Forum Forum prawneZmiany w prawie

Umowy zawierane na odległość - prawa konsumenta

Umowy zawierane na odległość - prawa konsumenta

Wyświetlaj:
lusch / 77.45.41.* / 2017-06-27 12:10
Witam, mam pytanie kupiłem przedmiot na allegro 17.06.2017, do dzisiaj 27.06.2017 sprzedający nie wysłał towaru (kwotę otrzymał już 17.06.2017). Teraz rezygnuję już z zakupu z winy sprzedającego. Pytanie mam ponieważ wzory odstąpienia od umowy zawierają wzmiankę o trzymaniu i odesłaniu towaru, a ja go nie otrzymałem. Co teraz? Pozdrawiam
szklarek / 2017-06-28 09:42
Dwa pytania:
1. czy sprzedający jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy konsumenckiej ?
2. czy został pan poinformowany- osobiście,lub jest to zapisane w regulaminie sklepu o terminie dostawy. Jeśli tak, czy ów już minął ?
slodziak20 / 2013-07-02 19:48
Witam. Moja firma budowlana działa od kilku miesięcy tydzień temu zadzwoniła do mnie firma realizująca reklamy w internecie. Zaproponowano mi mi ofertę, że za 600 zł z groszami reklama mojej firmy będzie widniała przez rok. dzień poźniej zadzwoniła - jak się okazało konkurencja zpropozycją swojej usługia, a ja zupełnie nie świadomy ze rozmawiam z inna firmą podpisałem przez telefon drugą umowę. Ku mojemu zdziwieniu przyszły w tym samym czasie dwie faktury do zapłaty. opowiadając na moje odwołanie stwierdzili, że czas na rezygnacje minął w ciągu 48h od jej podpisania. Nie wiem co mam zrobić ponieważ do 10 lipca mam do zapłacenia 1200zł. Proszę o pomoc. z góry dziękuje i pozdrawiam
H Szatkowski / 2013-07-03 10:39
Zapłacić obie a jedną umowę wypowiedzieć. Jako firma nie jesteś konsumentem, zasady odstępstwa od umowy nie są regulowane Ustawą, o której traktuje wątek.

Mają zastosowanie ogólne zasady KC, czyli przede wszystkim zapisy zawartej z firmą reklamową umowy. To ona wskazuje na możliwość odstępstwa, termin odstępstwa, koszty odstępstwa no zasady rozwiązania, gdy umowa już jest realizowana.

Liczenie na polubowne (bezkosztowe) rozwiązanie umowy jest dość naiwne
MIK333 / 212.49.48.* / 2013-04-10 16:46
"klient może mieć ograniczoną możliwość zapoznania się z faktycznymi właściwościami nabywanych przedmiotów lub usług". Szanowny Panie aplikancie, jak klient zapozna się z usługą w przypadku umowy na odległość, to zgodnie z art. 10 ust. 3 pkt 1 nie ma możliwości odstąpić od umowy.
szklarek / 2013-04-10 23:13
Przytoczony zapis ustawy dotyczy kwestii rozpoczęcia świadczenia usługi za ZGODĄ klienta przed upływem 10 dni od zawarcia umowy, co uniemożliwia skorzystanie z możliwości odstąpienia bez podania przyczyn ( i konsekwencji ). Przy braku oczywiście takiej klauzuli.

NIE ma tu kwestii zapoznania się, jako mającej wpływ na prawo do odstąpienia.
Malgorzata Bukowska / 193.106.245.* / 2013-01-15 13:13
Bardzo prosze o pomoc.Mojemu mezowi telefonicznie zaoferowano ksiazke telefoniczna,maz zgodzil sie na jej zakup.Byl niezorientowany ,ze taka ksiazke mamy juz kupiona w roku poprzednim,Teraz zadzwonil jakis czlowiek chcac pewnie ustalic termin dostawy,ja odmowilam i stwierdzilam ,ze odstepuje od tej umowy.Z jakimi teraz problemami moge sie spotkac? Czy mialam prawo odstapic od umowy?
Z gory dziekuje
Bart1984 / 89.78.241.* / 2013-01-09 21:21
Proszę o pomoc-czy jeżeli zamówiłem internet mobilny w Orange,odpakowałem pudełko,podłączyłem modem i użyłem kilkukrotnie urządzenie,jednak w pierwszych dniach użytkowania nie jestem usatysfakcjonowany z funkcjonalności urządzenia jak również ze świadczonych usług internetowych,to czy przysługuje mi prawo odstąpienia od umowy?Nie minęło jeszcze 10 dni jak również umowa była na odległość(już nigdy więcej się nie dam na takie coś nabrać!!!)Dziękuję uprzejmie za ewentualną podpowiedź.
kleo2106 / 79.184.125.* / 2012-12-06 08:36
Uczulam na te umowy przez telefon. Mi proponowali jakiś czas temu niby przdłużenie umowy, a się okazało, że to ma być zupełnie nowa umowa , numer i warunki z kosmosu. Wkopałam się strasznie. Jednak zasięgłam porady u adwokata Chróścielewskiego w Łodzi, który zajmuję się tego typu sprawami i jakoś wybrnęłam z tej sytuacji. Adwokat ten specjalizuje się w prawie konsumenta, spadkowym, finansowym i wiedział jak "ugryść temat". Teraz już jednak wiem, że jak chce nową umowę idę do punktu, a nie przez telefon, bo tak to wszystko wciśnie się, a oszustów nie mało.
marek Chylak / 80.51.212.* / 2012-12-06 07:53
Witam,
19 listopada niby zawarlem umowe "nieswiadomie"z serwisem "dobre programy" koszt to 99zl miesiecznie,niestety zostalem o tym fakcie poinformowany mailowo dopiero dzis tj 6 grudnia.
czy w zwiazku z tym iz nie otrzymalem informacji o podpisaniu umowy na odleglosc niezwlocznie po jej podpisaniu jest ona niewazna i moge od niej odstapic zgodnie z prawem?
10 dni ustawowych juz minely,ale serwis internetowy nie spelnil swojego obowiazku o natychmiastowym poinformowaniu mnie jako konsumenta o w/w fakcie.
pozdrawiam
Marek
Adrian1980 / 109.58.18.* / 2012-10-19 17:32
Czy jezeli umowa zostala zawarta bez mojej wiedzy to jest ona wazna. Prowadze firme jednoosobowa i zona nieswoiadomie potwierdzila chce reklamy w pewnej firmie, chociaz nie jest do tego upowazniona. Wyslala takze do tej firmy nastepnie wyjasnienie ze popelnila blad i ze nie jest osoba decyzyjna w mojej firmie.
Pekin / 89.171.23.* / 2012-07-15 13:29
Czyli można odstąpić od sprzedaży towaru na Allegro "Kup teraz" za 1 zł?
alishia / 87.205.69.* / 2012-06-21 12:06
czy operator ktory podczas składania propozycji zawarcia umowy zapewnił o braku opłat aktywacyjnych, potem zafakturował je po 2 miesiacach ma prawo odmowic reklamacje twierdzac ze podpisuja umowe ktora dostarczył kurier zgodziłam sie na jej warunki i potwierdziłam znajomosc regulaminu?
Grzesiek1983 / 78.8.167.* / 2012-04-02 12:37
Witam,przed kilkoma miesiącami zadzwonił do mnie operator telekomunikacyjny i przedstawił mi możliwość zmiany mojego pakietu Y - na pakiet X za 90 zł na czas nieokreślony. Przez 3 miesiące wszystko się zgadzało,niestety po 3 miesiącach cena pakietu wzrosła do 150 zł. Dostając odpowiedź na odwołanie operator przyznaje że została mi przedstawiona oferta za 90 zł do końca umowy i wypłacili korektę za dwa miesiące.Jednak bez mojej zgody zmienili mi pakiet X na wcześniejszy Y.Za przyczynę podali : Podczas rozmowy konsultant udzielił błędnych informacji dotyczących opłat za pakiet X. W związku z tym, iż brak jest możliwości wywiązania się z ustaleń z ww wymienionej rozmowy zmiany zostały anulowane i została przywrócona wcześniejsza oferta programowa.

Czy jest dopuszczalne, żeby operator mógł wycofać się z umowy bez mojej zgody i samoczynnie zmienić mój pakiet?
tony99 / 213.31.11.* / 2011-10-12 12:32
Jak to się ma do sytuacji, w której umowa zawierana jest na drodze przedsiębiorca-przedsiębiorca? Ile czasu mamy na odstąpienie? Jak w ogóle wygląda procedura potwierdzenia tożsamości rozmówcy, jakie dane należy podać aby umowa była ważna. Co w sytuacji jeśli umowę zawrze za nas ktoś inny nieupoważniony do tego?
mapaw1 / 98.228.74.* / 2011-09-22 17:34
Pytanie z zycia wziete:
Czy klient, ktory zakupil czesc samochodowa poprzez zamowienie droga internetowa i dopiero po 14 dniach od daty otrzymania jej powiadomil sprzedawce, ze pomylkowo zamowil zla czesc i chce ja oddac, ma takie prawo?
Bardzo prosze o pomoc i z gory dziekuje.
krysiek / 194.146.217.* / 2011-02-08 23:22
Czy dopuszczalne jest wykluczenie przepisów ustawy z dnia 2 marca 2000 Dz. U. nr. 22, poz. 271 i 27 lipca 2002 Dz. U. nr 141, poz. 1176,(http://www.katalogfirm2000.pl/katalog/regulamin)
zawarte w regulaminie świadczenia usług?
szklarek / 2011-02-10 11:59
Moim zdaniem dopuszczalne jest wykluczenie ustawy nr 2 i niedopuszczalne ustawy nr. 1.
Argumentacja:
- ustawa nr.2 "z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego" już z definicji ( art. 1 ) nie ma zastosowania do sprzedaży usług, a towarów i zasad ich dostawy. Co więcej nie dotyczy ona klientów nabywających te towary w celach związanych ze swoją działalnością zawodową i gospodarczą. Nie ma więc ona zastosowania dla tej oferty Katalogu w sumie tak samo ( przerysowując ) jak prawo o ruchu drogowym ;-)
jak najbardziej może być wykluczona.

- ustawa nr. 1 "z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny" dotyczy przecież umów zawieranych właśnie zdalnie ( art. 6 )- a taką stricte jest zawierana umowa z Katalogiem, co zresztą potwierdza on w pkt. II/ 1 regulaminu.
Co więcej ustawa (w art. 17) wyklucza wprost takie wyłączenie jakie w regulaminie jest.

U2:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;27;lipca,dziennik,ustaw,2002,141,1176.html

U1: ( co prawda nieujednolicona, ale nowele w zakresie art 6 i 17 niewiele zmieniły)
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;2;marca,dziennik,ustaw,2000,022,271.html

nowela:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;19;wrzesnia,dziennik,ustaw
,2003,188,1837.html
Marsjianin / 84.205.5.* / 2011-01-28 16:40
Chciałbym zapytać, czy to prawda, że jeśli klijent, który zawarł umowę z usługodawcą nie wypowiedział umowy przed upływem 10 dni, gdzie jest określony taki termni na to, nie ma prawa do wypowiedzenia umowy? Jeśli konsument nie korzystał w jakikolwiek sposób z usługi to jego termin na wypowiedzenie umowy jest równy 3 miesiącom?
szklarek / 2011-01-31 12:32
Proszę przeczytać artykuł przewodni do wątku :

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/umowy;zawierane;na;odleglosc;-;prawa;konsumenta,113,0,209521.html

Sprawa i termin 10 dni dotyczą umów zawieranych zdalnie ( przez telefon, internet ) lub poza siedzibą usługodawcy. Przed ich upływem od zawartej umowy można odstąpić bez żadnych konsekwencji, uznana ona zostaje za niezawartą. Po tym terminie jest zawarta i obowiązują jej zapisy. Tzn. można ją rozwiązać z zachowaniem PRZEWIDZIANEGO w umowie okresu wypowiedzenia, z zapłatą opłaty karnej, zwrotem udzielonych bonifikat itd. A więc ze wszystkimi konsekwencjami i trybem przewidzianym w umowie.

Podstawą jest art. 3 i art. 7 Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny wprowadzony jej nowelą z 2003 roku.

Nowela:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;19;wrzesnia,dziennik,ustaw,2003,188,1837.html

ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;2;marca,dziennik,ustaw,2000,022,271.html
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy