Forum Forum nieruchomościRynek nieruchomości

Wynajem ma być prostszy. Będzie tańszy?

Wynajem ma być prostszy. Będzie tańszy?

Money.pl / 2009-02-18 16:53
Komentarze do wiadomości: Wynajem ma być prostszy. Będzie tańszy?.
Wyświetlaj:
Bernard+ / 83.22.93.* / 2009-03-03 21:56
W domu, w którym kiedyś mieszkałem -mała kamienica z 5 mieszkaniami od 12 lat stoi puste niewynajmowane mieszkanie, bo właściciele mają nastoletnią córkę i 2 synów kawalerów i boją się, że gdy wynajmą to mieszkanie a za kilka lat któreś z ich dzieci będzie zakładać rodzinę to nie pozbędą się normalnie lokatora przez zwykłe wypowiedzenie umowy np. z 6miesięcznym terminem i ich dziecko nie będzie mogło w ich domu zbudowanym przed wojną przez pradziadków i rozbudowanym po wojnie przez dziadków zamieszkać, bo prawo będzie wymagało, aby właściciel domu dał lokatorowi mieszkanie zastępcze. I przez ten przepis mieszkanie stoi puste od 12 lat, bo szczęśliwie najstarszy syn ożenił się z jedyną córką właściciela dużej willi, więc mieszkania nie potrzebował potem mieszkanie stało puste, bo młodszy syn mógł go potrzebować, ale młodszy syn został zawodowym żołnierzem i jest na drugim końcu Polski na kwaterze wojskowej, ale nadal jeszcze nie wynajmują rodzice tego mieszkania, bo córka może, go potrzebować za 3 lata, gdy skończy studia. Tak to paranoiczny przepis powoduje, że kilkanaście tysięcy mieszkań w kraju stale stoi puste, bo właściciele nie chcą ryzykować kosztów i procesów sądowych. Nie przypuszczam, bowiem aby znany mi przypadek był odosobnionym, bo gdy przespacerowałem sie po dzielnicy starych niedużych kamienic w 200 tysięcznym mieście to znalazłem w 2 godziny 7 pustych niezasiedlonych mieszkań. Znam również młodego lekarza, który po stażu w USA pojechał na kontrakt do GB na kilka lat i zabrał ze sobą również rodziców. Dwa mieszkania w ich kamienicy stoją, więc puste i są używane jedynie, jako magazyn ich mebli, co mogłoby z powodzeniem zmieścić się w jednym mieszkaniu a drugie służąc potrzebującym właścicielom przynosiłoby dochód a państwu podatki, ale Socjaliści różnej maści nie potrafią rozwiązywać problemów gospodarczych metodami gospodarczymi tylko przez rewolucyjne nakazy i zakazy oraz brutalne łamanie liczącego tysiące lat prawa własności. Usuńcie sztuczne przywileje dawane przez władzę złodziejsko jak Janosik kosztem pracowitych i uczciwych ludzi wszelkiej maści nierobom i pijakom a również i tym leniwym i niewykwalifikowanym polakom będzie lepiej, bo będzie więcej do podziału.
sk67 / 205.241.11.* / 2009-08-03 21:41
Brawo. Swieta prawda. Wlasnie wyjechalem na kilka lat za granice i juz, juz mialem wynajac moje mieszkanie, na ktore pracowalem przez ponad 15 lat mieszkajac w wynajmowanym pokoju, gdy dowiedzialem sie o przepisie zakazujacym eksmisji nieuczciwego najemcy na bruk. Rezygnuje z wynajmu. Bedzie stalo puste gdyz nie chce ryzykowac, ze po pwrocie bede musial wynajac sobie gdzies pokoj a mojej mieszkanie bedzie zagrabione.
zbik-2 / 2009-02-18 16:53
Napisać : Podatek wyniósłby 5% - to jakaś abrakadabra ! Bo przecież samo 5% o niczym nie śiadczy - ważne od jakiej kwoty, co ta kwota obejmuje . A tak to sobie można ...
wynajek / 77.253.21.* / 2009-02-18 18:37
uzupelniam, 5% od przychodow, czyli od kwoty czynszu widniejacej na umowie najmu
marcin97 / 156.144.107.* / 2009-02-18 19:31
a jesli kwota czynszu to 1000 i z tego 300 to oplaty osiedlowe, to z jakiej racji mam placic podatek za cale 1000? dochod mam od 700. tak sie pytam bo nie rozumie gdzie tu zysk.
marter / 84.40.134.* / 2009-02-18 20:43
No i właśnie dlatego 5% zamiast 18.
A gdzie zysk? - prostota, brak konieczności dokumentowania kosztów.
I jak zwykle przy ryczałcie - niektórzy zyskują, niektórzy tracą.
stanlej63 / 62.69.213.* / 2009-03-04 11:10
marter - nic dodać nic ująć a jak marcin97 chce płacić od rzeczywistego dochodu to może, ale sam się przekona, że ryczałt to jest to. Nie wszystkie przecież wydatki będzie można i to w całości odjąć od dochodu dla wyliczenia podstawy opodatk.
anna100769 / 83.26.83.* / 2009-02-19 10:44
Własnie...ja uważam, że podatek powinien być płacony od rzeczywistego zysku, tak jak pisze marcin97- dlaczego ma płacić od 1000,00zł- skoro zarabia na tym 700,00zł? Podatek zryczałtowany wynosi 8,5% do kwoty 13.510 zł -a powyżej 20% Od kwoty nadwyżki- i to jest limit na 2009 rok.
rytjo / 77.115.94.* / 2009-03-04 14:40
Ludzie pokupowali mieszkania na wynajem traktując je jako inwestycję a tu kolejna pijawka powyżej limitu 13.510,- 20%%%%%%....tylko w POLSCE.....
Pajchiwo / 2009-03-03 21:16 / Tysiącznik na forum
IMHO tu chodzi bardziej o politykę. Jak na razie PO za bardzo podatków nie zmieniła, za to zdanie na temat ich obniżenia zmieniła już kilkakrotnie od ostatnich wyborów ;)
ala3 / 57.67.141.* / 2009-03-04 15:30
Tylko w tym parnoicznym państwie płaci się podatek od wynajmu praktycznie 20%
dlatego przypuszczam, że ponad 95% wynajmujących nie zgłasza tego nigdy i to głupie państwo nic nie dostaje. Myślę, że 5% bez limitu przychodu byłoby zachętą, żeby większość właścicieli ujawniła wynajmy.Tylko kiedy to ma szansę wejść.

Najnowsze wpisy