Forum Forum podatkoweOdliczenia

Ulga na dzieci - co się zmieniło?

Ulga na dzieci - co się zmieniło?

Money.pl / 2009-01-13 15:52
Komentarze do wiadomości: Ulga na dzieci - co się zmieniło? .
Wyświetlaj:
marianna1 / 94.251.238.* / 2011-03-19 14:27
Witam
Mam córkę, która w czasie wakacji poszła do pracy. Od tej firmy, w której pracowała dostała pita do rozliczenia się z urzędem skarbowym (zarobiła ok.1200 zł). W czy w takiej sytuacji mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej
belladonna / 2011-03-19 18:47 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli dochód brutto (przychód minus KUP) dziecka nie przekroczy kwoty w roku 3 089 zł to rodzic odlicza ulgę :-)
marlenaw / 2011-03-17 21:34
witam
chciałam sie zapytać bo w tamtym roku z mezem byliśmy normalnym małżenstwe,mmiesiac temuuzyskalismy separacjei t e r a z ja sie rozliczylam bo niemoglam sie z mezem dogadacmyslam ze on odliczyl dzieci ze swojgo podatku w calosci wiec przystalam bo kazał mi sie sam rozliczyc wec roziczylam sama w tamtym roku bylam jeszcze na maciezynskim wiec zosta odprowadzon y podatek w kwocie 633 zl a caly dochod 3522,84 zl .teraz maz napisal mi czza ile meisiecy odliczylam dziecibo on tez zmoeodliczyc wiemze sie boi dlatego pyta bo w tamty roku od czerwca samwychowywalam dziecko tyle zaplacil od lipca alimenty dlatego sie boi i mamy teraz kontkatw sumie mamy sie zejsc ale postanowilismy ze sami bedziemys ie rozliczac ale zaproponowal mi ze moge odliczyc dzieci ile moge a on reszte ,wiec zapytam czy moge odliczyc choc cos za kilka miesiecy za dzieckojedno?bo wiadomo ze niematylko podatku by na drugie ?sama jak sie rozliczalam wyszlo z kwoty pobranego podatku 633,00 na 555 zl do zwrotu .więc zapytam bo wiem ze moge skorygowac pit czy moge odliczyc dziecko choc po cześci ?jakos z tej kwoty?bardzo prosze o szybka odpowiedz :)pozdrawiam
belladonna / 2011-03-18 17:09 / Tysiącznik profesjonalny
Przepraszam, ale z tego ja nie jestem w stanie na ten moment coś wyłuskać... odpowiem może jutro, o ile to zrozumiem "-))
Artemida / 2011-03-17 15:21
Pomocy!!!
Mam syna pełnoletniego, który rozpoczął studia w innym mieście w X 2010 r. Syna wychowuję sama, sama o niego dbam itd. Ojciec dziecka ma zasądzone alimenty 50 zł, ale faktycznie daje mu dobrowolnie 600 zł (bo boi się Sądu). W rzeczywistości go nie wychowuje. Syn mieszka ze mną (obecnie trochę ze mną a trochę na stancji).
PIT złożyłam 2 tyg temu i odliczyłam pełną kwotę ulgi.
Wczoraj dostałam pismo od ojca syna, że zamierza on skorzystać z 50% ulgi. Nadmieniam że nie jest pozbawiony praw rodzicielskich, ale faktycznie ich nie wykonuje.
Uważam że jest to nieuczciwe i że jest to okradanie nas (i własnego dziecka).
Proszę o pomoc i interpretację.
belladonna / 2011-03-17 16:34 / Tysiącznik profesjonalny
Płacenie alimentów nie jest równoznaczne z wychowywaniem... oczywiście, że dziecko studiujące może być w akademiku itd... no ale ponieważ studiuje nadal ciąży na nas obowiązek wychowywania... Jeśli dziecko nie bywa u ojca, to raczej praw do ulgi nie ma... ale na to przepisu Ci nikt nie da, a problemy jedynie możecie stworzyć sobie sami :-))
Monniiaaaa / 178.42.183.* / 2011-03-14 13:42
Witam, od 28 września jestem rodziną zastępczą dla mojego brata. Czy mogę odliczyć sobie ulgę prorodzinną na niego? Jeśli tak, to czy wrzesień odliczam cały miesiąc czy tylko 3 dni?
belladonna / 2011-03-14 16:55 / Tysiącznik profesjonalny
Za wrzesień 1/30 x 3 plus październik-grudzień :-))
Aha30 / 83.25.23.* / 2011-03-09 20:46
Witam. ja tez mam pytanko. jeśli dobrze zrozumiałam, ulgę dla samotnie wychowujących mogę odliczyć nawet, gdy tylko 1 dzień byłam samotną matką.

Niestety nie miałam takich dochodów, żeby odliczyć tę ulgę i prorodzinną i w związku z powyższym pojawia się pytanie - czy mogę odliczyć w całości ulgę dla samotnie wychowujących a ulgę na dziecko podzielić proporcjonalnie z ojcem dziecka - moim mężem od końca maja 2010 r.

będę wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam
belladonna / 2011-03-09 21:10 / Tysiącznik profesjonalny
Ulgę prorodzinną można dzielić na oddzielne PIT... ustawa nie ogranicza tego tylko do wspólnego PIT... jeśli rodzice dziecka rozliczają się osobno, a razem wychowywali dziecko, to odliczają w swoim PIT, oczywiście w sumie ulgę na 1 dziecko... co by nie "przedobrzyć", czyli nie odliczyć za dużo :-)
Wg mnie każdy w PIT wpisuje 1 dziecko z danymi, natomiast co do kwoty np żona 538 (jak ma np tyle pokrycia w podatku), a mąż 574,04, czyli resztę :-)
perfid / 94.154.103.* / 2012-02-12 09:56
Czy ten sposób skorzystania z ulgi prorodzinnej dotyczy również rodziców dziecka mieszkających wspólnie i wspólnie wychowujących dziecko ale nie będących w związku małżeńskim?Chodzi mi o możliwość "podzielenia się" ulgą prorodzinną przez oboje rodziców rozliczających się oddzielnie.
belladonna / 2012-02-12 10:38 / Tysiącznik profesjonalny
Oczywiście. Do ulgi trzeba być rodzicem (wychowywać dziecko), a nie małżonkiem :)
W takim przypadku PIT-y muszą być indywidualne, a ulga w nich odliczona w sumie nieprzekraczająca kwoty 1 112,04 (odnośnie 1 dziecka) :)
trusia21 / 2011-03-05 23:26
Witam. Jeśli urodziłam dziecko w grudniu 2010 czy mogę odliczyć ulgę? Jestem matką samotnie wychowującą dziecko czy to ma znaczenie? I czy trzeba dodatkowo spełniać jakieś warunki. Ponieważ mój dochód mięsięczny za 2010 to średnio 2300 netto.Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.
belladonna / 2011-03-06 20:05 / Tysiącznik profesjonalny
Możesz rozliczyć się w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej, skoro jesteś samotną matką. Co do ulgi odliczasz za 1 miesiąc, bo urodziłaś w grudniu 2010 :-)
leszekdz / 46.113.9.* / 2011-03-05 10:38
Witm, proszę o pomoc. Jestem po rozwodzie, mieszkam z moją cóką 19lat, ona nie pracuje, ja ją utrzymuje, ale w grudniu 2010 wyszła za mąż. Czy w związku z taką sytuacją ja mogę rozliczyć się z nią jako osoba samotnie wychowująca dziecko ? I czy ulga na nią będzie przysługiwała za cały rok czy np trzeba zaznaczyć tylko do listopada ?
maja-adam / 81.190.204.* / 2011-03-29 12:35
możesz skorzystać z komentarza poniżej, tylko w sytuacji, gdy córka nadal się uczy. Gdyby nie była uczniem, czy studentką nie możesz skorzystać ani z ulgi prorodzinnej, ani z preferencyjnego rozliczenia jako samotny rodzic.
belladonna / 2011-03-05 11:52 / Tysiącznik profesjonalny
Możesz złożyć PIT z kwadracikiem 4, czyli w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej. Co do ulgi, to odliczasz za 11 miesięcy do listopada, ponieważ ustawa ma wyraźny zapis, że bez miesiąca kiedy dziecko wstąpiło w związek małżeński :-)
PECATTO / 193.193.181.* / 2011-03-04 14:42
PROSZE O POMOC!!
CZY JEŻELI RODZICE DZIECKA SĄ PO ROZWODZIE, ALE NADAL MIESZKAJA RAZEM Z DZIECKIEM, OJCIEC REGULARNIE PŁACI ALIMENTY I OBOJE MAJA WŁADZĘ RODZICIELSKĄ TO CZY BEZ DOJŚCIA DO POROZUMIENIA MIĘDZY SOBĄ, OJCIEC MOŻE ROZLICZYC SOBIE POŁOWĘ ULGI NA DZIECKO POmimo TEGO ŻE MATKA JUZ ODLICZYŁA SOBIE CAŁĄ??CZY KTÓRYŚ Z RODZICÓW BĘDZIE ZA TO PŁACIŁ KARĘ?? JEŚLI TAK TO KTÓRY???CZY NALEŻY PISAĆ PISMO O POZWOLENIE DO DYREKTORA IZBY SKARBOWEJ???
belladonna / 2011-03-04 19:56 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli rodzice mieszkają pod jednym dachem, oboje wychowują to chyba logiczne, że powinni odliczyć ulgę po połowie. No ale odliczenie przez matkę 100%, a przez ojca 50% daje 150%, więc za dużo jak na jedno dziecko.
Jeśli byli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia no to.... :-)
cezarysssssss / 178.37.217.* / 2011-02-25 20:59
pomóżcie
w lutym urodził mi się syn, z matką dziecka nie jesteśmy małżeństwem, mieszkamy osobno każde ze swoimi rodzicami. Synek jest zameldowany u matki.
szukamy dopiero własnego m. wychowujemy go wspólnie. Po urodzeniu synka jego opiekunem prawnym do 9/2010 została babcia ponieważ matka nie była pełnoletnia.Babcia dziecka nie będzie jednak korzystała z ulgi na dziecko z tego powodu. Zatem czy ja jako ojciec mogę odliczyć cały okres od momentu urodzenia sie syna? matka dziecka nie pracuje, uczy się.
belladonna / 2011-02-26 12:16 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli babcia dziecka jako opiekun prawny nie będzie odliczać, to Ty jako ojciec jeśli dziecko wychowywałeś możesz odliczać ulgę (luty-grudzień) :-)
Agus27 / 2011-02-25 16:02
Witam
Czy jeśli ja ( żona ) nie pracuję a jestem rodziną zastępczą dla niepełnoletniego brata, gdyż zostałam nią nie będąc jeszcze mężatką to czy jeśli razem z mężem prowadzimy wspólne gospodarstwo a prawnie mąż nie jest opiekunem prawnym to czy mąż może odliczyć brata jeśli rozliczamy się wspólnie tylko z jego dochodów?
Czy rentę rodzinną wlicza się wtedy do zeznania?
belladonna / 2011-02-25 17:59 / Tysiącznik profesjonalny
We wspólnym PI podatek jest wspólny, nie dzieli się na kolumny jak dochody, dlatego Ty wykazujesz ulgę do odliczenia po swojej stronie (tylko Ty masz prawa), ale ulgi podatkowe odlicza się od wspólnego podatku :-)
Co do renty... czy brat jest nieletni? na kogo przysyła ZUS informacje? :-)
katarzynakasia / 2011-02-24 20:22
Witam. ja mam pytanie dotyczace togo że moja córka skonczyla w kwietniu szkołe srednia, nastepnie we wrześniu rozpoczęła nauke w studium policealnym czy to też można uznać jako kontynuacje nauki? zaznacze że córka pracowała w miedzy czasie zarabiając łącznie ok.1000zł, jak bedzie wyglądało nasze rozliczenie czy szkołe policealna (ktora w nazwie jest juz nawet szkoła policealna dla dorosłych ) traktuje sie rozniez jako normalna kontynuacje nauki?córka ma mnie niz 25lat prosze o odpowiedz.
kjfk / 78.9.160.* / 2011-03-28 16:01
mam pytanie moje dziecko skończyło w kwietniu szkołe i sie już nie uczy jak mamy się rozliczyć
kjfk / 78.9.160.* / 2011-04-07 10:29
niestety nie zdała i w tym roku chce spróbowac jeszcze raz
belladonna / 2011-02-26 12:20 / Tysiącznik profesjonalny
Rozumiem, że córka zdała maturę i od września zaczęła jakieś dwuletnie pomaturalne.Myślę, że ulga bezproblemowo za cały rok się należy :-)
rakkau / 95.49.72.* / 2011-02-24 17:41
Wzięłam z mężem ślub w październiku 2010. Mąż ma córkę z poprzedniego związku i rozliczał się dotychczas jako samotny rodzic. W grudniu urodziła się nam córka już w małżeństwie. Ja nie miałam dochodu w grudniu więc nie mogę odpisać drugiej córki. Czy mąż może rozliczyć się jako samotny rodzic za 2010 rok dopisując ulgę również za 2 córkę?
belladonna / 2011-02-24 18:31 / Tysiącznik profesjonalny
Na wspólne dziecko tak, na córkę z poprzedniego związku tak, o ile ją wychowuje (a nie matka) oraz jako samotnie wychowujący tak, jeśli w roku podatkowym wychowywał samotnie (na a w roku podatkowym to wystarczy nawet 1 dzień) :-)
No ale rozliczanie się jako samotnie wychowujący ma sens jeśli podatek po odliczeniu zdrowotnego wyniesie ponad 2224, 08 zł (bo do tej kwoty odliczy ulgi rozliczając się indywidualnie) :-)
Asiulaaa / 84.10.45.* / 2011-02-23 19:03
witam.. mam pytanie. Czy jeżeli mam rentę z zus to przysługuje mi ulga na dzieci?
belladonna / 2011-02-24 18:32 / Tysiącznik profesjonalny
Możesz odliczać ulgę jeśli masz do niej prawa i masz od czego, czyli wyjdą podatki :-)
haron2 / 2011-02-13 17:15
Witam.
Mam pytanko odnośnie ulgi prorodzinnej.ponieważ w tym roku będe z niej korzystał po raz pierwszytakże za bardzo nie wiem czy kwotę 1112,04 mam wpisac w swoja rubrykę w załączniku PIT0 czy rozłożyć ją po równo między siebie i żonę- oczywiście rozliczamy się razem:)
belladonna / 2011-02-14 13:44 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli dziecko jest wspólne i zeznanie wspólne, to wpisujesz całą kwotę w 1 rubryczce (obojętne, czy podatnik, czy małżonek)...wpisywanie tej ulgi konkretnej osobie jest w sytuacji, jeśli prawa do dziecka ma tylko jeden rodzic (np dziecko z 1 małżeństwa itp) :-)
Np matka miała za panny dziecko i ma 2 dziecko w związku... małżonkowie rozliczają się razem, wiec matka po swojej stronie może wpisać 2 dzieci, ale ojciec już tylko by mógł jedno.... czyli wtedy albo matka wpisuje dwoje po swojej stronie, albo matka jedno wpisuje po swojej stronie, a ojciec jedno po swojej stronie :-)
Dzielenie ulgi na jedno dziecko w PIT/O może być przy osobnych PIT-ach małżonków (no ale wtedy każdy do swojego zeznania dołącza swój załącznik PIT/O) :-)
bigi1234 / 2011-01-24 18:50
Witam. Syn w 2010r. skończył 20 lat. We wrześniu przerwał studia nie stawiając sie na egzaminy poprawkowe. Czy rodzicom przysługuje się ulga rodzinna? Jeżeli tak, to za ile miesięcy? Dochód syna w roku 2010 nie przekroczył 3 089zł.
belladonna / 2011-01-24 20:28 / Tysiącznik profesjonalny
Rodzicom będzie potrzebne zaświadczenie co do okresu ile dziecko było studentem... to jest kluczowe.... i z tego będzie wszystko wiadome:-)

Najnowsze wpisy