Forum Forum emerytalneZUS

Umowa zlecenia a emerytura

Umowa zlecenia a emerytura

Albert6969 / 89.79.236.* / 2017-01-02 12:29
Dzień dobry,

Mam znajomego, z którym spieram się od dłuższego czasu o pewną sprawę. Otóż posiada on spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, tak więc nie płaci składek na ZUS. Dodatkowo, pracuje on na umowę-zlecenie, fikcyjnie, jakaś najniższa stawka. POMIJAJĄC ASPEKT MORALNY, czy otrzyma on, po osiągnięciu wieku emerytalnego, podstawową, najniższą emeryturę? Wg. mnie NIE otrzyma, podobnie jak tysiące ludzi, którzy pracują na umowę-zlecenie, ponieważ oprócz czasu przepracowanego, musi też wpłacić odpowiednią wysokość składek na ubezpieczenie emerytalne.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu sporu.
Wyświetlaj:
joanna_a_k / 2017-09-14 18:59
Dzień dobry.
Mam takie maleńkie pytanie.
Czy jeśli pracuję na umowę o pracę i mam propozycję zmiany posady na lepiej płatną, ale z umową zleceniem, to czy warto w to wchodzić?
Zawsze bowiem wmawiano mi, że niezależnie od proponowanej stawki umowa zlecenie jest zła bo nie wliczając się do stażu pracy skazuje mnie na biedę w okresie emerytury.
Będę zobowiązana za szybką i dokładną odpowiedź.
Z góry dziękuję.
Aga600 / 176.221.121.* / 2018-07-25 16:11
Jak masz mieć wyższą pensję to czemu nie, zwłaszcza, że ponoć im wyższa pensja tym wyższe składki. Pamiętaj jednak że rezygnujesz również z pracowniczych świadczeń jak urlop, zwolnienie w razie choroby, socjal o ile masz go w firmie jak np dofinansowanie karty na fitness, basen, do urlopu. Możesz wziąć wolne w pracy ale nie ma to znaczenia czy to choroba, urlop czy opieka nad kimś bo po prostu nie dostaniesz pieniędzy za dni wolne przy umowie zlecenie.
wiwan / 2017-01-02 18:08
Zacznijmy od tego, że znaczenie ma to czy jego spółka z o.o. jest spółką jednoosobową czy nie. Innymi słowy- czy jest jedynym w niej wspólnikiem. Jeśli tak, to w świetle ustawy tzw. systemowej jest osobą prowadząca DG i podlega z tego tytułu ub. społecznym i składki ma płacić.

Wracając do samego ubezpieczenia/składek ze zlecenia- ustawa emerytalna NIE różnicuje składek w zależności od tego z jakiego tytułu pochodzą. Składki z etatu nie są w żaden sposób 'lepsze' niż ze zlecenia czy z tytułu DG. A okres ich opłacania jest po prostu okresem składkowym
Liczy się dla przyszłego świadczenia emerytalnego kwota łączna odprowadzonych składek. Staż ubezpieczeniowy czyli czas trwania tytułów do ubezpieczenia ma wpływ na gwarancję uzyskania e. minimalnej jedynie.

Owszem warunkiem w ogóle uzyskania emerytury był staż ogólny, ale dotyczyło to emerytury roczników starszych niż 1949 oraz dotyczy e.wcześniejszych, e. pomostowej oraz e. częściowej.

Innymi słowy można uzyskać normalną e. powszechną nie będąc w życiu ani 1 dnia na etacie lub całe życie będąc jedynie na zleceniach.
Albert6969 / 89.79.236.* / 2017-01-02 18:50
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Czy zatem jest gdzieś określona ta kwota łącznie odprowadzonych składek, od momentu wpłacenia której uzyskuje się minimalną/podstawową emeryturę?
wiwan / 2017-01-03 08:40
NIE jest nigdzie, w żadnym przepisie prawnym ta kwota określona. Stąd jak najbardziej jest możliwa emerytura wyliczona w kwocie np. 27,55 zł.

Ale jeśli taki ubezpieczony ma minimalny staż* ubezpieczeniowy - korzysta wtedy z gwarancji e. minimalnej czyli sztucznego jej podniesienia do wartości minimalnej. Obecnie jest to 882,56 zł brutto, od 1 marca 2017 r. będzie to 1000 zł brutto.

Ubezpieczony bez stażu minimalnego - uzyskuje świadczenie rzeczywiście wynikające z jego wkładu do FUS.

* chodzi o 25 lat dla mężczyzn oraz dla kobiet obecnie 22 lata. Staż minimalny kobiet jest podnoszony do 25 lat stopniowo, ma uzyskać ten ostateczny wymiar od 2022 r.

Oczywiście jeśli dojdzie do zapowiadanych zmian wieku emerytalnego powszechnego (obniżenia) obejmie to pewnie i ten staż.
Albert6969 / 89.79.236.* / 2017-01-03 11:08
Jest Pan geniuszem, dziękuję!
wiwan / 2017-01-03 11:24
Absolutnie nie. To wszystko jest napisane w jednej ustawie.
Ale dziękuję.
joanna_a_k / 2017-09-14 18:56
Korzystając z okazji. Chciałabym zapytać o taką sprawę. Czy jeśli pracuje obecnie na umowę o pracę i zarabiam niewiele, ale mam propozycję pracy za większą stawkę tylko, że na umowę zlecenie... To czy mogę śmiało zmienić posadę nie martwiąc się o kwestię mojej emerytury?
Bo zawsze mi wmawiano, że jeśli zatrudnienie nie wilcza się do stażu pracy to mam nawet o nim nie myśleć, choćby nie wiem ile dawali, bo w przyszłości skończę na bardzo niskiej emeryturze bez perspektyw i środków do życia.
Byłabym zobowiązana za odpowiedź w możliwie jak najszybszym czasie.

Najnowsze wpisy