Forum Forum ubezpieczeńInne

umowa zlecenie a ubezpieczenie chorobowe

umowa zlecenie a ubezpieczenie chorobowe

adrianna malicka / 2012-03-29 08:42
Dzień dobry mam do Państwa pytanie odnośnie ubezpieczenia chorobowego przy umowie zlecenie, pracodawca powiedziała, że mogę sobie dodatkowo opłacić takie ubezpieczenie. Jak to wygląda w praktyce? czy będę dostawała mniejszą wypłatę? Co takie ubezpieczenie mi daje właściwie?
Wyświetlaj:
edi06409 / 2014-09-07 08:22
witam we wrześniu rozpoczęłam prace na umowe zlecenie w przedszkolu wypelniajac papiery do zgloszenia do zus nie zauwazylam aby bylo tam cos o dobrowolych skladkach chorobowych. planuje zajsc w ciaze chcialabym wiedziec czy jesli poprosze zleceniodawce o to by odliczal z mojej pensji skladki od kolejnego miesiaca (pazdziernika) to o ile zmniejszy sie moja wyplata zarabiam 1900zl netto.
jesli odejde na zwolnienie chorobowe w trakcie trwania ciazy to zasilek bedzie placil zus czy zleceniodawca? a po porodzie zasilek za urlop macierzynski zus czy zleceniodawca. pytam o to bo wiem ze jesli poprosze o to by odliczano mi skladki na chorobowe to moj zleceniodawca domtsli sie ze chodzi o ciaze. dlatego chcialabym miec argumenty i wiedziec jakie Leceniodawca poniesie koszty a jakie zus. prosze o pomoc.
szklarek / 2014-09-08 11:19
Może i Pani nie zauważyła, być musiało. Zatem najpierw należy zorientować się u zleceniodawcy, jak Pani do ub. zgłoszono. Jeśli bez chorobowego, a z oświadczenia chęć chorobowego wynikała ( i była możliwa ze względu na 'kontekst'* ubezpieczeniowy )- zleceniodawca musi dokonać korekty zgłoszenia. Jeśli z oświadczenia to nie wynika, należy dokonać aktualizacji zgłoszenia, a w jego konsekwencji przerejestrowania w ZUS przez zleceniodawcę.


Przy zleceniu zasiłki z ub. chorobowego opłaca ZUS- nie ma wynagrodzenia chorobowego obciążającego zleceniodawcę. Tyle, ze jeśli zleceniodawca jest duży, tj. zgłasza w ogóle do ub. min. 21 osób to fizycznie on wypłaca zasiłek, ZUS mu to refunduje.

Co do kwot- zmiana niewielka i tylko dla Pani. Bo s. chorobowa pochodzi ze środków zleceniobiorcy. Zwiększa ona łącznie s. społeczne, ale obniża to w efekcie zaliczkę PIT i s. zdrowotną.

Kalkulator:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

* np. fakt bycia studentem do 26 lat, posiadania renty itd.
edi06409 / 2014-09-24 15:52
wlasnie dzis dostalam dokumenty moge sie zglosic do ubezpieczenia chorobowego ale okazalo sie ze ja bede miala umowe zlecenie odnawiana co miesiac... czy w takiejsytuacji oplaca mi sie zzgloszenie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego??? jesli zajde w ciaze to szefowa poprostu nie przedluzy mi umowy i zasilku i tak nie dostane... czy to ubezpiecznie daje mi jakakolwiek korzysc przy umowie na zlecenie odnawianej co miesac? prosze o pilna odpowiedz do jutra mam podjac decyzje.
szklarek / 2014-10-08 14:25
Już pewnie po tamtej decyzji.
To, że zlecenie odnawialne niczego nie zmienia ani w sposobie liczenia zasiłku, ani w odprowadzaniu składki. Przy zleceniu bezterminowym też może być ono wypowiedziane....

Więc w zakresie macierzyńskim rzeczywiście dużo zależy od 'przyzwoitości' zleceniodawcy.
Zawsze pozostaje kwestia zasiłku chorobowego- niezdolność powstaje przecież często z dnia na dzień, a zasiłek chorobowy możliwy jest też po ustaniu ubezpieczenia (tu zlecenia)- jeśli niezdolność jest ciągła (zakończenie umowy w trakcie zasiłku) lub gdy powstanie ona odpowiednio szybko i na odpowiednio długo po ustaniu ubezpieczenia. A chorobowe czasem może trwać i całe 182 dni, czasem pojawia się kwestia świadczenia rehabilitacyjnego nawet na rok po ustaniu zasiłku.
patrycja9004 / 87.206.202.* / 2013-02-07 23:14
witam serdecznie jest tu wiele wyjaśnień ale moje sytuacja jest jeszcze inna niż te na forum i mam kilka pytań jeśli ktoś będzie mi w stanie odpowiedzieć będę bardzo wdzięczna
- posiadam umowę zlecenie , pracuję tak już od ponad 3 lat tylko te umowy mają przeważnie okres 3 miesięcy. planuję w niedługim czasie zacząć starać się o dziecko i chodzi mi o fakt co będzie jeżeli
- moja umowa się skończy ale już będę na zwolnieniu lekarskim
- do jakiego czasu należy mi się chorobowe czy do momentu zakończenia umowy czy do urodzenia dziecka?
- czy potem należy mi się również macierzyńskie, wychowawcze itp jak przy umowie o pracę
podkreślę iż składki w dużej mierze są odprowadzane przeważnie troszkę wyższe niż najniższej krajowej. A i tutaj przeczytałam iż nie mogę się uczyć jak to jest skoro jestem studentką zaoczną a składki mam ściągane? wszystkie chorobowe, zdrowotne , rentowne itp . bardzo proszę o odpowiedź
szklarek / 2013-02-19 14:34
Umowa NIE zostaje przedłużona, no chyba że taki zapis się w niej znajduje, a byłaby to sytuacja baaardzo egzotyczna.

1. zasiłek chorobowy będzie należny w ww sytuacji do końca zwolnienia lekarskiego, co niekoniecznie oznacza przecież do końca ciąży.
2. zasiłek macierzyński, tylko w przypadku urodzenia w czasie trwania umowy lub innego nowego ubezpieczenia chorobowego.
3. składki ze zlecenia są odprowadzane, bo mimo faktu studiowania masz ukończone 26 lat, w zakresie s. chorobowej dodatkowo wyraziłaś chęć przystąpienia do ubezpieczenia, bo jest ono dobrowolne.
4. u. wychowawczy jest uprawnieniem pracowniczym - w zatrudnieniu, nie na zleceniu. Nie wynika ono ze podlegania ubezpieczeniom.
wiwan / 2012-03-29 12:12
W praktyce oświadczenie takie na piśmie przedstawia Pani zleceniodawcy- na ogół jest to ponowne wypełnienie oświadczenia dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych, jakie składała Pani przy podpisywaniu umowy. Na tej podstawie zleceniodawca jako płatnik w ciągu 7 dni przerejestrowuje Panią w ZUS, tak, by widniała Pani jako ubezpieczona również chorobowo.

Uwaga- ubezpieczenie to nie jest możliwe, jeśli jest Pani uczennicą/studentką w wieku do 26 lat.

Zleceniodawca jako płatnik składkę będzie potrącał z wynagrodzenia, tak jak dotychczas inne składki. Chorobowa obciąża tylko Panią, wynosi 2,45% podstawy, ale nie przekłada się to wprost na o tyle niższe wynagrodzenie netto, bo większe składki społeczne zmniejszają podstawę zaliczki PIT.

Z tego kalkulatora dokładnie wyliczy Pani zmianę wynagrodzenia netto- proszę wstawić wynagrodzenie w obu opcjach tj. z ub. chorobowym i bez.

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Okres wyczekiwania to 90 dni- czyli dopiero po takim czasie od powstania tytułu do ubezpieczeń nabywa Pani prawo do zasiłku chorobowego. Bez wyczekiwania- do zasiłku macierzyńskiego. I są one od pierwszego dnia płacone przez ZUS.Nie ma więc wynagrodzenia chorobowego.

Zasiłek pierwszy jest obliczany od podstawy 80% średniego wynagrodzenia, macierzyński- od 100%.

Co ważne- choroba, macierzyństwo- czy to z zasiłkiem, czy bez, jako przerwa w wykonywaniu zlecenia NIE chroni przed rozwiązaniem umowy przez zleceniodawcę. Chyba, że odpowiednie klauzule w umowie się znalazły.
krys66 / 194.63.135.* / 2014-06-24 18:59
Pracowałam na umowe zlecenie od 04 02 2014r.,zachorowałam w kwietniu na raka i od tej pory przebywam na zwolnieniu ,za kwiecien dostałam wypłate od pracodawcy,natomiast za maj {w tym miesiącu miałam operacje],nie dostałam ,ponieważ jak oświadczył mój pracodawca nie odprowadzał składek chorobowych ,czyli nie podlegam pod ubezpieczenie chorobowe ,teraz zostałam z niczym ,a czeka mnie długie leczenie,mam pytanie czy prawnie należy mi się zasiłek chorobowy skoro nikt mnie nie pytał i nie powiadamiał przy podpisaniu umowy o braku takiego ubezpieczenia ,proszę mi odpisać
wiwan / 2014-06-24 21:33
Jak już w tym wątku napisano- przy zleceniu ub. chorobowe jest dobrowolne, chęć przystąpienia do niego zleceniobiorca musi oświadczyć w ogólnym oświadczeniu dla celów podatkowych i ubezpieczeniowych jakie zleceniodawca jako płatnik musi uzyskać od zleceniobiorcy przy podpisaniu umowy lub do 7 dni od jej rozpoczęcia, bo taki termin obowiązuje do zgłoszeń do ZUS.. Może to też nastąpić później- na zasadzie już jednak aktualizacji owego oświadczenia, bo do ub. chorobowego można przystąpić w dowolnym czasie.

No więc mamy sytuację, w której albo :
- podpisała Pani oświadczenie, z którego wynika, że do ub. chorobowego Pani nie przystępuje lub że w ogóle nie podlega ono żadnym ub. społecznym (student/uczeń do 26 lat)
- zostało ono sfałszowane

Bo jakieś zleceniodawca musi w dokumentacji mieć. Dla uzyskania więc zasiłku chorobowego niezbędne byłoby ( w przypadku, gdy zlecenie w ogóle mogło być oskładkowane ) wykazanie, że nastąpiło sfałszowanie oświadczenia albo, że zleceniodawca dokonał zgłoszeń do ubezpieczeń niezgodnie ze złożonym oświadczeniem. W konsekwencji wsteczne naliczenie i zapłacenie składek.
Fefka28 / 89.250.193.* / 2014-08-12 14:54
Witam, mam dwie umowy zlecenie w jednej firmie i w obu odprowadzane ubezpieczenie chorobowe.
Policzone mi z tej mniejszej czy 145zł. Powinni policzyć również z tej drugiej ? odwlekają w czasie niestety decyzję w czasie..
wiwan / 2014-08-12 20:45
NIE można mieć z dwu zleceń ub. chorobowego, bo jako ub. dobrowolne może być ono 'dobrane' tylko do ub. emerytalno-rentowego obowiązkowego. A przy dwu zleceniach tylko jedno jest tytułem do ub. emerytalno-rentowego obowiązkowego.

Już na etapie oświadczenia dla celów podatkowo- ubezpieczeniowych przy zawieraniu drugiego zlecenia więc nie mogła Pani zaznaczyć chęci przystąpienia do ub. chorobowego. Jeśli to Pani uczyniła- powinien to odrzucić zleceniodawca. Jeśli też z niewiedzy jednak zgłoszenia dokonał- odrzucić to powinien był ZUS. Nie wiem, na którym etapie więc wystąpił błąd i czy rzeczywiście potrącano składkę chorobową z drugiego zlecenia. Jeśli tak*- jest ona nienależna i do zwrotu. Na pewno nie ma prawa do drugiego zasiłku czy zasiłku od sumarycznej podstawy.

* po prostu konkretne brutto z umowy należałoby wrzucić w kalkulator składek i porównać netto, albo uzyskać RMUA od zleceniodawcy.
Whoosie / 79.173.29.* / 2012-08-11 10:33
Witam,
mam dość skomplikowaną sytuację zadam kilka pytań i byłabym bardzo wdzięczna jeśli ktoś mógłby mi pomóc.
Otóż planuję zajść w ciąże i chciałabym płacić składkę chorobową. chodzi jednak o to, że w mojej firmie mam podpisane dwie umowy jedne z nich to umowa na przedstawicielstwo i tam idzie, że tak powiem moje regularna wypłata natomiast druga to umowa zlecenia jednak z tej umowy mam tylko 100 złotych miesięcznie i to właśnie z te umowy ( jako, że jest to umowa zlecenie) są ściągane składki chorobowe. Niestety Pani z kadr powiedziała, że nie opłaca mi się odprowadzanie tych składek.
I w związku z tym teraz kilka pytań:
- Czy faktycznie mi się to nie opłaca?
-A jeśli się nie opłaca to czy jest np. możliwość, żebym "sama z siebie" płaciła wyższe składki?
Bardzo zależy mi na odpowiedzi, bo jednak dobrze by było dostawać jakieś pieniążki w ciąży.
Pozdrawiam.
wiwan / 2012-08-12 20:13
Nie bardzo wiem, co kadrowa ma na myśli, że się nie opłaca. Z punktu widzenia ubezpieczonego poza trudną do określenia wartością samego faktu jakiegokolwiek zabezpieczenia na wypadek choroby/ciąży/macierzyństwa, bardzo wymierne jest porównanie tego np. ile składki chorobowej rocznie do ZUS odprowadza, a ile odzyskuje w postaci zasiłków.

Bardzo z grubsza licząc, już przy zasiłku wypłacanym średni za 1 dzień miesięcznie- składki i zasiłki się bilansują.

Zatem- "nie opłaca" się w sensie takim, że będzie to kilkadziesiąt zł. miesięcznie, ale finansowo opłaca się- bo o ile choroby nie można być pewnym, o tyle- że po ciąży będzie Pani miała zasiłek macierzyński przez 24 tygodnie już tak. Co więcej przed urodzeniem na ogół już też uzyskuje się zwolnienia lekarskie.
Dla zleceniobiorcy- kobiety planującej ciąże więc dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ze zlecenia finansowo jest jak najbardziej opłacalne.

Zwłaszcza, że w przypadku prawa do zasiłku macierzyńskiego wystarczy być być w ubezpieczeniu nawet tylko 1 dzień- dzień porodu. Nie ma bowiem okresu 90 dni wyczekiwania (opłacania składki bez prawa do świadczenia) jak w przypadku zasiłku chorobowego.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie chorobowe w ZUS- nie ma możliwości zwiększenia składki z danego tytułu- podstawa jest taka sam jak innych ubezpieczeń społecznych, a składka to 2,45% podstawy.
Nie ma też opcji dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego niezależnego od wynagrodzenia- jak to jest w przypadku dobrowolnego u. zdrowotnego- podstawa deklarowana.

Pieniądze w ciąży- gdy jest orzeczona niezdolność do pracy.

I na koniec- jaka jest forma prawna tej umowy o pzredstawicielstwo ?

Bo na ogół jest to umowa w prawie pracy, podatkach i ubezpieczeniach nazywana AGENCYJNĄ i traktowana na potrzeby ubezpieczeń jako zlecenie. Wtedy zlecenie za 100 zł. było by tytułem do ubezpieczeń społecznych tylko na skutek albo Pani wyboru, albo tego- że było pierwsze w stosunku do u. agencyjnej.
Można wtedy zgłosić chęć zamiany- tj. oskładkować umowę agencyjną, a to zlecenie od składek uwolnić. Siłą rzeczy znacznie zwiększyłoby to zasiłek macierzyński i chorobowy.

No chyba, że to przedstawicielstwo odbywa się na zasadzie DZIEŁA.
Edyta1982 / 79.185.30.* / 2012-11-26 14:29
Bardzo wyczerpująca odpowiedź, która bardzo mi pomogła i otworzyła oczy ale ja mam tylko jedno pytanko: czy w czasie ciąży jeśli stan zdrowia nie pozwala już pracować to zasiłek z tyt. niezdolności do pracy jest obliczany od podstawy 100% średniego wynagrodzenia?
wiwan / 2012-11-27 10:29
TAK. Wynika to z art. 11, ust. 2, pkt. 1)

USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa

Niezdolność niekoniecznie musi wynikać z ciąży, byle była w czasie ciąży. Może być np. z powodu grypy :-)
Whoosie / 79.173.29.* / 2012-08-13 08:23
Szczerze mówiąc nie wiem jak to jest z tą umową na przedstawicielstwo...Kompletnie się w tym wszystkim nie orientuję, a jak już wcześniej mówiłam Panie z kadr nie są za bardzo pomocne.
Czy zatem jest jakiś sposób w jaki to mogę sprawdzić?

Najnowsze wpisy