Forum Forum dla firmKsięgowość

tworzenie i sprzedaż pakietów towarów

tworzenie i sprzedaż pakietów towarów

max986 / 94.254.137.* / 2017-03-28 22:51
mam takie pytanie
czy tworzenie przez sprzedawcę pakietów towarów złożonych z różnych składników jest w Polsce zabronione?
Przykład mam na sklepie produkt A za 10zł i produkt B za 20zł. Czy mogę stworzyć produkt C o nazwie "produktu A +gratis" za cenę 30zł i sprzedawać go klientowi? zaznaczam że stawka Vat jest identyczna. Jak wyjaśnić właścicielowi sklepu że taka sprzedaż nie jest zakazana.
szklarek / 2017-03-29 10:44
Pytanie trudne, ale odpowiedź łatwa, tyle że nie satysfakcjonująca. Bo nie ma przepisu, który mówi np. w ustawie o VAT, że "tworzenie zestawów, a w szczególności dodawanie gratisów legalnym jest" :-).

Po prostu :
- nie ma przepisu zakazującego takich praktyk co do zasady. Niezakazane jest legalne.
- właściciel sklepu niech się przejdzie jako klient do supermarketu i znajdzie 20 takich przykładów, a przy nagonce na sklepy wielkopowierzchniowe przecież ich właściciele nie podejmowaliby działań nielegalnych tak ewidentnie 'namierzalnych' przez skarbówkę (zakup kontrolowany)
- istnieje sporo orzecznictwa sądów i wydanych podatkowych interpretacji indywidualnych w zakresie takich szczegółów, jak np:
+ księgowanie i naliczanie VAT dla zestawów z gratisem,
+ prawidłowe opodatkwoanie VAT zestawów towarów podlegających osobno różnym stawkom VAT
+ zwolnienia VAT od dodanych gadżetów o wartości do 5 zł itd.

(np. Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, 7 września 2006r., 1471/NTR2/443-230/06/MP).

Nie byłoby ich przecież, gdyby samo tworzenie/sprzedaż zestawów nie była możliwa/legalna.

Zatem nie ma kwestii "czy", jest jedynie "jak" prawidłowo w sensie księgowania, opodatkowania, fiskalizacji itd.

Najnowsze wpisy