Forum Forum ubezpieczeńNa życie

UBEZPIECZENIE KRUS PILNE

UBEZPIECZENIE KRUS PILNE

krzysztofjarek / 2015-04-27 20:54
Od 7 miesięcy nie jestem ubezpieczony, czy gdybym ewentualnie chciał ubezpieczyę się w Krusie to będę musiał opłacić składki wstecz?
Wyświetlaj:
krzysztofjarek / 2015-05-11 18:24
Jakie dokumenty bede musiał przedłożyć aby takiego placenia w stecz nie bylo?
wiwan / 2015-05-12 11:30
Jej. Pisz w wątku, bo z tej dyskusji nic nie wiadomo.
Będziesz się o to martwił później, jeśli Kasa wyda decyzję wsteczną.
Teraz- to ojciec jako rolnik 'główny' powinien Cię zgłosić do ub. rolniczego (również w zakresie społecznym) jeśli rzeczywiście w gospodarstwie pracujesz. Jeśli nie pracujesz- nie jesteś domownikiem, a zgłoszenie byłoby poświadczeniem nieprawdy.
krzysztofjarek / 2015-05-12 12:59
Pracuje na tym gospodarstwie, sorki za ten nielad, trochę sie martwie ta kwotą wstecz. A czy KRUS sprawdza czy wczesniej mogłem jako domownik pracować ma gospodarstwie? I jeszcze jedno pytanie czy muszę powiedzieć gdzie byłem wcześniej ubezpieczeny?
wiwan / 2015-05-13 10:25
Formularz UD ma pola na wskazanie poprzedniego ubezpieczenia społecznego na ten przykład. Poza tym Kasa ma już od kilku lat 'zaciągania' danych z m.in. NFZ i ZUS.

A może od końca- z jakiego tytułu miałeś 7 mc temu ubezpieczenie zdrowotne i co takiego się stało, że ono ustało.
krzysztofjarek / 2015-05-13 13:20
Chodziłem do szkoły, skończyłem ją i zarejestrowałem się w PUP dostałem oferte pracy która kompletnie nie była możliwa do zrealizowania. Była 60 km od domu bez mozliwosci dojazdu a na wynajem mieszkania mnie najzwyczajniej nie stać.. Pani szanownej to nie wystarczylo. Po jakimś czasie dostałem list ze jestem skreślony, odwołania nie przyniosły skutku.. Roboty nie mogę znależć nie wiem co bedzie dalej, tylko sobie w łeb strzelić..
wiwan / 2015-05-13 18:26
Skandal. Ustawa o promocji zatrudnienia jasno daje tu limit taki, że proponowana praca nie może być położona tak, by dojazd do niej komunikacją publiczną w obie strony przekraczał łącznie 3 godziny.

No więc jak najbardziej niech ojciec zgłasza Cię do ubezpieczeń. Zdrowotne zdrowotnym- okresy ub. społecznego też się przydadzą.

Ps. Jeśli była to formalnie Twoja pierwsza odmowa przyjęcia oferty pracy, to możesz ponownie się zarejestrować po upływie 120 dni od daty pozbawienia statusu bezrobotnego. ALE jeśli gospodarstwo ojca przekracza 2 ha przeliczeniowe, to ubezpieczenie w nim jako domownika pozbawia możliwości uzyskania statusu bezrobotnego.
krzysztofjarek / 2015-05-13 19:55
Ta cholerna biurokracja.. Tata posiada 1 ha przeliczeniowy. A przy rejestracji w KRUS potrzebny będzie ten dokument który dostałem z informacją o skresleniu? Mam jeszcze jedna prośbę, czy mógł byś opisać jak wygląda cała ta procedura w KRUS?
wiwan / 2015-05-17 21:11
Moim zdaniem "kwit" z PUP nie będzie Kasy interesował, bo nie miałeś w czasie posiadania statusu bezrobotnego ub. społecznego- bo nie miałeś zasiłku dla bezrobotnych ani stypendium stażowego.

Nie wiem jak wygląda procedura- nie jestem rolnikiem. Powtórzę jedynie- że formalności dokonuje ojciec jako rolnik w rozumieniu ustawy. Ty towarzyszysz ewentualnie w celu potwierdzenia.
krzysztofjarek / 2015-05-18 10:59
Wybacz że zadaję tyle pytań, ale czuję że jesteś odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu, piszesz w zrozumiałym języku bez zbędnych słów o niewiadomej definicji. Proszę jeszcze o jedno wyjaśnienie, w miarę możliwości oczywiście. Czy gdybym znalazł legalną pracę w której pracodawca opłacał by za minie składki zdrowotne, w sytuacji gdy tak długo ubezpieczenia nie miałem to był by problem przy podpisaniu umowy o pracę?
wiwan / 2015-05-18 18:26
Nie byłoby żadnego problemu--pracodawcy jako płatnika składek to nie interesuje. W oświadczeniu pracownika dla celów ubezpieczeniowych i podatkowych w kwestii ub. zdrowotnego jest jedynie podanie oddziału NFZ, do którego składka ma trafiać. Więcej miejsca dotyczy ub. społecznych. Podobnie w przypadku zlecenia. Zarówno z tyt. zlecenia (gdy zleceniobiorca nie jest uczniem/studentem w wieku do 26 lat) jak i z tyt. umowy o pracę ub. zdrowotnej jest obowiązkowe i nie ma znaczenia to, czy ub. zdrowotne z innego tytułu już taki zleceniobiorca/pracownik ma, czy nie ma i od kiedy.

Ale oczywiście podjęcie etatu czy zlecenia (poza opcją 26/student) rodzi konsekwencje dla ub. rolniczego i obowiązki wobec KRUS.
- etat- wyrejestrowanie z ub. rolniczych
- zlecenie- w zależności od wynagrodzenia:
wyrejestrowanie jak przy etacie lub możliwość pozostawania w podwójnym ubezpieczeniu społecznym.
krzysztofjarek / 2015-05-18 20:03
Muszę się zebrać w sobie i w końcu tam z tata iść. Tylko strasznie się boje tych zaległości..
wiwan / 2015-05-19 08:55
Pamiętaj, że jeśli wydana zostanie decyzja KRUS wstecznie ustalająca Twoje podleganie ub. społecznemu- to owszem ma to aspekt negatywny- finansowy. Ale oznacza też przecież nabycie stażu ubezpieczeniowego- dość taniego w porównaniu z powszechnym- zusowym. O ile kwestia emerytury to teraz dla Ciebie abstrakcja, o tyle chodzi również o ub. rentowe- a to zdarza się być niezbędnym niestety czasem dla ludzi młodych. Oczywiście najlepiej się o tym nie przekonać w życiu...

Oczywiście od decyzji KRUS można też się odwoływać zgodnie z KPA.
krzysztofjarek / 2015-05-20 09:52
Taka decyzja przyjdzie pocztą czy dowiem się o niej na miejscu? I jak będzie wyglądało spłacanie tych zaległości zostanie do jakoś rozłożone na raty czy muszę od razu wszystko zapłacić?
wiwan / 2015-05-20 10:29
Oficjalna papierowa raczej pocztą, bo formalnie nie wydaje jej przecież Pani z okienka. Od razu natomiast może być wyrażona potrzeba uzupełnienia/doniesienia jakichś dokumentów, oświadczeń.

Od każdej decyzji można się jak napisałem odwołać. W kwestii zaległości w składkach są możliwe (na wniosek) odroczenia, rozłożenia na raty.
krzysztofjarek / 2015-05-08 19:20
Sprawa wygląda tak że ojciec może.mnie ubezpieczyć jak domownik do swojego pola. Czy w takim wypadku musiałbym płacić wstecz za ten okres bez ubezpieczenia? Bo tak.jest w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego w NFZ. Do roku bez ubezpieczenia kwota wynosi nieco ponad 700 zl..
wiwan / 2015-05-11 15:07
Przy dobrowolnym ub. zdrowotnym w NFZ nie do końca jest to opłata wsteczna, ale inicjacyjna bardziej- formalnie dodatkowa i rozliczana w widełkach, a nie za konkretną liczbę miesięcy bez ubezpieczenia. Nie oznacza jej wniesienie też wstecznego objęcia ubezpieczeniem- czyli nie uwalnia od ewentualnych kosztów skorzystania z usług NFZ w czasie barku ubezpieczenia/prawa do świadczeń.

Wracając do ub. jako domownika- muszą być spełnione warunki uznania za domownika- czyli rzeczywista Twoja praca w tym gospodarstwie. Jeśli w ciągu tych 7 miesięcy nie było kwestii zmiany miejsca zamieszkania -owszem może powstać pytanie, czy domownikiem nie byłeś już wcześniej. Ale to chyba kwestia mniej ważna w sytuacji zupełnego braku ubezpieczenia zdrowotnego.
wiwan / 2015-05-08 13:31
To zależy od tego np. kiedy stałeś się posiadaczem gospodarstwa rolnego, albo dzierżawcą takowego, albo mężem rolniczki.

Nagłe zgłoszenie się do ubezpieczenia kogoś, kto np. gospodarstwo kupił 2 lata wcześniej- może implikować decyzję wsteczną Kasy, bo przemawiają za tym ustawowe domniemania precyzujące wobec kogo zakłada się, że dz. rolniczą prowadzi.

Co nie zmienia faktu, że nawet nie zgłaszając się do ubezpieczenia można spotkać się z otrzymaniem decyzji podleganie ubezpieczeniu stwierdzające- na skutek choćby rutynowej kontroli Krus, pozyskania danych z rejestru gruntów czy bazy podatników podatku rolnego.

Najnowsze wpisy