Forum Forum podatkowePIT

Umowa zlecenie a pit

Umowa zlecenie a pit

Harrolfo / 85.237.176.* / 2015-01-15 23:37
Witam,
W zeszłym roku pracowałem dla 3 firm. Jedna z nich miała ze mną umowę o pracę, po zakończeniu współpracy dostałem wypełniony PIT-11. Druga praca była na zasadzie umowy-zlecenia; dostawałem rachunki na koniec miesiąca oraz kartki, którą przykładową zamieszczam tutaj (http://oi60.tinypic.com/53qtxh.jpg). Czy na jej podstawie mogę rozliczyć PIT? Jeśli nie, to do kiedy mam czekać na dostarczenie mi przez pracodawcę PITu-11?
Wyświetlaj:
Nalika / 2015-01-20 22:49
Witam,

A co w sytuacji gdy podobnie jak Harrolfo dostawałam co miesiąc rachunki do podpisu, ale pracodawca nie wypłacił mi wynagrodzenia za ostatni miesiąc i za część przedostatniego? Rachunków nie podpisałam ale na początku była podpisana jedna ogólna umowa zlecenie na czas nieokreślony z podaną stawką (rachunki dodatkowo). Czy w tej sytuacji były pracodawca może wliczyć te niewypłacone kwoty na PIT 11 i mam obowiązek się z nich rozliczyć, mimo że pieniędzy nie otrzymałam?
wiwan / 2015-01-21 10:43
Nie. PIT 11 ma wykazywać wynagrodzenia rzeczywiście wypłacone, rzeczywiście potrącone składki (te ponoszone przez zleceniobiorcę) i zaliczki rzeczywiście do US odprowadzone.
Nawet, jeśli któreś z tych kwot policzono błędnie, ale korekt w trakcie roku nie dokonano.

Jeśli zaległe wynagrodzenia wypłaci w 2015 np. na skutek pozwu cywilnego- będzie musiał wystawić kolejny PIT 11 za rok 2015, wykazujący tę wypłatę.
Nalika / 2015-01-22 00:34
Bardzo dziękuję za odpowiedź!
wiwan / 2015-01-16 12:08
Dwie pozostałe firmy, czyli zleceniodawcy mają termin na dostarczenie PIT-11 do końca lutego. Jeśli są płatnikami dla ponad 5 osób- to pewnie będzie to wcześniej, bo od tego roku muszą elektronicznie taką informację przesyłać do US-ów do końca stycznia, więc pewnie nie będą się tą kwestią zajmować dwukrotnie.
wiwan / 2015-01-16 21:27
Autokorekta- e-PIT 11 też do końca lutego, do końca stycznia m.in. PIT 4R....
Trudno za tym już nadążyć :-))

Najnowsze wpisy