Forum Forum dla firmZakładanie firmy

umowa o dzieło/ zlecenie czy co??

umowa o dzieło/ zlecenie czy co??

pauliska / 2011-02-05 20:41
Witam!
Chciałabym zajmować się organizowaniem i koordynowaniem ślubów.
Nie wiem jednak jak zabrać się od tego w kwestii prawnej.
Wiadomo ,że "ruch" będzie przez kilka miesięcy, może tak być ,że nie będzie go wcale.
Zarejestrowanie firmy będzie wiązało się z płaceniem zusu ok 300zł. Ale płacić co miesiąc 300zł a nie miec przychodu to trochę słabo.
Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
Dodam iż mam umowę o pracę w innej firmie (tylko na 1/8etatu)
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-02-07 10:44
Tak jak Pani zaczęła- umowa o dzieło wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Z prostego powodu- przy 1/8 etatu nie osiąga Pani najprawdopodobniej minimalnego wynagrodzenia, co skutkuje tym, że dodatkowa umowa zlecenie byłaby obowiązkowo oskładkowana. A nie sądzę, by rodzina zlecająca przygotowanie przyjęcia chciała się bawić w tych składek liczenie i do ZUS odprowadzenie- a taki miałaby jako płatnik obowiązek.

Natomiast co do zasady działalność taka, jeśli wykonywana stale, w celu zarobkowym i stanowiąca główny dochód- powinna być jednak zarejestrowana jako DG.
pauliska / 2011-02-07 11:30
No dobrze ale czy mogę prowadzić działalność gosp. jednoosobową na umowę o dzieło?? Gdzieś czytałam ,że tak nie można, chyba ,że źle zrozumiałam.
szklarek / 2011-02-07 12:04
Nie można prowadzić DG ''na" umowę o dzieło. Osoba prowadząca DG może wykonać UoD poza tą działalnością, jeśli przedmiot umowy jest zupełnie inny niż zakres zgłoszonej działalności. Jeśli zgłosi i prowadzić będzie Pani DG np. w zakresie fryzjerstwa może Pani podpisać U o D np. na napisanie książki kucharskiej, ale nie na uczesanie 15 pracownic firmy X do wykonania zdjęcia pamiątkowego.
Jasno mówi o tym art. 13 ust.8 ustawy o PIT:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html

Najnowsze wpisy