Forum Forum podatkoweOdliczenia

Ulga rehabilitacyjna, samochód na firmę

Ulga rehabilitacyjna, samochód na firmę

Ela221 / 176.221.120.* / 2017-02-16 18:46
Osoba niepełnosprawna prowadzi działalność. Ma samochód ujęty w środkach trwałych firmy.
Czy może skorzystać z ulgi w związku z dojazdem na zabiegi skoro samochód jest na firmę?
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-02-16 20:12
Dobre pytanie. Wprost w ustawie o PIT takiego ograniczenia nie ma, choć warunki ulgi rehabilitacyjnej są szczegółowo opisane.

Zastanowić by się trzeba nad zapisem ust. 7b w art. 26 ustawy o PIT, który mówi w kontekście ulgi rehabilitacyjnej że "Wydatki, o których mowa[...] podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Czy to, że samochód jest jednocześnie amortyzowany i 'wpuszczany w koszty' stanowi ww 'zwrot w jakiejś formie' ? Chyba niekoniecznie.
Ela221 / 176.221.120.* / 2017-02-16 21:20
"skoro samochód osobowy jest wykorzystywany zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, to nie stanowi tym samym środka trwałego. Zatem Wnioskodawca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od przedmiotowego samochodu. Kosztem uzyskania przychodu będą natomiast wydatki z tytułu używania tego samochodu do celów prowadzonej działalności gospodarczej, ustalone na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu."(IPTPB1/415-472/13-3/KO 2013.09.30
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi)

Rzeczywiście nie da rady :/
wiwan / 2017-02-17 09:07
Z całym szacunkiem- interpretacja odnosi się do kwestii samochodu w KUP w prowadzonej DG. A więc tego, czy nasz niepełnosprawny podatnik słusznie czy niesłusznie amortyzuje ten samochód. Stan faktyczny jest jak rozumiem taki, że samochód jest używany do celów mieszanych. Stan faktyczny jest jaki jest i nie zmieni tego skorzystanie czy nie z ulgi rehabilitacyjnej.

W naszym wątku przecież pytała Pani o kwestię ulgi rehabilitacyjnej podatnika związanej z użytkowaniem samochodu i chyba nie o to, czy ma zrezygnować z ulgi w celu ukrycia nieprawidłowości w ustalaniu KUP działalności.

Ale do rzeczy. Przeoczyłem wczoraj w tymże art. 26 ust. 13a, który jasno mówi, że "Wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym".

Zatem rzeczywiście- wpuszczanie jakikolwiek w koszty DG bieżących wydatków eksploatacyjnych samochodu (nieważne czy dokonywanych prawidłowo) WYKLUCZA skorzystanie przez tego podatnika jednocześnie z ulgi rehabilitacyjnej.

Ps. Amortyzacja dotyczy kosztów zakupu samochodu, a nie kosztów eksploatacji. Więc sama w sobie przeszkodą dla ulgi nie jest.
Ela221 / 176.221.120.* / 2017-02-17 09:16
Dziękuje za zainteresowanie się moim tematem :)
wiwan / 2017-02-17 09:32
Proszę bardzo.
A nasz podatnik zdecydowanie powinien kwestię ewentualnych nieprawidłowości w rozliczaniu samochodu w DG wyprostować. Zaś sama kwota ulgi chyba nie uzasadnia 'wyjęcia' samochodu z firmy w celu korzystania z ulgi za 2017 i lata następne.

Najnowsze wpisy