Forum Forum podatkoweOdliczenia

umowa o dzieło pomiędzy dwoma osobami fizycznymi

umowa o dzieło pomiędzy dwoma osobami fizycznymi

smutnabardzoona / 89.188.221.* / 2017-06-09 13:27
witam,
zawarłam umowę o dzieło na remont mojego mieszkania z osoba nieprowadzącą działalności gospodarczej.
Ponieważ doszło pomiędzy nami do konfliktu dotyczącego kwoty jaką mam zapłacić moje pytanie brzmi:
czy wykonawcy który nie prowadzi działalności gospodarczej należy się wynagrodzenie kosztorysowe w którym doliczone są narzuty w postaci kosztów pośrednich w wysokości 65%, zysku-12% i VAT-u 8%?
moim zdaniem powinnam mu zapłacić kwotę na jaką się umówiliśmy powiększona o podatek dochodowy.
Co mówi o tym prawo?
wiwan / 2017-06-09 14:01
To kwestia prawa cywilnego, a nie podatków, więc bardziej na ten dział:

http://www.money.pl/forum/katalog,5,0,0,40,0,prawo.html

Płaci się to, co wynika z umowy. A z umowy wynika, czy mówimy (a raczej piszemy) o netto, czy o brutto, czy wykonawca jest podatnikiem VAT, czy wykona/nie wykona tego w ramach swej DG itd.
Czy jest możliwe zwiększenie kwoty na bieżąco dodatkowymi zleceniami zakupu/prac. Itd.

Więc jeśli w umowie nie stoi zapisane, że te XYX zł to kwota netto, albo że zamawiający dopłaci wykonawcy równowartość podatku- to tego nie płacimy. Wykonawca ustalając cenę powinien być świadom, że istnieją podatki, ale to zasadniczo jego i fiskusa sprawa, a nie Zamawiającego.

Bo Pani ( i tu wracamy na grunt podatków ) nie jest płatnikiem w tej sytuacji żadnej zaliczki, i pod względem PIT w ogóle kwalifikuje się to jako 'inne źródła'. Czyli w świetle tej ustawy, na potrzeby podatku jest to coś innego niż dzieło dla osoby prawnej albo fizycznej prowadzącej DG.

Najnowsze wpisy