Forum Forum dla firmKsięgowość

Umowa zlecenia a zasiłek macierzyński

Umowa zlecenia a zasiłek macierzyński

Money.pl / 2010-04-24 10:55
Komentarze do wiadomości: Umowa zlecenia a zasiłek macierzyński.
Wyświetlaj:
anulka93 / 213.108.8.* / 2013-07-28 21:45
witam!
mam takie pytanie czy jak przepracuje na umowę zlecenie 3 miesiące to dostane macierzyńskie? Czy wgl na Umowę zlecenie są odprowadzane składki zdrowotne czy to zależny od pracodawcy ?
wiwan / 2013-07-29 13:52
1. ubezpieczenie zdrowotne jest bez związku z zasiłkiem macierzyńskim, bo ten świadczeniem z ub. chorobowego.
2. prawo do zasiłku zależy więc od tego, czy owo zlecenie podlega ub. chorobowemu oraz od tego, czy do porodu dojdzie w czasie trwania tego ubezpieczenia- warunkiem zasiłku jest spełnienie obu ww warunków.
3. rozumiem, że mówimy o sytuacji, gdy poza zleceniem nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych (etatu, DG, innego zlecenia).
Zatem podlega ono ww ubezpieczeniu co do zasady dobrowolnie- czyli na wniosek zleceniobiorcy, poza sytuacją gdy zleceniobiorca jest uczniem/studentem w wieku do 26 lat- nie ma możliwości ub. chorobowego, bo zlecenie to wtedy nie podlega ub. ani dobrowolnie ani obowiązkowo.
Gosia2703 / 95.40.95.* / 2012-06-10 14:21
witam, jestem w 5 miesiącu ciąży termin porodu przypada na 1 listopada, pracuje na umowe zlecenie od lipca bede miala odprowadzane skladki zdrowotne i dobrowolne ubezoieczenie chorobowe. umowe mam do 30 wrzesnia jednak zleceniodawca zobligował sie do przedłużenia jej. Czy w takim wypadku moge w październiku pojść na zwolnienie lekarskie płatne? oraz Czy przysługuje mi Zasiłek i urlop macierzyński?
Pozdrawiam
szklarek / 2012-06-11 10:53
Jeśli w dniu porodu rzeczywiście będzie Pani w ubezpieczeniu chorobowym ( będzie trwała umowa zlecenia z dobrowolnym u. chorobowym - będzie Pani miała prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Nie ma urlopu macierzyńskiego na zleceniu- jest to uprawnienie pracownicze.
Można oczywiście w umowie zlecenia zawrzeć zapis o jakimś jego odpowiedniku- czyli np. czasowym zawieszeniem wykonywania zlecenia itp.
Gosia2703 / 95.40.95.* / 2012-06-11 23:48
i miałabym jeszcze jedno pytanie, czy przy odprowadzaniu dobrowolnej składki ub. chorobowego musze miec rowniez odprowadzane pozostałe skladki, oraz jak długo nalezy odprowadzac skladki aby uzyskać mozliwoc pojscia na zwolnienie lekarskie czy ono rzezcywiscie bedzie płatne?
szklarek / 2012-06-12 10:14
1. Dla prawa do zasiłku chorobowego/macierzyńskiego nie ma znaczenie odprowadzanie innych składek. Ale z mocy ustawy systemowej- nie bardzo jest tu wybór, bo albo zlecenie podlega wszystkim składkom, albo żadnej, albo obowiązkowo tylko zdrowotnej.
To wszystko zależy od "kontekstu ubezpieczeniowego" jak ja to nazywam, czyli tego jaki status ma zleceniobiorca i jakie ma inne tytuły do ubezpieczeń.

2. By uzyskać zasiłek chorobowy z u. dobrowolnego musi być ono opłacane min. 90 dni. No chyba, że ma Pani staż w tym ubezpieczeniu min. 10 lat, lub choroba jest następstwem wypadku w drodze lub w pracy, lub do u. przystąpiła Pani nie później niż 90 dni od zakończenia studiów.

3. By uzyskać zasiłek macierzyński ww okresu nie ma, wystarczy być 1 dzień w ubezpieczeniu.

4.Zasiłek oznacza właśnie "płatność" z ZUS.

5.Zasiłek macierzyński tak długo jak pracownicy mają w KP urlop macierzyński ( art.180)- czyli w tym przypadku 20 tygodni PLUS dodatkowy u. macierzyński (art. 182'1) 4 tygodnie.

6. Przy braku zapisów w tej kwestii w Waszej umowie zleceniodawca może po prostu rozwiązać zlecenie, skoro nie będzie go Pani wykonywać. Pani stan zdrowia czy macierzyństwo jest przy umowie cywilno-prawnej Pani prywatną sprawą.
Gosia2703 / 95.41.132.* / 2012-06-13 19:19
tzn jesli chodzi o studia to ja jestem studentką na drugim roku studiów zaocznych, czy to jakos wpływa na zmiane tego terminu 90 dni oplacania skladek dobrowolnego ub. chorobowego aby uzyskac zasilek chorobowy?
szklarek / 2012-06-13 21:28
Zmienia to sytuację nie w kwestii 90 dni, ale w kwestii tego, że do ukończenia 26 lata NIE może Pani przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu tego zlecenia.

Zlecenie ucznia/studenta do ukończenia 26 lat nie podlega w ogóle ubezpieczeniom, ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.
Co wyklucza oba zasiłki w tym czasie.
Gosia2703 / 95.41.132.* / 2012-06-13 21:48
a co mogłabym w takim razie zrobic czy uzyskanie jakiegokolwiek swiadczenia jest mozliwe tylko i wylacznie na podstawie o prace?
szklarek / 2012-06-13 22:02
Na etacie, albo prowadząc działalność gospodarczą.
Po ewentualnym rozwiązaniu umowy zlecenia- zasiłek dla bezrobotnych. Urodzenie w czasie jego pobierania powoduje wydłużenie okresu jego przysługiwania o tyle, ile trwa urlop macierzyński, czyli obecnie 20+4 tygodnie.
Gosia2703 / 95.41.132.* / 2012-06-14 13:59
i po urodzeniu rowniez bedzie mi przyslugiwal jakikolwiek zasilek? przepraszam ze sie wypytyje ale nie znam sie na tym a z tego co widze nie zostalo mi zbyt duzo czasu zeby przed porodem pojsc na platne zwolnienie a nie stac mnie na bezplatne. a jak wyglada sprawa z ubezpieczeniem w szkole? czy jest mozliwosc jakos odprowadzac skladki przez szkole? podobno niby jest taka mozliwosc
szklarek / 2012-06-14 18:21
Tak, jak napisałem- urodzenie dziecka w trakcie zasiłku dla bezrobotnych, lub do miesiąca po nim- powoduje wydłużenie jego pobierania/wznowienie na 24 tygodnie (przy urodzeniu pojedyńczym).
Normalnie zasiłek pobiera się 6 miesięcy lub 12 co zależy od powiatu.

O ile w ogóle prawo do zasiłku dla bezrobotnych Pani uzyska (zależy to od tego jak długo zlecenie trwało i jakie było wynagrodzenie).

Ubezpieczenie przez szkołę- dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego- czyli tego, które pozwala korzystać z lekarza pierwszego kontaktu, szpitala, refundacji recept- czyli NFZ. Ma to miejsce, gdy uczeń/student nie może być ubezpieczony przez rodzica- bo jest sierotą itp.

Nie dotyczy ono ub. chorobowego dającego prawo do zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego.
Gosia2703 / 95.40.95.* / 2012-06-11 23:43
Czyli o ile dobrze rozumiem bedzie przyslugiwał mi zasilek macierzynski oraz jednoczesnie mam mozliwosc kontynuowania dotyczasowej pracy chyba ze po porozumieniu sie z zleceniodawcą czasowo zawiesimy wykonywanie tej pracy? a dokładnie na jaki okres bedzie mogl przyslugiwac mi ten zasilek? Dodam ze urodze jedno dziecko.
dolores102 / 83.30.62.* / 2012-05-16 12:05
Witam ! Jestem na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienia wysyłam do Zusu ponieważ pracowałam na umowa zlecenie nie przedłużonej umowy do dnia porodu. Czy należy mi się zasiłek macierzynski?
szklarek / 2012-05-16 12:27
Rozumiem, że jest już Pani w ciąży, a zlecenie podlegało dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.
Nie, zasiłek macierzyński nie przysługuje, chyba że w dniu porodu będzie Pani w innym, nowym ubezpieczeniu chorobowym.

Przyczyna jest prosta- brak ub. chorobowego w dniu porodu.
Zasiłek ten PO ustaniu ubezpieczenia jest możliwy tylko w przypadku ustania Zatrudnienia (stosunku pracy) z powodu upadłości/likwidacji zakładu, albo stwierdzonego sądownie nieprawnego zwolnienia z pracy albo gdy jej umowa na czas określony została przedłużona zgodnie z KP do dnia porodu.
drzew / 88.220.142.* / 2010-04-24 10:55
jest tyle form zarobku na macierzyństwie,a kobiety z tego nie korzystają i mało rodzą - dziwny jest ten kraj

Najnowsze wpisy