Forum Forum ubezpieczeńInne

umowa zlecenie z chorobowym a ciaza

umowa zlecenie z chorobowym a ciaza

edi06409 / 2015-02-03 06:36
mam pytanie od pazdziernika mam oplacane skladki chorobowe przy mojej umowie zlecenie. zaszłam w ciaze to pierwszy miesiąc i chce zatrudnic sie w firmie znajomych na umowie o prace i oplacic sobie skladki czy musze przy nowej umowie oplacac skladki przez cale 3 miesiace czy jesli przy zleceniu mialam chorobowe 3 miesiace placone to liczy sie ciaglosc i w nowej firmie moge odejsc na l4 i bedzie mi przyslugiwac zasilek chorobowy i maciezynski po porodzie?
Wyświetlaj:
edi06409 / 2015-02-03 12:13
umowa zlecenie jest odnawiana co miesiac wiec logiczne jest ze jak tylko pracodawca sie dowie to tej umowy mi nie przedluzy dlatego chce zatrudnic sie na umowe o prace u znajomych pytam czy obowiazuje ciągłość tzn czy po zmianie pracy musze czekac kolejne 90 dni tym samym miec oplacone kolejne 3 skladki chorobowe.. zeby miec zasilek macierzynski. czy w momencie kiedy nie przedluzy mi umowy przepadają skladki na chorobowe czy kontynuuje ich opłacanie nowy pracodawca i od razu mozna isc na zwolnienie a po porodzie będzie pelny macierzynski przyslugiwac.
wiwan / 2015-02-03 12:25
Już to Pani napisałem.
1. Na etacie okres wyczekiwania wynosi 30 dni.
2. Wlicza się do niego poprzednie ubezpieczenie chorobowe nie 'starsze' niż 30 dni
3. Okres wyczekiwania nie dotyczy zasiłku macierzyńskiego.
4. Pracodawca musi odprowadzać składkę chorobową- bo pracownik nie ma wyboru w odróżnieniu od zleceniodawcy.

Zatem : jeśli będzie Pani miała Pracodawcę nie później niż 30 dni od pożegnania ze Zleceniodawcą- prawo do zasiłku chorobowego będzie od razu.

Inna rzecz, że nawet jeśli nie podejmie Pani pracy, a uzyska zwolnienie lekarskie w czasie trwania jeszcze zlecenia- to można je ciągnąć z prawem do zasiłku chorobowego do wyczerpania okresu zasiłkowego. Podobnie- jeśli nawet zwolnienie uzyska Pani po ustaniu zlecenia, ale do 14 dni od ustania i będzie ono na przynajmniej 30 dni.
edi06409 / 2015-02-03 13:34
a jakie warunki trzeba spelnic zeby otrzymywac macierzynski? bo caly czas pan pisze ze nie dotyczy to macierzynskiego... prosze wybaczyc ale ja nigdy sie tym nie interesowalam nie znam sie poprostu..
wiwan / 2015-02-03 13:40
Urodzić w czasie ubezpieczenia chorobowego albo w czasie urlopu wychowawczego (na poprzednie dziecko) i...tyle. Nie ma znaczenia jak długo trwa ubezpieczenie chorobowe.

Pomijam kwestię, gdy rodzi była pracownica nieprawnie zwolniona z pracy, po wyroku sądu pracy w tej kwestii oraz kwestie związane z adopcją.
wiwan / 2015-02-03 11:07
1. To, że ub. chorobowe na zleceniu jest dobrowolne nie zmienia prawa do zasiłku chorobowego (poza innym okresem wyczekiwania) ani macierzyńskiego. Wystarczy by niezdolność do pracy powstała w czasie tego ubezpieczenia i odpowiednio by poród nastąpił w jego czasie. Wiem, że przy wielu zleceniach, zwłaszcza polegających na pracy fizycznej dochodzi do ich rozwiązania przed porodem- ale nie jest to przecież konieczność.

2. Na etacie ub. chorobowe jest obowiązkowe, okres wyczekiwania wynosi 30 dni, nie dotyczy on zasiłku macierzyńskiego (bez wyczekiwania, jak zresztą i w ub. dobrowolnym), a do owych 30 dni wlicza się poprzednie ubezpieczenie (nieważne, że dobrowolne), o ile nie ustało dawniej niż 30 dni przed nowym ubezpieczeniem.

3. Na etacie płatnikiem składek jest pracodawca- nie ma więc kwestii "opłacić sobie".

Najnowsze wpisy