Forum Forum prawnePracy

umowa zlecenie a zasiłek dla bezrobotnych

umowa zlecenie a zasiłek dla bezrobotnych

bin / 2011-06-08 12:22
pracuję już pół roku na umowę zlecenie, ponieważ nie wiem jak długo to potrwa czuję pewien dyskomfort że w każdej chwili mogę zostać bez pracy, czy pracując na taką umowę mam szansę później na zasiłek z urzędu pracy?
Wyświetlaj:
sonwar / 2011-06-10 12:46 / Bywalec forum
chodzi o to żeby były pobierane świadczenia emerytalno rentowe i żebyś zarabiał minimum najniższą krajową
bin / 2011-06-08 13:58
chodzi tylko o składkę emerytalno rentową i zdrowotną czy jeszcze jakąś?
wiwan / 2011-06-08 19:39
Emerytalną i rentową. Zdrowotna nie ma nic do tego. Chodzi też o to by zleceniodawca opłacał Fundusz Pracy, ale ta składka jest sprzęgnięta z emerytalną i rentową poza przyapdkiem zleceniobiorców mających mniej niż 5 lat do ustawowego wieku emerytalnego.

Wynika to z wspomnianego przeze mnie art.71 linkowanej ustawy.
bin / 2011-06-09 10:29
to tak podsumowując, czyli jeśli pracuję na tej umowie 6 miesięcy i pobierane są składki o których wspomnieliśmy, to muszę przepracować minimum drugie tyle, żeby móc dostać zasiłek po 6 miesiącach od utraty pracy (wtedy to będą te wspomniane 18 miesięcy)?
wiwan / 2011-06-10 12:45
1. Ma być łącznie 365 dni w ciągu ostatnich 18 miesięcy PRZED zarejestrowaniem w PUP. Mogą być przerwy, stąd sformułowanie "dni"
No i jest ten limit minimalnej podstawy wynagrodzenia, od której są naliczanie składki. Więc zlecenie na brutto niże obecnie niż 1386 zł- tego okresu nie zwiększa.

2.Natomiast to, czy zasiłek jest wypłacany od 8 dnia po rejestracji, czy później to INNA kwestia i zależy zależy od np. sposobu rozstania się z pracodawcą, o ile bezpośrednio przed rejestracją był na etacie, nie zleceniu.
Po zleceniu- jest od 8 dnia.
Reguluje to art. 75 ustawy.

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczyposp
olitej;polskiej,dziennik,ustaw,2008,069,415.html
baciorka93 / 2011-06-09 11:11 / -
nie dostaniesz zasilku, zasilek moga dostac osoby ktore pracowaly an umowe o prace...
wiwan / 2011-06-10 12:33
Przeczytałaś linkowy artykuł ustawy ???
NIE.
Więc nie śmieć na forum.

Do innych. Praca na etacie przed rejestracją w PUP NIE JEST warunkiem prawa do zasiłki dla bezrobotnych.
Podstawa- rt.71 ustawy o promocji zatrudnienia.
wiwan / 2011-06-08 13:24
Ten rodzaj zatrudnienia sam z siebie nie wyklucza potem prawa do zasiłku, byle umowa była oskładkowana społecznie, wynagrodzenie równe przynajmniej minimalnej płacy, i by suma okresów ww ubezpieczenia ( wraz z innymi, np. z poprzedinego etatu) w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją w PUP wynosiła przynajmniej 365 dni.

Wynika to z art. 71 ustawy o promocji zatrudnienia:


http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2008,069,415.html

Najnowsze wpisy