Forum Forum dla firmKadry

Umowa o współpracy - co warto wiedzieć?

Umowa o współpracy - co warto wiedzieć?

Money.pl / 2016-06-10 14:28
Komentarze do wiadomości: Umowa o współpracy - co warto wiedzieć?.
Wyświetlaj:
auraaaa / 109.196.50.* / 2019-02-15 12:34
Proszę o informację czy w rozumieniu prawa umowa współpracy jest umową zlecenie na podstawie akt. 750 kodeksu cywilnego ? Podpisałem umowę współpracy z agnecją w której warunek był iż w przeciągu 3 dni od daty wystawienia FV jestem zobowiązany założyć działalność gospodarczą. W tym czasie byłem zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny i jednocześnie zostałem wykreślony z powodu art. 750. Czy jest to uzasadnione działanie?. Zaznaczam że nie otrzymywałem wynagrodzenia iż jest ono prowizyjne i tak jak wyżej po wystawieniu fv jest mi przyznana premia za wykonane zlecenie, ale warunkiem jest założenie DG, której jeszcze nie założyłem.
ewa_mariusz12 / 2018-10-01 16:34
Co z wynagrodzeniem , czy zleceniodawcę obowiązuje minimalna stawka godzinowa ?
Emilia98765 / 185.112.117.* / 2018-08-15 18:45
Czy na podstawie umowy o współpracy "zamawiający" może starać się o sądowne odszkodowanie od "wykonawcy" za czas (odwołanych klientów), gdy "wykonawca" przebywa na zwolnieniu lekarskim, a "zamawiający" został o nim poinformowany?
Prawnicy "zamawiającego" powołują się na art. 734 i dalsze KC, a umowę o współpracę regulują przepisy zawarte od art. 353.
Umowa nie zawiera informacji na temat nie wykonania przedmiotu umowy zarówno przez "zamawiającego" jak i "wykonawcę". Jest jednak zapis : "W sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie, a dotyczących jej przedmiotu, mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego."
Jerzy 909 / 77.115.104.* / 2017-05-29 09:37
Czy przy umowie o współpracę można nie wypłacić wynagrodzenia ? gdy zleceniobiorca nie wykonał czynności zawartych w umowie
przy takim zapisie -
1. Zleceniobiorcy za wykonywanie czynności związanych ze sprawowaniem funkcji Prezesa przysługuje wynagrodzenie w wysokości 00 zł brutto miesięcznie
2. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 wypłacane jest z dołu, co miesiąc, po otrzymaniu przez Zleceniodawcę faktury VAT wystawionej na koniec każdego miesiąca w terminie 7 dni od daty doręczenia faktury.
szklarek / 2017-05-29 14:22
Miało być chyba "XX zł brutto" a nie "00 zł brutto".

Przy takim zapisie to nawet przy wykonaniu czynności, ale niedostarczeniu faktury byłoby zarządzanie gratisowe za dany miesiąc. Choć pojawiłby się wtedy problem uzyskania przez spółkę przychodu do rozpoznania i opodatkowania z tyt. nieodpłatnego świadczenia.

Na ogół takie umowy mają zapisy mówiące np. o procentowej dostępności np. 90% dni roboczych w ujęciu miesięcznym/kwartalnym. I np. zupełne niedotrzymanie tego limitu, np. długi wyjazd za granicę w sprawach prywatnych, bez zarządzania zdalnego - jak najbardziej byłoby podstawą niewystawienia faktury za dany miesiąc, a więc i braku wypłaty wynagrodzenia.
Anonimx1995 / 83.30.30.* / 2017-04-20 19:22
Jeśli nie jestem ubezpieczona przez firmę, która dała mi umowę o współpracy ma obowiązek mnie ubezpieczyć ? Jak wygląda wynagrodzenie ?
szklarek / 2017-05-07 18:56
Wynagrodzenie 'wygląda' z treści umowy,
Andrzej108 / 79.190.56.* / 2017-01-03 16:09
czy zlecenia mimo nie podpisania umowy mogą być rozliczane tak jak bym umowę podpisał ?
chodzi o to ze przy nowej umowie której jeszcze nie podpisałem jest nowy cennik za wykonane prace a zlecenia zostały zlecone i po wykonaniu pracy otrzymałem zlecenie z nowym numerem umowy
szklarek / 2017-01-03 19:22
Nie bardzo rozumiem, ale jest to pytanie chyba bardziej o to, czy umowa została zawarta w sposób 'dorozumiany'.
Jeśli jest to kolejna umowa z tym samym podmiotem, zawsze poza umową były stosowane jednorazowe zlecenia, cennik zleceń zmieniał się z każdą umową, wystawiono zlecenie mimo braku podpisu na nowej umowie- to moim zdaniem doszło do dorozumianego nowej umowy zawarcia a więc i akceptacji nowego cennika.
paoolka / 46.21.216.* / 2016-08-25 10:50
Czy po zakończonej współpracy dostanę świadectwo pracy? Proszę o jednoznaczną odpowiedź - czy właściciel firmy ma prawo wystawić mi świadectwo pracy za okres, w którym byłam zatrudniona na umowę o współpracy.
szklarek / 2016-08-25 11:40
Nie, bo jak jasno to zresztą napisano w artykule przewodnim do wątku - umową współpracy jest umową c-p, a nie o pracę.

Gdyby miała mieć ona charakter stosunku pracy- to powinno to jasno wynikać już z samej jej nazwy i mieć wszelkie konsekwencje formalno - prawne związane z zatrudnieniem w stosunku pracy. Takie jak m.in. teczka osobowa pracownika, badania wstępne, odpowiedni kod ubezpieczeń w ZUS, odpowiedni PIT 11, urlopy, wynagrodzenia chorobowe itd., itp. No i też św. pracy wtedy.
hans123 / 2016-06-10 14:28
A co z podatkiem od dochodów z takiej umowy ?
Która ze stron zobowiązana jest dokonać wpłaty podatku do fiskusa, jeśli żadna ze stron nie została w umowie do tego zobowiązana, a kwota umowy jest kwotą netto ?
szklarek / 2016-07-06 10:20
To dość oczywiste.

Jeśli umowa zawarta jest z osobą prowadzącą DG, to ona jest swoim płatnikiem ze swoich przychodów.
Jeśli nieprowadzącą- to niezależnie od charakteru umowy, płatnikiem jest druga strona jako pracodawca albo zleceniodawca albo zamawiający dzieło, a więc wypłacający wynagrodzenie.

Pomijam rzadką sytuację umowy pomiędzy dwiema osobami nieprowadzącycmi DG. Wtedy na gruncie PIT jest to przychód z innych źródeł, ten kto go uzyskuje jest płatnikiem.

Najnowsze wpisy