Forum Forum prawnePracy

Umowa zlecenie

Umowa zlecenie

studentka1990 / 89.70.120.* / 2012-07-10 23:15
Jestem zatrudniona na umowę zlecenie, kiedy zaczynałam pracę byłam jeszcze studentką, ale dzisiaj obroniłam licencjata, i dlatego moje pytanie: czy w tym wypadku pracodawca musi oskładkować moje wynagrodzenie jezeli zamierzam rozpocząć studia drugiego stopnia od października i jestem ubezpieczona z ubezpieczenia rodziców?
szklarek / 2012-07-11 15:14
Musi. Ubezpieczenie przez rodziców niewiele ma do tego, bo dotyczy tylko ubezpieczenia zdrowotnego.
Zleceniodawca winien zgłosić Cię w ZUS w ciągu 7 dni do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z datą jutrzejszą i od jutra naliczać składki- proporcjonalnie od części wynagrodzenia za lipiec na potrzeby u. społecznych, i od całości wynagrodzenia za lipiec na potrzeby u. zdrowotnego. Wynagrodzenie za sierpień już w całości będzie obciążone wszystkimi* składkami.

Odzyskanie statusu studenta ( dzień immatrykulacji) spowoduje obowiązek odwrotny tj. wyrejestrowania z ubezpieczeń.

* poza u. chorobowym, które będzie dobrowolne. Na te 2-3 miesiące nie warto, chyba że jesteś w ciąży i w tym czasie urodzisz.

Najnowsze wpisy