Forum Forum podatkowePIT

ulga prawa autorskie

ulga prawa autorskie

Ewelinaskc / 2017-02-01 12:57
Witam,
Mój mąż jest programistą i usłyszał od kolegi, że w związku z tym, że sami tworzą aplikacje czy strony internetowe należy im się jakaś ulga przy rozliczeniu pit-37. Dodam, że prawa autorskie są przekazane na firmę.
Czy ktoś zna szczegóły? Bo ja nie bardzo wiem o co chodzi
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-02-01 20:35
Nie chodzi o ulgę, ale o wyższe tzw. autorskie koszty uzyskania przychodu.
Te aplikacje.strony mąż wykonuje w ramach umowy o dzieło, zlecenia, etatu czy własnej DG ?
Ewelinaskc / 2017-02-02 20:55
umowa o dzieło, jeden mały projekt ma na umowę zlecenie
wiwan / 2017-02-02 21:09
No więc dzieło domyślnie podlega autorskim 50% KUP, zlecenie też może im podlegać, powinno po prostu z umowy jak i z rzeczywistych okoliczności wynikać. Potem mieć to odbicie w rachunku do dzieła, rachunków do zlecenia, a więc i odprowadzonych zaliczkach przez płatnika i na koniec w otrzymanych od zleceniodawcy i zamawiającego dzieło PIT-ów 11.

Prawdopodobnie tak jest, więc proponuję najpierw zajrzeć do umowy zlecenia- czy wskazuje ona na korzystanie praw autorskich, że przedmiot zamówienia to dobro podlegające ochronie na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oraz do rachunków, jakie mąż wystawia/wystawiał. Zresztą musi on wiedzieć czy wystawiał je w opcji 20% KUP czy 50% KUP.

Najnowsze wpisy