Forum Forum prawnePracy

Umowa na czas określony bez klauzuli o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia

Umowa na czas określony bez klauzuli o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia

ania06q / 2016-02-05 09:59
Czy mógbły ktoś mi pomoc? chodzi mi o moment w którym pracodawca wręcza mi wypowiedzenie (termin 2 tygodnie) umowy, którą podpisał ze mną 4 lata temu, a w której nie ma klauzuli o możliwości jej wcześniejszego wypowiedzenia. Takiej klauzuli również nie dodano w informacjach dla pracownika, ani nigdzie indziej. W jaki sposób mam się zachować? Wpisać na wypowiedzeniu "Nie przyjmuję do wiadomości"? Jak to wygląda ze strony prawnej, gdyby przyszło mi iść domagać się odszkodowania do sądu pracy? W jakiej wysokości należy mi się odszkodowanie?
Wyświetlaj:
szklarek / 2016-02-05 10:41
Jak rozumiem nie chce Pani takiego rozstania się z pracodawcą.

Formalnie- jest to wypowiedzenie nieprawne w tej sytuacji, służy Pani prawo z art. 44 i dalszych KP do odwołania od niego do sądu pracy- z roszczeniem o przywrócenie do pracy albo odszkodowanie. Jest na to 7 dni. Opcja uznania bezskuteczności wypowiedzenia nie wchodzi w grę ze względów 'logistycznych'- po porostu chyba żaden sąd pracy w Polsce nie zdąży orzec przed końcem tego 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia.

Tak naprawdę wypowiedzenie nie musi być podpisane- jest to jedynie pokwitowanie daty- dla dalszych ewentualnych celów dowodowych i dla ustalenia biegu okresu wypowiedzenia. chodzi o datę, w której strona ma możliwość się z nim zapoznać. Ale i bez podpisu- może to być po prostu obecność świadka, który zaświadczy, że w dniu X strona je otrzymała. Podpis nie oznacza też zgody, nie pozbawia w żaden sposób możliwości odwołania.

Dla spokoju ducha podpisać "otrzymałam dn. x, uznaję za NIEPRAWNE".
Można po dobroci uzmysłowić te okoliczności pracodawcy. Może zechce je wycofać- to wymaga już Pani zgody. Zawsze możecie rozstać się za porozumieniem stron przecież.
ania06q / 2016-04-08 08:50
A JAK TO BEDZIE Z TYMI PRZEPISAMI OD 22,02 ? TERAZ W UMOWIE O PRACE W OGOLE NIE WPISUJE SIE TEJ KLAUZULI...A UMOWE NA CZAS OKRESLONY PODPISALAM 4 LATA TEMU NA OKRES 10 LAT..CZY DO TEJ UMOWY PRACODAWCA NIE MOZE MI DAC WYPOWIEDZENIA?
szklarek / 2016-04-08 10:26
Przepis przejściowy ( art. 14, ust 2 nowelizacji ) jest dla Pani obecnie niekorzystny ( bo nie chce Pani wypowiedzenia ), bo mówi, że w zakresie możliwości rozwiązania umowy obecnie niczego nie zmienia. Tj. umowa nadal ma ten brak możliwości wypowiedzenia.

Pani umowa dopiero po 33 mc od 22 lutego 2016 r. zacznie podlegać części nowelizacji.

Nowelizacja:

http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/ustawa;z;dnia;25;czerwca,dziennik,ustaw,2015,000,1220.html
ania06q / 2016-04-08 10:57
JAK ROZUMIEM ....CZYLI PRZEPIS TEN JEST DLA MNIE KORZYSTNY, GRYZ PRACODAWCA NIE MOZE MI WYPOWIEDZIEC UMOWY OD 22.02 AZ DO CHWILI GDY MINA 33 MIESIACE
szklarek / 2016-04-08 11:50
Tak. Po 33 mc umowa ta przekształci się w umowę bezterminową, a więc i z możliwością wypowiedzenia.

Najnowsze wpisy