Forum Forum finansoweInne

Ustawa o obrocie ziemią paraliżuje banki. Wnioski o kredyty na działki rolne są odrzucane

Ustawa o obrocie ziemią paraliżuje banki. Wnioski o kredyty na działki rolne są odrzucane

Wyświetlaj:
rednex85 / 83.28.250.* / 2016-06-23 23:29
Witam, wszystkich Forumowiczów.
Razem z moją Żoną znaleźliśmy się w równie beznadziejnej sytuacji. Nasza działka ma pow. 97 arów przeznaczona jest do produkcji rolniczej z wydzielonym obszarem pod zabudowę zagrodową i również nie możemy dostać kredytu. Przedstawiciele banków podpowiadają aby wydzielić z tej działki do osobnej księgi wieczystej działkę budowlaną, ale po rozmowie z geodetą i przedstawicielem gminy okazuje się że i tak będzie to bez sensu, gdyż w Wypisie i Wyrysie z Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu i tak będzie widniała jako MR - pod zabudowę zagrodową. Sytuacja była by inna gdyby widniało tak inne słowo - zamiast zagrodowej np. mieszkaniowa lub jednorodzinna.
Oczywiście gmina nie zrobi wyjątku tylko dla jednej działki a przekształcenie wszystkich w całej gminie zajęłoby 10lat. Poza tym wydzielenie działki budowlanej zmniejsza jej wartość, a niektóre banki "mogą" zabezpieczyć hipotekę tylko do wartości samej działki, pomijając inwestycję.
Nadmienię, że po MdM, jest to kolejna ustawa promująca rynek deweloperski.

Proponuję zgłosić obywatelski projekt nowelizacji tej trefnej ustawy. Dziękuję i pozdrawiam Wszystkich
Mariusz289 / 78.88.105.* / 2016-06-14 22:57
zapomniałem dodać, ze na działce stoi dom, który chciałem remontować.
lewy123 / 176.58.19.* / 2016-07-20 23:12
witam mam podobna sytuacje czy coś więcej Pan wie w tej sprawie
Mariusz289 / 78.88.105.* / 2016-06-14 22:14
witam. Czy cała ta ustawa dotyczy także działek mieszkaniowo-usługowych gdzie działka rolna jest połową powierzchni działki? Właśnie dzisiaj bank odrzucił mój wniosek o kredyt argumentując ze działka z częściowym wyodrębnieniem na sad nie może stanowić zabezpieczenia hipoteki ponieważ jest to część rolna. Z tego co mi wiadomo jak przeczytałem w Ustawa
z dnia … 2016r.
o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych
Art. 1
W ustawie z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych
( Dz. U z 2015 r. poz. 909 j.t.) wprowadza się następujące zmiany:
1) po art. 5b dodaje się art. 5c w brzmieniu:
„Art.5c. Przepisów ustawy nie stosuje się do gruntów rolnych stanowiących
użytki rolne położonych w granicach administracyjnych miast.”.
2) uchyla się art. 10a"
i wynika z niej, że ona nie dotyczy terenów miejskich. Budynek znajdujący się na terenie miejskim podlega pod miasto i w każdym momencie może zostać sprzedane mimo tej ustawy. Poproszę o racjonalne wytłumaczenie. Dziękuję i pozdrawiam. P.S pani z banku po moich argumentach zwróciła się z zapytaniem do prawnika. w czwartek będę wiedział jaka jest decyzja.
Mokiki / 193.24.14.* / 2016-06-13 15:44
Chcę kupić "odrolnioną", czyli wydzieloną działkę budowlaną w 2015 r. z działki rolnej. Bank nadal uznaje ją za rolną bo MPZP jest RP, mimo, że stoi na niej budynek wybudowany przez dewelopera w 2015 r. i oddany do użytku. Działka nie ma 1000 m2. Ustawa robi wyłączenia, ale wyłączenia nie wpisano do ustawy o księgach wieczystych. Banki wolą nie zarobić.
Twierdzenie że banki pilnują aby ludzie nie tracili jest tylko PR-em a nie solidnym podejściem do sprawy. W ten sposób nikt nic nie kupi i nie postawi na działce budowlanej wydzielonej z R lub RP. Obłęd. Ja w ten sposób stracę 100 tys. zadatku. Mam się do państwa zwrócić o refundację?
seweryn666 / 89.174.167.* / 2016-06-10 08:19
Mnie tez szlag trafia poprzez nowa ustawę. My zakupiliśmy działke 29 arów. Tez mamy plan zagospodarowania przestrzennego, grunty klasy 4, zezwolenie na budowę i nici z budowy;( a najbardziej sie obawiam, ze sprawa powoli przycicha i za chwilkę już nikt nie będzie pamiętał, że jest jak jest. Serio na początku myślałem, że to bubel, który po reakcji banków (brak kredytów - brak zarobku) szybko zostanie poprawiony i... no i właśnie - cisza w temacie. Może trzeba coś wspólnie? jakąś petycję? co Wy na to?
Lambretta5 / 37.47.6.* / 2016-06-07 00:05
Zakupiliśmy z partnerem działkę, zbieraliśmy każdy grosz na geodetę, architekta, projekt budowlany, podłącza. Wszystko szło super. Zdolność finansowa była, a tu nagle dowiaduje się, ze żaden bank( a składaliśmy wnioski do 3) nie da nam kredytu. Wszystkie nasze marzenia o domu, rodzinie zostały podeptane. Wiem, ze wiele osób jest w takiej sytuacji . Dlaczego nasz kraj
dość, ze nie pomaga młodym ludziom to jeszcze utrudnia?
Czy w Polsce nie patrzy się na dobro obywatela? Wynajmuje mieszkanie od 18 roku życia, mam dość wynajmowania. Ciężko pracowałam i pracuje aby mieć coś swojego i nagle sie okazuje, ze nie mam na to szans?
Czyli musi mnie byc stać na wynajęcie mieszkania, bo nie bede spac pod mostem, ale na wzięcie kredytu i spłatę juz nie. Gdzie tu sprawiedliwość?
edzia19 / 37.47.12.* / 2016-06-06 14:06
Kupuję dom, który stoi na działce , gdzie połowa jest rolna . Na wypisie z rejestru gruntów pisze, że użytki rolne z zabudowaniem. No I w kązdym banku problem. Jeszcze w tej miejscowości brak aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. A w ogóle pod górkę choć dochód , BIK i inne sprawy ok. Powariowali tak utrudniać ludziom życie. Ludziom którzy uczciwie pracują i stać ich na kredyt. 500 plus nie dostałam, bo za duży dochód. Lepiej stać się patologią i jeszcze dostanę mieszkanie plus!!!
Artuś / 94.232.152.* / 2016-06-05 20:53
Chcę sprzedać siedlisko, które nabyłem legalnie, mam księgę wieczystą itd. Znalazł się kupiec, lecz nie może dostać kredytu bo sądy wieczyste nie chcą obciążyć nieruchomości hipoteką. Boją się, bo prezesik wprowadził ustawę pisaną na kolanie(norma). Tyle że to jest zamach na swobody obywatelskie. To mi brzydko pachnie i myślę że r************ się ten rząd z wielkim hukiem. Pójdę na kolejny marsz do Warszawy. Dosyć dobrych zmian. A jeżeli prezio wprowadzi ustawę antyterrorystyczną i zakaże demonstrować, tym mocniej będę demonstrował!!!
jula665 / 31.183.253.* / 2016-06-01 15:58
Złożyłam dokumenty na zakup domu i zaraz po tym sprzedałam mieszkanie, żeby kredyt był dużo niższy.Wszystko było piękne do momentu, gdy usłyszałam, że nie dostane kredytu hipotecznego, gdyż stoi na działce rolnej.Mam wyprowadzić się z mieszkania do lipca, a kredytu gotówkowego 120 tys. nie chcą mi przyznać banki (a jeśli już mam zdolność w banku to rata jest ponad 2tys zł). Nie wiem co robić,jedyne wyjście to wziąć nowy kredyt na mieszkanie w bloku i wszystko zaczynać od początku.
Artuś / 94.232.152.* / 2016-06-05 20:55
Współczuję. Mamy debilny rząd. Obywatel nic nie znaczy. Władza jest najważniejsza.
tomi.80 / 83.8.237.* / 2016-06-03 16:19
właściciel by musiał odrolnić tą działkę przed sprzedażą
Daniel1002 / 194.181.198.* / 2016-06-01 11:51
Witam,

Przed dwoma laty zakupiłem działkę o powierzchni około 6200 m2, zainwestowałem swoje ciężko zarobione pieniądze z myślą, że wybuduje na niej swój wymarzony kąt.
Działka posiada w części symbol MR - budowa zagrodowa, w mojej miejscowości jest opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i co z tego. W 2015 roku wykonałem ogrodzenie części działki, na której to zamierzałem wybudować dom znów inwestując z trudem wypracowane środki. W kwietniu bieżącego roku rozpocząłem budowę z własnych środków jakie udało mi się zgromadzić. Wykonałem wszystko zgodnie z prawem usunąłem drzewa uzyskując pozwolenie na ich wycinkę, przygotowałem plac budowy,
wystąpiłem o pozwolenie na budowę i je uzyskałem, chciałem być uczciwy wobec siebie i obowiązujących przepisów prawnych. Po otrzymaniu decyzji przystąpiłem do wykonania wykopów zalania ław fundamentowych oraz wmurowania fundamentów znów ponosząc koszty (niemałe) finansowane z własnych środków w oczekiwaniu na kredy hipoteczny. Wszystko poukładane ekipa pracuje ja czekam na przyznanie środków (które będę musiał spłacać 20 do 30 lat) aby sfinalizować przedsięwzięcie. Fundusze bardzo szybko się
kurczą ale co tam przecież za tydzień otrzymam pierwszą transzę na realizację inwestycji. Nagle jakby moje życie odwróciło się o 180 stopni od bankowca słyszę, że kredytu nie dostanę ponieważ weszła w życie nowa ustawa skutecznie blokująca udzielanie kredytów szarym ludziom takim jak ja, na domiar złego nie pozwalająca na zbycie nieruchomości i odzyskanie zainwestowanych ciężko zapracowanych środków. Pytam się gdzie tu jest pomoc obywatelowi nie dosyć, że o pracę ciężko to jeszcze jak ktoś
chce się rozwijać i oszczędza aby coś osiągnąć i "zasilić kasę Państwa" choćby w niewielkim odsetku procenta to i tak zostaje sprowadzony na ziemię, ja się pytam gdzie tu jest sprawiedliwość. Człowiek pracujący uczciwie zarabiający nie może już nikomu zaufać. Zostałem oszukany po raz kolejny, ja nie mam milionów złotych które mogę dowolnie "topić w błocie" bo taki mam kaprys, chciałem tylko coś w życiu osiągnąć i zapewnić rodzinie swobodę i spokój we wspólnym domu, a tym czasem tylko ją
obiedziłem o grubych kilkadziesiąt czy kilkanaście dziesiątek tysięcy co można było przeznaczyć na godny wypoczynek czy nabycie bezpiecznego komfortowego auta. W tym momencie jestem biedniejszy o sporą kwotę i nie stać mnie bez finansowania inwestycji przez bank na jej ukończenie. Wszystko przekalkulowane, wyliczone zdolność kredytowa pozytywna, stałe umowy o pracę, przyzwoite zarobki i co z tego jak nie mogę uzyskać kredytu bez czego nie mogę zrealizować zaplanowanych działań, teraz jedynie
pozostaje niesmak po źle ulokowanych oszczędnościach. Proszę o nagłaśnianie tej sprawy, osób w takiej sytuacji jest teraz w Polsce jak sądzę około 70% ubiegających się o kredyt. Na tym ma polegać pomoc obywatelowi, zwracam się do Wszystkich w mojej sytuacji aby szukać rozwiązania i do opisywania swoich perypetii po "miało być lepiej"
Pozdrawiam
Uczciwy obywatel Państwa Polskiego:(
LukjeZ / 94.254.128.* / 2016-06-04 09:51
Witam, mam dokładnie taka sama sytuacje . Podziekowac możemy PiS owca i ich owcom . Chyba trzeba ruszyć na Wa_we
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
katarzyna656 / 83.14.98.* / 2016-05-25 08:49
Ja też w ING Banku Śląskim czekałam 2 miesiące na decyzję decyzja pozytywna, rzeczoznawca opłacony, a kredyt wstrzymany bo ziemia rolna, a dom już stoi, majstrzy poumawiani i teraz każą odralniać ziemię, tylko czy to coś da. Paranoja.
Lukasx / 80.238.67.* / 2016-05-24 21:30
Pani z ING kłamie !
działkę, która w całości jest przeznaczona na cele mieszkaniowe w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
Dzisiaj dostałem odmowę dla takiej działki .
TAAAK / 89.74.115.* / 2016-05-24 15:09
"Dobra Zmiana" ? Co nie zmienią to GŁUPIO i ŻLE !!!
Ninala / 78.8.221.* / 2016-05-24 12:15
Witam, Mam ogromny problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego. Ubiegam się o ten kredyt na budowę malutkiego domku (ok 70 metrów). Mały, biały domek, to marzenie, które niestety legło w gruzach. Mieszkać na wsi, uprawiać kawałek działki będąc na emeryturze. Cóż chyba nie mi pisane. Banki boją się dać mi kredyt pod zastaw ok. 40 arów ziemi wraz z zabudowaniami. Czy mogę mieć jakąkolwiek nadzieję na kredyt hipoteczny (jest mi niezbędny) ? Czekam na to, abym mogła zrealizować marzenia pracy na malutkim skrawku roli, którą kocham. Ziemia jest dla mnie czymś bardzo wartościowym. Z tego kawałka ziemi utrzymałabym się ja i moja rodzina. Emerytura (pomimo, że mam bardzo duży staż pracy niestety nie będzie wysoka) byłaby tylko jako stałe zabezpieczenie moich podstawowych potrzeb. Moje dzieci mogłyby jeść warzywa i owoce wyhodowane przeze mnie. Mam nadzieję, że znajdzie się chociaż jeden punkt w ustawie o gruntach rolnych, który nie zablokuje mi realizacji moich planów?
Rob394 / 92.55.225.* / 2016-05-24 12:21
Jeżeli faktycznie piszesz o sobie, to podziękuj losowi za to. Bo prawdziwe w systemie finansowym jest jedynie twoje 40 arów. Reszta to fikcja. Ja zbudowałem się za swoje. Trwało to 5 lat, wykończenie trwa nadal. A spokój mojego snu i mojej rodziny jest dla mnie bezcenny.
xyaa / 31.174.113.* / 2016-05-23 05:22
Teraz ja, Polak z miasta nie mogę kupić polskiej ziemi !!!....... Mój wujek, Polak i rolnik na mazurach nie może kupić polskiej ziemi w górach !!!......... W średniowieczu też tak było-mieszczanin nie miał prawa zostać ziemianinem i chłop nie mógł się przenieść poza ziemie jego pana…..
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: