Forum Forum podatkoweInne

Ustanie umowy a odpowiedzialność za naliczenie podatków

Ustanie umowy a odpowiedzialność za naliczenie podatków

ciekawy1214 / 83.144.76.* / 2015-07-27 09:59
czy po ustaniu umowy o pracę (umowa na czas określony) osoba zgłoszona jako odpowiedzialna za naliczenie podatków nadal taką odpowiedzialność posiada?
Osoba nie ma już dostępu do dokumentów firmy.
Próbuję wyjaśnić na infolinii US ale nie mam konkretnej odpowiedzi.
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-07-27 19:53
A o co tak bliżej jest pytanie. O odpowiedzialność takiej osoby WSTECZ za owe podatki za okres jej zatrudnienia jako księgowej (jak rozumiem) czy formalną W PRZÓD wynikającą z owego jakiegoś braku zgłoszenia utraty przez nią owej odpowiedzialności.

No i jakiej- cywilnej, karno-skarbowej ?
ciekawy1214 / 83.144.76.* / 2015-07-27 20:40
chodzi o odpowiedzialność za zdarzenia przyszłe byłego księgowego (osoby zgłoszonej jako odpowiedzialna za naliczenie podatków, której skończyła się umowa o prace) wynikającą z braku zgłoszenia nowej osoby odpowiedzialnej za naliczanie podatków zgodnie z art 31 ordynacji.
Czy w przypadku zaniedbania zgłoszenia przez firmę były księgowy nadal pozostaje osobą odpowiedzialną za naliczenie podatków?
Chodzi mi zarówno o konsekwencje karno-skarbowe jak tez cywilno-prawne.
wiwan / 2015-07-28 11:23
Pisząc o cywilno-prawnych miałem na myśli o odpowiedzialności wobec swego pracodawcy.

Co do odpowiedzialności karno-skarbowej- nawet w czasie zatrudnienia nie była ona pełna, ale tylko w zakresie art. 77-78 KKS. Pozostała odpowiedzialność spoczywa na płatniku- czyli tu pracodawcy.

Myślę, że rozwiązanie umowy o pracę po prostu pozwoli uchylić się takiej osobie od ww odpowiedzialności za zdarzenia przyszłe z braku logistycznej możliwości wykonywania dotychczasowych zadań.

Warto zwrócić uwagę na to, czy osoba odchodząca z pracy pozostawiła 'sprawy' w stanie takim, że jej następca może wywiązywać się z obowiązków prawidłowo i terminowo. Np. kwestia zwrotu tokenów do kont itp.

Ordynacja nie przewiduje tu zgłoszenia negatywnego- tj. zgłoszenia, że osoba dana nie jest już osobą odpowiedzialną. Po prostu zgłoszenie nowej osoby wykreśla osobę byłą.

Jest na to 14 dni i odpowiedzialność (art. 79 KKS) za niedotrzymanie terminu. Może więc mały donos do fiskusa jeśli ów termin minął, a jest pewność, że zmiany płatnik nie dokonał ?
ciekawy1214 / 83.144.76.* / 2015-07-28 18:38
Dziękuję za odpowiedź.
wydaje mi się, że istotne jest również cytuję:
"Sam fakt wyznaczenia i zgłoszenia danej osoby jako wykonującej zadania płatnika nie czyni jej jednak automatycznie winnej nadużyć związanych z poborem podatków. Aby została ukarana, musi mieć nie tylko upoważnienie, ale i rzeczywiste możliwości realizowania powierzonych jej obowiązków."
Trudno mówić o rzeczywistej możliwości wykonywania obowiązków bez dostępu do dokumentów i ewidencji podatkowej.

Najnowsze wpisy