Kredyt rodzina na swoim

Marcin Katowice / 83.23.197.* / 2009-03-28 18:41
Witam
Mam pytanie odnośnie dokładnego obliczania wysokości dopłaty w programie rodzina na swoim.
Od jakiegoś czasu próbuje się dokładnie dowiedzieć jak to jest wyliczane.
W telewizji i w instytucjach "finansowych" (czytaj pośrednicy) zawsze dostawałem odpowiedz typu:
-to jest połowa odsetek albo tu mam taki kalkulator i tak mi wychodzi.
Trochę na ten temat czytałem w Internecie gdzie znalazłem takie odpowiedzi:
1. Wysokość kwoty dopłaty wyliczana jest nie na podstawie konkretnego kredytu, a według stopy referencyjnej ogłaszanej co kwartał przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na pierwszy kwartał 2009 r. ustalono stopę referencyjną na poziomie 8,64 procent.
lub
2. Dopłaty przyznawane są na okres 8 lat i stanowią równowartość 50 procent kwoty odsetek naliczonych według stopy referencyjnej. Obliczana ona jest na podstawie trzymiesięcznej stawki WIBOR powiększonej o 2 punkty procentowe.

ten drugi punkt znalazłem właśnie na stronie bankier.pl

Z moich informacji (czytając wprowadzoną ustawę) to dopłata procentowo wynosi: średni wibor z ostatnich 3 kwartałów podzielony przez dwa plus 2 %.
Po tych wszystkich odpowiedziach i moim stanowisku jestem trochę zaniepokojony, ponieważ 0,5% w jedną stronę czy drugą to są niemałe pieniądze a nikt na 100%nie jest w stanie odpowiedzieć jak to tak naprawdę się oblicza.
Zacytuje jeszcze odpowiedzi kilku pracowników "pośredników "finansowych" po stwierdzeniu jak według mnie oblicza się dopłatę:
-ja jeszcze nie wiem dokładnie w przyszłym tygodniu mamy szkolenie z PKO
- nie moge udzielić odpowiedzi ale zapisze sobie i jeżeli będę znał odpowiedz to zadzwonię ( przez dwa tygodnie nie otrzymałem odpowiedzi po czym sam zadzwoniłem ale też nie otrzymałem odpowiedzi)
- tu mi tak wyszło ale jeżeli Pan chce to możemy obliczyć ( po minucie zastanowienia Pan się wycofał z wyliczania bo nie wiedział jak to zrobić)
itp.
Musze powiedzieć, że z przeraża mnie brak kompetencji pracowników instytucji finansowych.

Prosze raz na zawsze rozwiać moje wątpliwości.
Kłania się Ciekawski Marcin starający się o kredyt Rodzina na Swoim.

Najnowsze wpisy