Forum Forum prawneCywilne

Umowa dzierżawy - obowiązki i prawa dzierżawcy

Umowa dzierżawy - obowiązki i prawa dzierżawcy

Wyświetlaj:
maracza / 2013-06-07 08:14
Witam
Moim problemem jest dzierżawa zbiornika wody który zasila obiekt turystyczny. Ja jestem wydzierżawiającym w roku 2003 została podpisana umowa na czas nieokreślony z jednym właścicielem po 5 latach właściciel obiektu się zmienił o czym nie zostałam po informowana.
Co będzie z czynszem?? czy mam do niego prawo ??
I co z nowym nabywcą ?
H Szatkowski / 2013-06-07 10:49
Kluczowe dla sprawy- na jakiej zasadzie zmienił się właściciel- spadku czy innej formie (darowizna, sprzedaż) albo na zasadzie przejęcia/łączenia osób prawnych, bo od tego zależy czy doszło do sukcesji prawnej w zakresie tej dzierżawy.

Np. przy zwykłej sprzedaży ośrodka przez osobę fizyczną jest to bez znaczenia dla waszej umowy, nadal wydzierżawiającym i zobowiązanym do płacenia czynszu jest dotychczasowy dzierżawca. Co zmienić można poprzez wypowiedzenie obecnej umowy i podpisanie nowej z nowym dzierżawcą albo porozumienie stron, nawet trójstronne o 'przejściu' dzierżawy.

Z kolei w przypadku zmiany właściciela na skutek śmierci dzierżawcy- stroną umowy staje się jego spadkobierca, chyba że umowa zawiera zapis o wygaśnięciu na skutek śmierci.

Najnowsze wpisy