Forum Forum prawnePracy

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło

Zellas / 2010-08-05 01:04
Witam, mam okazję zostać zatrudniony w firmie na stanowisku telemarketera na podstawie umowy o dzieło. W umowie tej są dwa następujące punkty:
1. moja pensja będzie prowizją uzależnioną od ilości sprzedanych sztuk towaru.
2. Wszelkie słowne ustalenia nie będą respektowane.

Przełożony z którym podpisywał bym umowę obiecuje mi pewną stałą pensję miesięczną (niezależną od sprzedaży) oraz opcjonalnie premię(za dobre wyniki). Jednocześnie na moje pytania dlaczego nie ma tego w umowie mówi że tak musi być w umowie o dzieło.
Moje pytanie brzmi czy jest tak rzeczywiście oraz w razie podpisania przeze mnie takiej umowy jaką mam możliwość udowodnienia oszustwa i egzekwowania należnej zapłaty? Czy jest możliwość zgłoszenia takiej sprawy na policję bądź jakiegoś inspektoratu pracy ?
Dodam że jestem młodym człowiekiem, zgłosiłem się do tej pracy chcąc dorobić trochę podczas wakacji. Dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2010-08-13 12:15
Stała pensja czy premie uznaniowe są elementami charakterystycznymi dla stosunku pracy. I o to tu chodzi. De facto wiele wskazuje, że będziesz wykonywał pracę, a nie dzieło i pracodawca obchodzi w ten sposób prawo i zaoszczędza głównie na składkach. Ale dzięki temu możesz zarobić. Ale jak widać, żadnej gwarancji na wyegzekwowanie elementów wynagrodzenia niezapisanych w umowie.
I byłaby to sprawa dla PIP.

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jakie;prawa;i;obowiazki;ma;zleceniodawca,100,0,582756.html

Najnowsze wpisy