Forum Forum prawnePracy

Umowa na zastępstwo

Umowa na zastępstwo

Czeyen / 2017-02-15 22:54
Witam mam umowę na zastępstwo , która kończy się 18 marca. Czy jak pójdę na zwolnienie przysługuje mi zasiłek chorobowy . Jak tak to w jakiej kwocie i jak długo.
Wyświetlaj:
szklarek / 2017-02-16 10:25
Charakter umowy nie ma znaczenia. Znaczenie ma jej terminowość i bliskość owego terminu.

-jeśli niezdolność do pracy powstanie powstanie w jej czasie- uzyskasz wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy, zasiłek chorobowy ze środków ZUS.

To jak długo wynagrodzenie- zależy od Twojego wieku i długości owego zwolnienia.
Bo będzie to maks 31 dni (do 18.03) zakładając chorobę od dziś albo maks 14 dni (pracownik 50+).
Ciągłe zwolnienie przekraczające ów 18.03 nie pozbawia dalszej wypłaty zasiłku z ZUS.

Wysokość- zależy od wynagrodzeń uzyskiwanych na tej umowie wstecz nawet za 12 mc.

Okres maksymalny zasiłkowy to 182 dni albo 270 dni, zależy od choroby. Wliczy się tu czas wynagrodzenia chorobowego.
Czeyen / 2017-02-16 16:15
Bardzo dziękuję za informację. Jestem zatrudniony na najniższą krajową czyli z tej stawki mam wyliczyć. Mam 36 lat. Jeżeli dobrze zrozumiałem to nawet jeśli wygaśnie umowa to świadczenie ZUS, będzie mi wypłacać do końca mojej choroby. Pozdrawiam
szklarek / 2017-02-16 19:38
Więc doprecyzowuję bo znam już wiek i płeć i zakładam, że w 2017 r. jeszcze żadnego zwolnienia lekarskiego nie było.

Jeśli niezdolność do pracy tj. choroba wg. zwolnienia lekarskiego ZLA powstanie :

1. w czasie umowy- to powstanie prawo do wynagrodzenia chorobowego ze środków pracodawcy za jego czas, ale nie dłużej niż do 18.03. jeśli niezdolność będzie dłuższa- od 19.03 będzie to już zasiłek chorobowy z ZUS i wypłacany przez ZUS i tak maksymalnie do wyczerpania okresu zasiłkowego.

2. po zakończeniu umowy- to powstanie prawo do zasiłku chorobowego z ZUS, tylko jeśli niezdolność ta będzie min. 30 dniowa i powstanie nie później niż 14 dni od zakończenia umowy o pracę. Pomijam kwestię choroby zakaźnej i ZLA z kodem "E".
Tu też maksymalny czas - do wyczerpania okresu zasiłkowego.

Okres ten wynosi 182 dni zasadniczo i 270 dni w przypadku gruźlicy.

Przy założeniu, że w czasie zasiłku nie będzie pobytu w szpitalu, ani nie będzie on efektem wypadku przy pracy- jego stawka to 80%.

Co przy płacy minimalnej oznacza zasiłek za pełny 31 dniowy mc kalendarzowy w kwocie ok. 1216 zł netto. Za miesiąc 30 dniowy- odpowiednio mniej.
Czeyen / 2017-02-18 09:22
Witam, chciałbym dopytać jeszcze czy będąc pracownikiem na umowę na zastępstwo i prowadząc dodatkowo własną działalność mogę ubiegać się o zasiłek chorobowy po ustaniu tylko pracy na umowę w zakładzie pracy, co wtedy z własną działalnością? Czy działalność wtedy należy zawiesić i można kontynuować zwolnienie? Pozdrawiam.
szklarek / 2017-02-19 20:24
Zawiesić i niestety (jeśli ZLA jest dłuższe) nawet ustalić jakiegoś pełnomocnika do załatwiania spraw firmowych, które są do załatwienia mimo zawieszenia, a które oczywiście nie są bieżącym pozyskiwaniem kontraktów czy ich realizowaniem. Np. kwestia odnowienia ubezpieczenia na nieruchomość.

Najnowsze wpisy