Ulga meldunkowa

Money.pl / 2009-01-15 22:51
Komentarze do wiadomości: Ulga meldunkowa .
Wyświetlaj:
Jerzy Nowak / 77.115.109.* / 2012-11-13 16:07
witam
2 Lata temu w X.2010 odziedziczyliśmy wraz z dwoma braćmi mieszkanie po mamie na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia. W KW nie jesteśmy wpisani ponieważ założyliśmy ,że sprzedamy mieszkanie od razu. w końcu pojawił sie klient. Z tego co sie zoorientowałem , to każdy z nas będzie musiał zapłacić 19% podatku od swojej częsci po sprzedazy mieszkania, chyba ,ze przeznaczy pieniądze na cele mieszkaniowe (zakup itd). Moje pytanie brzmi czy ja będąc zameldowany w tym mieszkaniu od 1996 r na czas nieokreślony , mógłbym skorzystać z ulgi meldunkowej . I czy współwłaściciele tez mogli by skorzystać z tej ulgi mino ,że nie sa zameldowani już od kilku lat w mieszkaniu jeszcze przed jego odziedziczeniem, ale wczesniej zameldowani byli min 7 lat w tym miszkaniu. Z góry dziekuje za odpowiedź
pozdrawiam Jerzy Nowak
wald946 / 178.43.151.* / 2012-11-14 14:45
Ani Pan ani bracia nie muszą płacić podatku. Należy jednak spełnić następujące warunki: złożyć do właściwego US oświadczenie o sprzedaży nieruchomości a przede wszystkim oświadczenie o uprawnieniu do skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej. Warunek - w nieokreślonej przeszłości należało być zameldowanym na pobyt stały w tym lokalu mieszkalnym przez co najmniej 12 miesięcy. Na potwierdzenie zameldowania na pobyt stały należy dołączyć zaświadczenie z UM potwierdzające takie zameldowanie. Te dokumenty, tj. oświadczenie, potwierdzenie zameldowania przez okres co najmniej 12 m-cy na pobyt stały dołączyć do PIT-39 i złożyć w swoim US najpóźniej do 30 kwietnia 2013. Można również dołączyć akt notarialny sprzedaży. A najlepiej skompletować wspomniane dokumenty i udać się do dobrego Biura Rachunkowego ( zajmującego się też sprawami podatkowymi) i oni sporządzą za niewielką opłatę PIT-39. Poza tym Pitem-39 należy złożyć również tradycyjny PIt-36 czy 37. Będą więc dwa Pity za 2012r.
szklarek / 2012-11-14 15:54
NIEPRAWDA. Powtórzę- ulga meldunkowa z art.

art. 21 ust. 1 pkt. 126 ustawy o PIT


NIE ma zastosowania dla nieruchomości nabytej w roku 2010.
szklarek / 2012-11-13 20:32
NIE. Ulga meldunkowa PIT dotyczy nieruchomości nabytych tylko w latach 2007-2008. Nabyte później podlegają właśnie wspomnianej przez Pana uldze związanej z 'innymi własnymi celami mieszkaniowymi'.
Tośka / 88.156.5.* / 2012-07-13 23:10
Witam serdecznie.
Nie wiem czy temat jeszcze aktualny ale spróbuję :)
W drodze spadku nabyłam dom w roku 2007. Przed upływem 5 lat chciałabym go sprzedać ( teraz).
Zameldowana byłam od urodzenia do roku 1990 (23 lata) na pobyt stały.
Czy mimo to, że nie jestem zameldowana tam teraz, przysługuje mi prawo do skorzystania z ulgi meldunkowej?
Będę wdzięczna za pomoc.
szklarek / 2012-07-16 10:09
Tak, ulga przysługuje. Być może nawet wbrew intencji ustawodawcy, ale do owych 12 wlicza się:
- okresy krótsze, nie musi być ciągłości
- okresy przypadające nawet przed dniem nabycia nieruchomości.

W tej drugiej kwestii podstawą jest interpretacja ministra finansów wydana 20 lutego 2008 r. (DD2/033/0557/SKT/07/1682).
sjr / 83.8.149.* / 2012-04-07 08:22
Według mojej wiedzy z tymi 5 latami bzdura - utrzymanie mieszkania kupionego po 1 stycznia 2007 roku przez ponad 5 lat NIE DAJE AUTOMATYCZNIE ZWOLNIENIA Z LICZENIA DOCHODU I PŁACENIA PODATKU JAK DOCHÓD WYSTAPI ! ! ! ! !

TA ZASADA JUŻ OD 1 stycznia 2007 roku w ogóle nie obowiązuje.
Smutne , że taki portal pisze nieprawdziwe informacje.
CYTAT " Możliwe jest więc uniknięcie podatku w przypadku, gdy podatnik wstrzyma się ze sprzedażą nieruchomości do upływu pięciu lat od nabycia (przy czym termin ten liczy się od końca roku w którym nabyto lub wybudowano nieruchomość). "


JUZ NIE OBOWIĄZUJE dla wszystkich mieszkań nabytych po 1 stycznia 2007 roku ! ! ! ! !
szklarek / 2012-04-07 10:54
Ta zasada jest w ustawie o PIT NIEZMIENNA od lat. Obowiązywała i obowiązuje. Dochód taki jest ZWOLNIONY z PIT bo nie jest źródłem przychodu.
Wynika to z art. 10, ust.1, pkt 8)

USTAWA
z dnia 26 lipca 1991 r.
o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zmieniały się jedynie zasady ulg w podatku, gdy ww zwolnienie nie ma miejsca.
I one były/są inne dla nabyć do 2006 włącznie, inne dla nabyć z lat 2007-2008, inne dla nabyć z lat 2009 i kolejnych.

Zatem zarzut wobec Money.pl jest niezasadny.
Paweł K. / 89.75.33.* / 2012-02-04 13:57
Witam,
Wiem że to lekki suchar ale mam ważne pytanie.
Jeślibyśmy zmienili trochę założenia w ww. przykładzie:
"Przykładowo
Podatnik zameldowany był w mieszkaniu rodziców od grudnia 2005 r. Rodzice..."
na:
Podatnik :) był zameldowany w latach 1990 - 1995 razem z całą rodziną (ojcem, matką, siostrą) ale w 1995 roku zmienił adres zameldowania wraz z ojcem oraz siostrą. Matka pozostała zameldowana na starym mieszkaniu. Czy jeśli mama podaruje mi mieszkanie a ja je sprzedam w niedługim czasie to uniknę płacenia 19% podatku w takiej sytuacji?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Paweł K.
H Szatkowski / 2012-02-05 11:24
Nie. Ponieważ Twoje nabycie drogą darowizny nastąpi w roku 2012, a nie w 2007-2008. Dla zbycia nieruchomości nabytych poza latami 2007-2008 ulgi meldunkowej nie ma.
Paweł K. / 89.75.33.* / 2012-02-05 19:34
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Rozumiem że w takim przypadku ratuje mnie złożenie oświadczenia w US iż w przeciągu dwóch lat przeznaczę te pieniądze na kupno innego mieszkania?

Pozdrawiam!
H Szatkowski / 2012-02-05 21:13
Tak. To nie tyle oświadczenie, co formularz PIT-39, w którym wskazuje się kwotę ze zbycia, którą przeznaczasz "własne cele mieszkaniowe". Nie musi ona wynosić 100% przychodu, jeśli z góry wiesz, że całości nie dasz rady spożytkować. Wtedy podatek od dochodu będzie proporcjonalnie mniejszy.

Te dwa lata to od końca roku, w którym następuje zbycie. Czyli sprzedając dziś masz tak naprawdę niemal 35 miesięcy.
Cele mieszkaniowe:

wydatki poniesione na:
nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

– położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

wydatki poniesione na:
spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,
spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b
Małgorzata727 / 31.7.40.* / 2012-04-12 13:24
Witam "szarpię się z US", bo nie chcą mi uznać zakupu lokalu niemieszkalnego - komórki lokatorskiej którą mam na klatce i traktuje przy malutkim metrażu mieszkania jako garderobę- do wydatków na cele mieszkaniowe. W podanych przez Pana celach mieszkaniowych są ujęte pomieszczenia niemieszkalne czy moge poprosić o źródło tej definicji- "celów mieszkaniowych"?
H Szatkowski / 2012-04-12 17:57
Definicja pochodzi z "biblii" urzędników US czyli :

USTAWY
z dnia 26 lipca 1991 r.
o podatku dochodowym od osób fizycznych

Konkretnie- art.21, ust. 25 i ust. 26.
Małgorzata727 / 31.7.40.* / 2012-04-13 08:03
buu, mi w tej ustawie pokazuje ust 25 zwolnienia kombatantów a w 26 zapomogi. Mogę poprosić może o jakiś link do ustawy. Właśnie wczoraj odebrałam kolejne wezwanie do US.
Bardzo proszę o nie wiem już jak im to tłumaczyć. Podpierałam się rozporządzeniem ministra infrastruktury, że nawet miejsca postojowe zaspokajają potrzeby mieszkaniowe, bo żeby mieszkać trzeba pracować, a żeby pracować trzeba czymś móc dojechać....dołączałam im nawet komentarze...
H Szatkowski / 2012-04-13 09:49
Niżej, niżej droga Pani. Kombatanci i zapomogi to PUNKT 25) i 26) ust.1, dalej mamy aż punkt. 137) i dopiero kolejne USTĘPY. Szukamy ustępu 25 i 26.

Szczęśliwie na dniach wyszedł najnowszy tekst jednolity ustawy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2012,000,361.html
Małgorzata727 / 31.7.40.* / 2012-04-13 14:45
Dziękuję za cierpliwość i wyrozumiałość. US wszczął postepowanie administracyjne w sprawie naliczenia należnego podatku od sprzedaży mieszkania odnośnie wydatkowanej kwoty na cele mieszkaniowe.Zobaczymy jak będą to interpretować tym razem.
Dziękuję bardzo za pomoc.
Małgorzata
Paweł K. / 91.231.110.* / 2012-02-06 09:37
Dziękuję bardzo za informację.
To mi wszystko wyjaśnia.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!
Zrozpaczony / 79.162.49.* / 2009-01-15 22:51
Nabylem dom w maju 2007 roku. Nie zameldowalem sie tam poniewaz wiedzialem, ze zostanie zniesiony obowiazek meldunkowy. Oczywiscie mieszkam w tym domu od samego poczatku. Dowodem mze byc chociazby korespondencja i fakt, ze mam tu zarejestrowana dzialalnosc gospodarcza.. Chcialbym w tym roku sprzedac te nieruchomosc i kupic inna, wlasnie z powodu dzialalnosci, potrzebuje wiekszej powierzchni... Czy podlegam nowej uldze, czy jednak musze zaplacic 19% podatku?
Jekaterina / 94.78.149.* / 2010-02-04 14:21
Jeśli w ciągu dwóch lat wyda Pan pieniądze ze sprzedaży na cele mieszkaniowe - to nie zapłaci Pan podatku. Jednak po dokonaniu sprzedaży trzeba złożyć odpowiednie oświadczenie do US w terminie 14-dniowym.
W US powinni to potwierdzić - odsyłam tam, ponieważ zawsze będzie się czuł Pan pewniej, gdy usłyszy tą wiadomość z tzw. deyzyjnego źródła.

Najnowsze wpisy