?
wiwan / 2010-04-16 12:25
Zakwestionuje- przeznaczenie środków ze zbycia mieszkania "na własne cele mieszkaniowe" musi się odbyć po zbyciu, tym bardziej musi tak być na fakturach.
Wszystkie faktury muszą "mieścić się" datą w tych dwu latach.
piolud / 2010-02-17 14:03
Czy mogę zadać pytanie dotyczące podatku 10% od sprzedaży mieszkania w 2006 roku? Sprzedawałem mieszkanie, które miało kredyt, więc cześć pieniędzy przeznaczyłem na spłatę kredytu, a pozostałą część na nowe mieszkanie. Oczywiście wszystko było jak należy tj. deklaracja w ciągu 14 dni, zakup nowego mieszkania w ciągu 2 lat.
Dzisiaj Urząd wzywa mnie do egzekucji ponieważ twierdzi, że powinieniem zapłacić podatek 10% od kwoty, którą musiałem spłacić kredyt. Twierdzi, że byłby to pieniądze nie przeznaczone na nowe mieszkanie. Ja nic nie rozumiem??? O co chodzi? Przecież ja tych pieniedzy nie widziałem na oczy, bo najpierw wziąłem kredyt, a późnij go spłaciłem. Czy mogę poprosić o pomoc tj. wyjaśnienie. Dodam, że pod koniec 2 lat tj. koniec 2008 roku Urząd wezwał mnie do rozliczenia i wszystko było dla nich ok.
piolud
/ 217.98.244.* / 2010-01-26 11:48
Witam wszystkich,
kupiłem mieszkanie w 2004/4, a sprzedałem w 2009/3, złożyłem stosowne oświadczenie w US. Następnie kupiłem dom którego kwota jak łatwo się domyślacie przekroczyła kwotę sprzedaży owego mieszkania - czyli sprzedaż mieszk., dokredytowanie i zakup domu. Dom kupiłem od developera (nie budowałem), a więc pieniążki ze sprzedaży mieszkania całościowo zostały wchłonięte na poczet kupna na co mam oczywiście faktury. Z prawa wynika że w ciągu 2-lat muszę przedstawić dokumenty, że pieniądze ze sprzedaży m. przeznaczyłem na inne cele mieszkaniowe, wówczas zostanę zwolniony z podatku. Skoro mam te dwie fakturki za dom które odnoszą się do stosownego aktu not. to czy jeszcze inne dokum. (faktury) wynikające z wykończenia itd. są mi potrzebne?
belladonna / 2010-01-26 19:12 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli już wydatkowałeś cały przychód ze sprzedaży to by można było powiedzieć po co? Ale... FV z wykończeń będą Ci potrzebne do starania się o zwrot VAT za materiały budowlane (VZM-1), więc po prostu je zbieraj :)
/ 217.98.244.* / 2010-01-27 10:35
Dziękuję za radę. W tzw. międzyczasie podpytałem się tu i tam i poradzono mi żebym zwyczajnie szedł do US z tymi fakturami (za dom) celem rozliczenia się i zamknięcia spr. Jako że czas mi upływa dopiero w marcu 2011, to w razie czego będę miał jeszcze czas, ale teoretycznie powinni mi kazać wypełnić jakiś chyba PIT (???) i uznać to. Chyba niczym nie ryzykuję?
Anna Barbara / 87.207.131.* / 2008-10-19 13:15
Sprzedaję obecnie mieszkanie po mojej w zmarłej w br. babci. Czy w takiej sytuacji obejmuje nas podatek 10% od sprzedaży mieszkania? Nie jestem zameldowana w tym mieszkaniu.
www_kuba_waszkowiak_com_pl / 2008-02-14 15:19 / Bywalec forum
Jeśli chcesz przekazać 1% swojego podatku za 2007r. organizacji pożytku publicznego, a nie wiesz komu - dowiesz się na
www.kuba.waszkowiak.com.pl
zakładka "Jak wypełnić zeznanie podatkowe?".

Nie zmarnuj swoich pieniędzy! Możesz pomóc dziecku!

www.kuba.waszkowiak.com.pl

.
Agnieszka R / 2008-01-11 12:58
Mam pytanie.W 2007r nabyłam mieszkanie od spółdzielni mieszkaniowej na nowych zasadach za przysłowiową złotówkę. W2008 r chcę to mieszkanie zamienić na większe również własnościowe. Jaki ja mam zapłacić podatek za tą zamianę? Czy ma znaczenie,że od nabycia mieszkania upłynęło dopiero parę miesięcy?. serdecznie proszę o odpowiedż.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy