Forum Forum prawnePracy

Urlop wychowawczy - na jakich zasadach?

Urlop wychowawczy - na jakich zasadach?

Money.pl / 2011-05-27 20:07
Komentarze do wiadomości: Urlop wychowawczy - na jakich zasadach?.
Wyświetlaj:
aadamska1 / 2016-02-08 19:42
Witam,
kończy mi się właśnie urlop rodzicielski i chce iść na urlop wychowawczy. Czy mogę najpierw iść na niewykorzystany urlop wychowawczy na pierwsze dziecko przed wzięciem tego który mogę dostać na drugie? Nadmienię, że synek ma w tej chwili skończone 3 lata i pierwszego urlopu wykorzystałam tylko 1 rok?
szklarek / 2016-02-09 09:45
Tak. Nabycie prawa do kolejnego u. wychowawczego nie pozbawia prawa do poprzedniego. Tyle, że wymiar tego poprzedniego oczywiście będzie ograniczony wiekiem pierwszego dziecka.

W związku z kilkoma nowelizacjami w tym czasie, pozostaje teraz ustalenie- czy na pierwsze dziecko obowiązuje limit 4 roku życia czy 5.
aadamska1 / 2016-02-09 10:02
Pierwsze dziecko urodziło się w grudniu 2012 roku, więc urlop wychowawczy został mi przydzielony od sierpnia 2013.
szklarek / 2016-02-09 10:25
Nowelizacja podnosząca wiek dziecka z 4 do 5 lat (Ustawa z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw) weszła w życie 17.06.2013 r. i nie wypowiada się żadnym przepisem przejściowym w kontekście u. wychowawczego. Zatem wychodzi na to, że po prostu ma Pani prawo do urlopu nawet do ukończenia przez nie 5 lat.
aadamska1 / 2016-02-09 10:39
Mam jeszcze jedno pytanie co do możliwości wzięcia urlopu wychowawczego przez małżonka w tym samym czasie. O ile skraca się wtedy mój urlop wychowawczy? Czy małżonek musi od razu deklarować że nie będzie go brał? Na jaki okres może go wziąć? Pytam o zaległy urlop?
szklarek / 2016-02-09 10:53
Jednocześnie rodzice (niekoniecznie małżonkowie :-) mogą przebywać przez 4 miesiące na u. wychowawczym. Każdy z rodziców ma wyłączność na 1 miesiąc. Drugi ma 35 miesięcy. Nadwyżka ponad ten 1 miesiąc obniża wymiar drugiego rodzica.

Czyli będąc wspólnie n 4 miesiące wykorzystujecie już 8 z 36, pozostaje 28.
szklarek / 2016-02-26 09:22
No i przeprosiny i autopoprawka. Mamy KOLEJNĄ nowelizację KP, weszła w życie 2 stycznia 2016 r. już trudno nadążyć.

Generalia:
- urlop do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, chyba, że zacznie być wykorzystywany dopiero od dnia (lub później) 3 urodzin dziecka, wtedy do ukończenia 6 lat.
- wniosek na min. 21 dni przed rozpoczęciem
- zniesienie limitu 4 mc na wspólne wykorzystanie urlopu przez rodziców- więc przy pełnym dzieleniu- mogą być razem 18 mc.
klara123 / 89.69.16.* / 2015-05-27 17:00
Witam. Przebywam na urlopie wychowawczym płatnym i chciałam zapytać. Czy mogę przerwac urlop w każdej chwili bo chciałabym zwolnic się z obecnej pracy i zatrudnić się gdzie indziej tylko jeśli urlop mam do września a podjąć pracę chciałabym w lipcu to co mam zrobić??
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-05-27 18:17
Skąd taki archiwalny wątek tu się znalazł ???

1. na jakiej zasadzie ten urlop wychowawczy ma Pani płatny ? Musi to być jakaś dodatkowa klauzula w umowie o pracę, lub osobna umowa. To od niej będzie zależało rozwiązanie tej sytuacji.
2. Normalnie:
- u. wychowawczy jest bezpłatny
- nic nie stoi na przeszkodzie by w jego czasie pracownik wypowiedział umowę lub zgłosił ofertę rozwiązania umowy za porozumieniem stron- bez wcześniejszego zakończenia urlopu
- w czasie u. wychowawczego u jednego pracodawcy można podjąć zatrudnienie u drugiego (czyli bez przerywania urlopu)o ile nie powoduje to niemożności wykorzystywania urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem- tj. opieką nad dzieckiem.
Nowa praca na więcej niż 1/2 etatu może już rodzić wątpliwość co do zasadności u. wychowawczego, a więc powstaje możliwość odwołania z urlopu.
paulina997 / 77.253.72.* / 2012-12-30 12:00
czy matce odbywającej praktyki zawodowe dłużej niż 6 miesięcy również nalezy się urlop wychowawczy oraz zasiłek macieżyński? jak jest to ustalane? czy również należy zgłosic to do pracodawcy? kto wypłaca zasiłek macierzyński w takim przypadku?
ajlov / 93.89.201.* / 2012-02-22 19:45
witam serdecznie
proszę o pomoc, od dwóch miesięcy czekam na ponowne zatrudnienie po urlopie wychowawczym, w dniu 2 stycznia 2012 złożyłam wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego, ile czasu ma pracodawca by ponownie mnie zatrudnić? nigdzie nie moge znaleźć konkretnej informacji na ten temat, czy mam czekać w nieskończoność?
madziasmuda1986 / 77.79.201.* / 2012-02-19 16:22
jestem mama 4 miesięcznej córki, mam umowe o prace od 1.02. 2011 roku na czas nieokreślony, po 3 miesiącach przepracowanych poszlam na l4 gdyż bylam w ciazy, od 15 pazdziernika 2011 do 30 marca jestem na urlopie macierzyńskim.Czy przysluguje mi sie urlop wychowawczy??? i czy platny? prosze o odpowiedz, z gory dziekuje.
wiktoria22 / 46.204.114.* / 2011-05-27 20:07
JESTEM MAMĄ 5 MIESIĘCZNEGO SYNKA .GDY ZASZŁAM W CIĄŻE ODBYWAŁAM PRAKTYKI ZAWODOWE .PRACODAWCA POSZEDŁ MI NA RĘKE I GDY UKOŃCZYŁAM PRAKTYKI TO BYŁAM W 5 MIESIĄCU CIĄŻY I ZOSTAŁAM ZATRUDNIONA NA12 MIESIĘCY NA CAŁY ETAT . WIĘC POSZŁAM NA ZWOLNIENIE LEKARSKIE . OBECNIE KOŃCZY MI SIĘ URLOP MACIERZYŃSKIM I NIEWIEM CZY PRZYSŁUGUJE MI URLOP WYCHOWAWCZY SKORO NIE PRZEPRACOWAŁAM ANI GODZINY NA UMOWIE O PRACE A UMOWA KOŃCZY MI SIĘ ZA 3 MIESIĄCE .PROSZE O ODPOWIEDZ
monia29 / 176.221.122.* / 2015-12-29 12:50
Witam mam pytanie obecnie jestem na macierzyńskim które konczy mi się 7marca abym chciała iść na urlop wychowawczy tylko ze mam umowę o prace do końca maja 2016 roku i niewiem co mam zrobić czy bym mogła iść na cały rok czy jak mogę to załatwić.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
szklarek / 2015-12-29 19:41
W tej sytuacji pracodawca nie ma żadnego obowiązku udzielania urlopu wychowawczego 'poza' 31 maja 2016 r. Bo takie udzielenie można by uznać za dorozumiane przedłużenie umowy o pracę, do którego nie jest zobligowany.

Zatem chcą mieć dłuższy urlop- należałoby się dogadać w kwestii przedłużenia umowy obecnej, zawarcia nowej.

W razie jednak zakończenia stosunku pracy można pomyśleć o:
- uzyskaniu statusu bezrobotnej + zasiłku dla bezrobotnych, z zastrzeżeniem- że oznacza to gotowość do podjęcia zatrudnienia, stażu- a więc przerwania opieki nad dzieckiem, albo
- uzyskaniu tzw. 'urlopu wychowawczego bezrobotnej'- czyli po prostu finansowania składek em-rentowych za okres odpowiadający u. wychowawczemu od podstawy wynoszącej 75% płacy minimalnej.

Najnowsze wpisy