Forum Forum dla firmKadry

Umowa o pracę bez wykształcenia średniego

Umowa o pracę bez wykształcenia średniego

TadeuszSkóra / 78.8.0.* / 2015-03-09 21:43
Witajcie,
mam pytanie dotyczące podpisania umowy o pracę. Otóż przeszedłem 2 etapy rekrutacji, podpisałem umowę o pracę, lecz dopiero po tym wszystkim otrzymałem polecenie aby donieść świadectwo ukończenia szkoły (potrzebne do wyliczenia urlopu). Tutaj pojawia się problem, ponieważ nie ukończyłem liceum i takowego świadectwa nie mam. Czy w takim razie pracodawca w ogóle nie będzie chciał ze mną współpracować, czy zależy to tylko i wyłącznie od niego, czy bez wykszt. średniego będę mógł tam pracować? Pytanie 2 - jak wygląda umowa o pracę i wyliczenie urlopu w wypadku nieukończenia szkoły średniej?

Pozdrawiam, Tadeusz.
Wyświetlaj:
szklarek / 2015-03-10 09:47
Kluczowe jest pytanie, czy przy ogłoszeniu/ rekrutacji był podany wymóg posiadania wykształcenia średniego oraz tego, czy jego posiadanie oświadczyłeś na jakimś etapie rekrutacji.

Jeśli nie- to nie powinno być problemu. Choć może mieć to wpływ np. na niepodpisanie kolejnej umowy (teraz jak rozumiem jest próbna) ze względów np. ambicjonalnych pracodawcy. Tj. ma np. ideę, że jego pracownicy mają przynajmniej wykształcenie średnie. Lub po prostu na wysokość zarobków.

Nie ma specjalnego związku kształtu umowy z posiadanym wykształceniem. W zależności od rodzaju pracy- może być po prostu mniejszy zakres np. odpowiedzialności pracownika.

Co do urlopu- brak ukończonej szkoły ponadgimnzajalnej po prostu pozbawia stażu pracowniczego ( od 3 do 8 lat) jaki z art. 155 KP pracownik uzyskuje w zależności od rodzaju ukończonej szkoły. Czyli przy braku liceum ( i szkoły zawodowej jak rozumiem ) konieczne będzie przepracowanie o 4 lata więcej by uzyskać prawo do 26 'podstawy' urlopu wypoczynkowego.
TadeuszSkóra / 156.17.33.* / 2015-03-10 10:46
Możliwe, że w ogłoszeniu była informacja o wymaganym średnim wykształceniu. Jednakże w trakcie procesu rekrutacji nie oświadczałem posiadania go. Czy w takiej sytuacji nie mam możliwości kontynuowania współpracy, czy to pracodawca będzie decydował?

Zaznaczam, że umowę już podpisałem. Czy grożą mi jakieś konsekwencje z tytułu braku wykształcenia?
szklarek / 2015-03-10 10:58
Skoro nie było* oświadczenia to pracodawca może sobie pluć w brodę, że w rekrutacji tego nie sprawdził. Nie może więc rozwiązać umowy bez wypowiedzenia w tej sytuacji, tak jakby mógł w przypadku ewidentnego kłamstwa w CV czy np. podrobionego świadectwa.

Ale może po prostu ją wypowiedzieć lub jak napisałem wcześniej po prostu nie kontynuować współpracy.

* niekoniecznie musiało być pisemne/papierowe. Mogło być zawarte przy formularzu elektronicznym- na zasadzie takiej, że samo wpisanie swoich danych, sama odpowiedź na ofertę jest równoznaczna z oświadczeniem o spełnieniu wymogów.

Najnowsze wpisy