Forum Forum podatkowePIT

Ulga prorodzinna za 2016

Ulga prorodzinna za 2016

martaz1212 / 2016-11-08 19:57
Witam, jestem samotną matką (po rozwodzie) dwóch synów. Bardzo się cieszyłam, że młodszy znalazł sobie pracę w weekendy i wakacje i sobie dorabia pieniążki na swoje potrzeby, ale teraz poczytałam troszkę i... Mam parę pytań. Młodszy syn 3 września ukończył osiemnaście lat i do tej daty, jako nieletni na umowę zlecenie zarobił około 3,5 tys netto, a po 3 września już jako pełnoletni zarobił około 2000 netto. Starszy syn ma 24 lata i jest studentem - nie zrabia. Do tej pory (za poprzednie lata) rozliczałam się z dzieckiem, jako matka samotnie wychowująca oraz korzystałam z ulg prorodzinnych na obu synów, ale żaden z nich nie miał dochodów. Nie wiem, jak mam się rozliczyć za 2016:
1. Czy mogę się rozliczać wspólnie z dzieckiem i którym?
2. Jeżeli z młodszym, to czy całe dochody mam rozliczyć w swoim picie, czy tylko te do pełnoletności, a resztę czy syn musi rozliczyć sam, jako pełnoletni? Czy ewentualnie już całe dochody za ten rok rozlicza, jako pełnoletni?
3. Jeżeli młodszy syn musiałby rozliczać się już sam, to czy ja mogę rozliczyć się wspólnie ze starszym synem?
4. Czy mogę odliczyć ulgę prorodzinną na obu synów (moje dochody nie pozwalają na odliczenie ulgi przy jednym dziecku, ponieważ przekraczam wymagany próg).
Będę wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam
Marta
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-11-09 20:56
1. tak, nie tyle wspólnie, co nadal jako osoba samotnie wychowująca dziecko (ze względu na starszego syna)
2. młodszy sam się rozliczy za 2016 r. ze wszystkich dochodów z tego roku, na podstawie PIT 11 ewentualnie 8c.
3. patrz 1.
4. nie, dochód młodszego syna sprawił, że jako podatnik podlega Pani kryterium dochodowemu dla ulgi prorodzinnej.
martaz1212 / 2016-11-10 18:14
Witaj Wiwan,
Na innym Forum prawniczym uzyskałam takie informacje:
3. Rodzicowi dziecka, które we wrześniu ukończyło 18 lat, uczyło się cały rok, jednakże w okresie
wakacyjnym, czyli będąc jeszcze małoletnim, uzyskało dochód w wysokości przekraczającej
kwotę 3.089 zł – ulga przysługuje za cały rok podatkowy. Do dzieci małoletnich nie stosuje się
kryterium dochodowego.
3. Rodzicowi dziecka, które w sierpniu ukończyło 18 lat, po tym dniu osiągnęło dochody w kwocie
10.000 zł i nie podjęło nauki – ulga przysługuje wyłącznie za okres, w którym dziecko było
małoletnie (do miesiąca, w którym dziecko ukończyło 18 rok życia włącznie). Nie ma znaczenia,
że dziecko uzyskało dochód 10.000 zł w skali roku, gdyż w stosunku do dzieci małoletnich
ustawodawca nie wprowadził kryterium dochodowego. Za miesiące od września do grudnia ulga
nie przysługuje, w związku z przekroczeniem przez pełnoletnie dziecko kwoty dochodu 3.089 zł.
4. Rodzicowi dziecka, które w marcu uzyskało dochód opodatkowany według skali podatkowej
w wysokości 10.000 zł, w dniu 1 czerwca skończyło 18 lat i po tym dniu uzyskało jeszcze dochód
w wysokości 1.000 zł – ulga przysługuje za cały rok. Kryterium dochodowe, ograniczające
wysokość rocznego dochodu do 3.089 zł, z wyjątkiem renty rodzinnej, dotyczy dochodu dziecka
pełnoletniego. Brak jest natomiast takiego warunku w odniesieniu do dziecka małoletniego.
W konsekwencji, obliczanie dochodu uzyskanego przez dziecko, należy rozpocząć od dnia
ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Dochód w kwocie 1.000 zł osiągnięty przez dziecko po
uzyskaniu przez nie pełnoletności pozostaje bez wpływu na prawo rodziców do korzystania z ulgi
na dzieci.
http://www.mf.gov.pl/c/document_library/get_file?uuid=94aef21f-4426-4973-be90-006bdb53978a&groupId=766655
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)
wiwan / 2016-11-11 07:31
To nie tyle inne forum, co pdf z wyjaśnieniami MF.

Wynika z niego, że moja odpowiedź nr 4 jest niewłaściwa.

Proszę zatem rozliczyć ulgę wg. niego tj. na dwoje dzieci. Jeśli młodszy nie kontynuuje nauki/studiów to w jego przypadku ulga proporcjonalna za 9 mc.

Najnowsze wpisy