Forum Forum podatkoweInne

Użyczenie lokalu na prowadzenie DG - konsekwencje podatkowe ?

Użyczenie lokalu na prowadzenie DG - konsekwencje podatkowe ?

Mateusz007340 / 195.243.201.* / 2017-03-22 15:34
Witam serdecznie,
użyczam lokal od teściowej - umowa ustna.
Założyłem DG, którą chcę prowadzić właśnie w użyczanym lokalu. Czy rodzi to jakieś opłaty/konsekwencje podatkowe dla którejś ze stron ?
Otzymałem informację od US, że muszę przekazać kopię umowy użyczenia, która jest niezbędna celem wpisaniu do bazy Vatowców.

Bede bardzo wdzięczny za pomoc :)
dzięki, Mateusz.
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-03-22 18:33
Nie, to teściowa użycza lokal, jest użyczającą, a Ty biorącym w rozumieniu art. 710 i dalszych KC.

W zakresie PIT Twoje przysporzenie o wartości takiej, jaką miałby rynkowy najem tego lokalu korzysta ze zwolnienia z art. 21, ust. 1, pkt. 125 Ustawy o PIT, bo w stosunku do teściowej należysz do I grupy podatkowej w rozumieniu Ustawy o podatku od spadków i darowizn, na którą powołuje się ww zapis ustawy o PIT.

W opisanej sytuacji nie widzę kwestii PCC czy VAT, oczywiście też w samym podatku od spadków i darowizn, bo on użyczenia nie dotyczy.

Co do umowy- tak, trzeba mieć 'papierowy' dokument na tytuł prawny do lokalu. Formalnie należało go mieć już wtedy, gdy adres ww lokalu był podawany w CEIDG.
Mateusz007341 / 195.243.201.* / 2017-03-23 12:08
Dzięki wielkie za odpowiedź. Czy nie będąc w bazie czynnych podatników Vat mogę dokonać zakupu u dostawcy? Wniosek złożony, kopia umowy użyczenia dosłana (wg Pani z US, był to ostatni warunek do spełnienia). Jest to polska firma.

Ostanio chciałem dokonać transakcji z niemiecką firmą i nie mogłem właśnie ze względu na brak wpisu do bazy - po prostu mnie sprawdzili.

Pozdrawiam, dzięki.
wiwan / 2017-03-23 12:18
Zakupić na pewno, to może przecież każdy. Ale na VAT się nie znam, więc nie wiem kiedy w ewidencji VAT zaksięgować, czy nie dopiero po uzyskaniu wpisu. Ale ten będzie wskazywał datę uzyskania statusu na dzień następujący po dniu złożenia wniosku.
Gorzej z pierwszymi fakturami przychodowymi krajowymi, bo ich odbiorcy tak jak niemiecka firma będą mieli wątpliwości jak księgować po swojej stronie, czy w ogóle FV przyjąć.

Najnowsze wpisy