Wcześniej na emeryturę

Money.pl / 2006-01-23 15:44
Komentarze do wiadomości: Wcześniej na emeryturę.
Wyświetlaj:
Andrzej510 / 62.141.240.* / 2017-10-19 22:09
Wymóg pobierania 5 lat renty dla człowieka w wieku 62 lat i pracującego 45 lat, eliminuje go do pobierania zasiłku emerytalnego. Ten utopijny w swej postaci przepis 5 letniego pobierania renty, skutecznie eliminuje pomoc państwa ludziom długo pracującym, ten chamski przepis wymyślony prze PO i PSL, celem głodzenia starych ludzi, schorowanych i w podeszłym wieku, bez pracy , bez renty bez środków do życia. Tutaj państwo nie działa, jest łamana demokracja w naszym, kraju już od 29 lat.Długo pracujący są poniżani, i muszą schorowani grzebać po śmietnikach ,chodzić po prośbie, do czasu otrzymania ciężko wypracowanej przez 45 lat emerytury.
Paradoks polega na tym iż inni wiek 60/65 lat, 20/25 lat pracy i emeryturka. Ci ludzie przepracowali połowę mniej czasu od długo pracujących a mają większe prawa do pobierania emerytury. Dziadostwo w przepisach do potęgi, kiedy rząd PiS zmieni te dziadowskie przepisy emerytalne dla długo pracujących, na ich korzyść.
Bożenaborowa / 79.185.134.* / 2016-06-27 11:15
W grudniu skończę 60 lat i prawdopodobnie z końcem roku zostanę bez pracy z powodu likwidacji zakładu pracy.Będę miała ponad 35 lat pracy. O co będę mogła się starać?
wiwan / 2016-07-06 16:36
O świadczenie przedemerytalne pod warunkiem uzyskania wcześniej i utrzymania przez 6 miesięcy zasiłku dla bezrobotnych.
bogna45 / 81.190.205.* / 2015-04-28 21:10
mam 56lat 41 lat pracy jestem kobietą .Kiedy na emeryture .Kiedy na wczesniejsza emeryturę .Ile będzie wynosic moja emyrytura?Ile otrzymam na wcześniejszej emeryturze zł ?
wiwan / 2015-05-04 11:59
Rocznik jak rozumiem 1959

1. e. powszechna w wieku min. 62 lat i 1 miesiąca do 62 lat i 4 miesięcy w zależności od kwartału urodzin.

2. e. częściowa w wieku min. 62 lat ( 1/2 ) wyliczonej emerytury.

3. i 4.- nie wiem- prognozy przesyła ZUS przecież w corocznym raporcie o stanie konta ubezpieczonego. Tyle, że jeśli dotąd nie składała Pani wniosku o naliczenia kapitału początkowego, to ta pozycja wynosi 0, więc i prognozy nie uwzględniają Pani historii ubezpieczeniowej do 1998 roku.

Warto więc złożyć wniosek o naliczenie KP choćby jutro.

Nic nie pisze Pani o okolicznościach pracy wskazujących na prawo do e. wcześniejszej- war. szczególne lub w szczególnym charakterze, praca nauczyciela, górnicza itd.
aga11565 / 82.132.226.* / 2015-02-08 19:54
Moj tata w 2016 będzie mial 60lat i przepracowanych 40 lat w tym 23 w szkodliwych warunkach czy dostanie emeryturę?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-02-09 14:04
Odpowiedź niemożliwa bez podania :
- rodzaju tej pracy w war. szczególnych (najlepiej z podaniem pozycji, wykazu)
- stażu tej pracy na dzień 1.01. 1999 r.
- ogólnego stażu ubezpieczeniowego też na ww dzień
- tego, czy praca owa była wykonywana po 2008 r.

Tak dużo niejasnosci- bo w grę wchodzą dwa rodzaje emerytury.
niesporczak / 87.206.60.* / 2015-01-20 19:59
Proszę o pomoc. Moja mama, rocznik 1960, ma przepracowane 35 lat, ale od kilku lat jest bezrobotna. Gdyby w tym momencie została zatrudniona na rok i zwolniona po tym czasie np. z powodu likwidacji etatu,a następnie zarejestrowała się w Urzędzie Pracy i otrzymywała zasiłek przez pół roku to mogłaby się starać o wcześniejszą emeryturę? Jeżeli tak, to czy ten ostatni rok mogłaby przepracować u kogoś z rodziny, np. zięcia?
wiwan / 2015-01-20 21:20
Tak. Musiałby to być w tej sytuacji rzeczywiście minimum rok z płacą nie niższą niż minimalna.
Tyle, że chodzi o świadczenie przedemerytalne, a nie o wcześniejszą emeryturę. Wtedy byłby spełniony warunek jego uzyskania. O ile oczywiście ten zasiłek dla bezrobotnych mama by przez 180 dni utrzymała.

Może być u zięcia, choć zawsze zatrudnienie u rodziny daje większe prawdopodobieństwo zastrzeżeń ZUS, podejrzeń o pozorność zatrudnienia. Szczęśliwie 'teściowa' nie ma już statusu osoby współpracującej, o czym tu :

http://www.money.pl/forum/swiadczenie-przedemerytalne-dla-osoby-wspolpracujacej-t3750217.html
niesporczak / 87.206.60.* / 2015-01-21 11:44
Oczywiście chodziło mi o świadczenie przedemerytalne coś mi się z tą emeryturą pomerdało. Mam jeszcze jedno pytanie. Jak ta sprawa miałaby wyglądać jeżeli firma znajduje się w innym województwie? Wyrejestrowanie z UP, zatrudnienie, likwidacja stanowiska - zwolnienie, zarejestrowanie w tym co poprzednio UP ? Co w takim razie z meldunkiem?
wiwan / 2015-01-21 12:07
Położenie firmy nie ma znaczenia w tej sytuacji. PUP-em właściwym dla bezrobotnego jest PUP powiatu na terenie którego jest zameldowany. Obowiązek meldunkowy nadal istnieje, tyle że złagodzono terminy- teraz* zdaje się dopiero pobyt czasowy ponad 3 miesiące go wymaga, stały- na starych zasadach. Czyli obu dokonuje się najpóźniej po 30 dniach od zmiany miejsca zamieszkania.

*od 1 marca, nowa ustawa o ewidencji ludności.

Położenie pracodawcy ma tylko znaczenie takie w kontekście PUP- że z reguły PUP ma oferty pracodawców jedynie ze swego powiatu, staże zdecydowanie tylko w powiecie.
A pracownik jeśli ma pracodawcę w innej miejscowości niż zamieszkanie ma podwyższone koszty uzyskania przychodu (kwestia PIT).
niesporczak / 87.206.60.* / 2015-01-21 13:41
Bardzo dziękuję za pomoc i wszystkie informacje. Wiwan, Ciebie trzeba ozłocić! Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!
janinajanina-sok@ / 77.113.7.* / 2014-12-10 18:54
mam przepracowae 20lat od 2005 roku jestem bez prcy mam ukonczone 55 lat czy mam szanse na jaka kolwiek przedemerytalna
wiwan / 2014-12-10 19:57
Rocznik 1959 jak rozumiem.

Świadczenie przedemerytalne najpierw wymaga utraty pracy, renty z tyt. niezdolności do pracy albo upadłości DG.

Jeśli ma Pani na myśli e. wcześniejszą- brak specjalnych okoliczności pracy-skoro Pani nie wspomina.

Zatem dopiero emerytura powszechna w wieku 62 lat i 1 do 4 miesięcy w zależności od kwartału urodzin.
Jeśli poza 20 latami pracy nie ma Pani innych okresów składkowych/nieskładkowych i ich do emerytury nie uzyska to nie skorzysta Pani z gwarancji emerytury minimalnej- staż minimalny na lata 2020-21 to 24 lata, od 2022- 25 lat.
kazik 909 / 95.40.39.* / 2014-10-12 10:45
mam 64 lat będę zwolniony z winy firmy-brak płynności finansowej ilikwidacja stanowiska pracy,czy przysługuje mi świadczenie przedemerytalne
wiwan / 2014-10-13 11:54
Tak, o ile ogólny staż ubezpieczeniowy w dniu zakończenia stosunku pracy wyniesie min. 35 lat oraz staż w tej firmie min. 6 miesięcy.

Potem konieczne będzie uzyskanie i utrzymanie zasiłku dla bezrobotnych przez min. 180 dni. O prawie do zasiłku decyduje głównie wynagrodzenie z ostatnich 18 miesięcy przed rejestracją w PUP.
taxi bieda / 178.252.22.* / 2014-08-10 11:09
Mam 46 lat satżu pracy w tym35 jako taksówkarz,mój wiek 64 lata.niestety zarobku już nie ma na tyle aby opłacac składke zus i miec na paliwo i życie.Pytanie jest takie dlaczego nie moga przejść na świadczenie przedemerytalne skoro osoby 60-letnie pracujące w firmach płacące mniejsze składki niz -moga?dlaczego musze składac upadłość taksówki w sądzie/to jest w moim przypadku nierealne bo prędzej doczekam sie emerytury.Dlaczego osoby prowadzące jednoosobowa działalność nie moga z tego przywileju korzystać.dlaczego musze pójść na zasiłek dla bezrobotnych po 46 latach pracy,dlaczego nasze państwo robi takie świństwa ludziom spracowanym i wypalonym zawodowo???????
wiwan / 2014-08-11 12:18
Akurat wysokość składek jest tu bez znaczenia, bo w tym wieku przecież ani z etatu, ani z DG nie opłaca się składki na Fundusz Pracy, a to z niego pochodzą świadczenia przedemerytalne i zasiłki dla bezrobotnych- a mimo to, nie pozbawia to prawa do tych świadczeń.

Co do logiki tej różnicy- pewnie taka, że utarta zarobkowania przez pracownika jest jasna i namacalna - rozwiązanie umowy. W przypadku DG- bardziej deklaratywna- pewnie stąd wymóg upadłości jako dowód bezsprzeczny.


Na pewno jakimś wyjściem jest po prostu zamkniecie działalności i rejestracja w PUP. w Pana wieku prawo do zasiłku dla bezrobotnych będzie roczne. Przy zawieszeniu DG- byłoby to o 90 dni mniej i później.
janusz100 / 79.110.8.* / 2014-03-01 12:29
Witam. Może ktoś mi odpowie. Mam 58lat w tym w 43 lata pracy. Likwidacja stanowiska pracy przez pracodawcę. Czy mogę starać się o świadczenia emerytalne. z góry dziękuję z informację.
wiwan / 2014-03-03 12:17
Wyjściowy warunek uzyskania świadczenia PRZEDemerytalnego Pan spełni (art. 2, ust. 1, pkt. 5 ustawy o świadczeniu) o ile do dnia rozwiązania stosunku pracy okres zatrudnienia u tego pracodawcy wyniesie min. 6 miesięcy.

Następnie potrzebna będzie rejestracja w PUP, uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych i utrzymanie go przez min. 6 miesięcy.
Monka / 79.186.16.* / 2014-02-27 20:41
Witam serdecznie, bardzo proszę o pomoc w sprawie mojej przepracowanej mamy. W tym roku mijają jej 53 lata życia i 38 lat pracy. Pracuje na hali produkcyjnej na 3zmiany w tym nocki i niestety fizycznie nie daje rady. Proszę o informacje czy może się starać o wcześniejszą emeryturę lub inne pomocne świadczenia. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2014-02-27 23:02
Jak rozumiem nie jest praca w war. szczególnych w rozumieniu ustawowym obecnie, ani okresów takiej pracy nie było też wcześniej- u poprzednich pracodawców.

W takim razie niestety Mama (rocznik 1961) uzyska prawo do emerytury dopiero w wieku 62 lat i 9 miesięcy do 63 lat- w zależności od kwartału urodzin. Wcześniej - w wieku 62 lat może skorzystać z emerytury częściowej- tj. połówkowej.

Oczywiście w razie uzyskania orzeczenia o niezdolności do pracy- na skutek długotrwałego zapadnięcia na zdrowiu- uzyska rentę z tyt. niezdolności do pracy.

Świadczenie przedemerytalne natomiast wymaga sytuacji, w której zostałaby zwolniona z pracy bez jej winy, np. na skutek redukcji etatów, likwidacji stanowiska, upadłości zakładu itp.
wiolinha / 95.108.64.* / 2014-02-18 22:09
Witam serdecznie.
Bardzo proszę o opinię w następującej sprawie..
Moja mama ma 51 lat oraz 30 stażu pracy. Ponadto opiekuje się swoją niepełnosprawną siostrą (pierwsza grupa inwalidzka), na podstawie uzyskanego dopiero kilka lat temu ubezwłasnowolnienia mojej cioci.
Mama od wielu lat ciężko pracuje w zakładzie konfekcjonowania ziół, dlatego też bardzo by chciała już przejść na wcześniejszą emeryturę i skupić swoją uwagę tylko na chorej siostrze..
Czy jest to możliwe?
Czy ustawa emerytalna przewiduje przyznanie takiego świadczenia na postawie specjalnych okoliczności opartych na opiece nad chorą osobą?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
wiwan / 2014-02-19 11:50
Niestety nie, taka możliwość dotyczy ( a raczej dotyczyła, bo świadczenie jest w praktyce wygaszone ) ubezpieczonych w związku zakończeniem zatrudnienia na skutek konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym.

Natomiast wskazana byłaby wizyta w MOPS/GOPS/PCPR w celu zorientowania się, czy w tej sytuacji mama nie uzyskałaby świadczenia opiekuńczego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego (po rezygnacji z pracy). Tu ważne są kryteria dochodowe lub data powstania niepełnosprawności osoby będącej pod opieką.

Ostatnie (2013) zmiany w tym zakresie, potem wyrok TK i zapowiedzi kolejnych zmian sprawiają, że nie bardzo się orientuję, ale zmierzam do tego, że świadczenia te- owszem są symboliczne, ale w ich czasie z budżetu są odprowadzane składki emerytalne, rentowe. Tyle, że dotąd- tylko do uzupełnienia okresu minimalnego dla gwarancji e. minimalnej- a ten staż mama już posiada. Nowe projekty zakładają zdaje się zniesienie tego limitu. Jeśli tak jest w rzeczywistości- po prostu mama nabywałaby nowych okresów składkowych i wraz z uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego miała emeryturę wyższą, mimo zaprzestania pracy.

Ale jak pisałem, z kwestią świadczeń ustawy o św. rodzinnych nie jestem na bieżąco.
halina61 / 217.96.37.* / 2014-02-11 19:09
Mój tato kończy w maju 58 lat życia, i stażu pracy w warunkach szczególnych do 1999 r 17 lat a ogółem stażu 40. co przysługuje mu w razie zwolneinia z firmy gdzie zatrudniony jest już na umowe o prace od 7 lat? i czy to zwolnienie musiałoby być z przyczyn ekonomicznych?
wiwan / 2014-02-12 11:05
Czemu służy zmiana nicka przy wpisie dwu pytań w tym samym wątku ?

Do rzeczy.
Jeśli byłoby to w wyniku likwidacji/upadłości zakładu lub z przyczyn dotyczących* zakładu pracy- spełniłby warunek wyjściowy uzyskania świadczenia przedemerytalnego ( z art. 2, ust. 1, pkt. 5 albo 6 Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych ).

* w rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia- czyli współwina pracownika możliwa tylko w przypadku zwolnień grupowych.

Wcześniej oczywiście zasiłek dla bezrobotnych jeśli miał wynagrodzenie przynajmniej minimalne.

Co do ewentualnej e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych- bez wiedzy o konkretnym rodzaju pracy- pozycja w wykazie B- nie da się orzec jednoznacznie. Jeśli praca z wykazu A- to dopiero w wieku 60 lat.
ula911 / 217.96.37.* / 2014-02-11 19:06
Witam! moja mama w listopadzie kończy 53 lata życia, a w lipcu 35 lat pracy (okresy składkowe i nieskładkowe ok. 2 lata) i prowadzi własną działalność gospodarczą która bardzo kuleje. czy jest jakieś świadczenie które po zamknięciu działaności mogła by przejść?? dziękuje za odpowiedź.
wiwan / 2014-02-12 10:54
NIE, nie ma takiego świadczenia z ub. społecznego. Bo jeśli ma Pani na myśli świadczenie przedemerytalne, to wymagałoby ono przede wszystkim:
- ogłoszenia upadłości (sądowej) oraz
- osiągnięcia wieku min. 56 do dnia owej upadłości
przez Pani mamę.

Natomiast jakimś rozwiązaniem jest rejestracja w PUP i zasiłek dla bezrobotnych po uprzednim zawieszeniu lub likwidacji DG.
Józef Marć / 37.128.20.* / 2014-01-05 14:09
Prawo do wcześniejszej emerytury/ męższczyzna/ rencisty, który
w 2011 r. ukończył 60 lat i ma przepracowane 43 lata pracy /?
wiwan / 2014-01-07 11:26
NIE ma takiego, o ile nie ma okoliczności pracy taką emeryturę uzasadniających bez względu na rentę- a więc pracy kolejowej, górniczej, w war. szczególnych lub szczególnym charakterze.

Z tyt. samego wieku i stażu mężczyźni z roczników młodszych niż 1948 nie mają już prawa do wcześniejszej emerytury tzw. pracowniczej ani też z tyt. posiadania prawa do renty tzw. wypadkowej.

Zatem nabędzie Pan prawo do e. powszechnej z urzędu wraz z uzyskaniem wieku 66 lat i 1 do 4 miesięcy ( w zależności od kwartału urodzenia ) lub wcześniej, w wieku 65 lat, na wniosek do e. częściowej (połówkowej).
kaja 952 / 83.27.103.* / 2013-11-06 09:20
poprawka do Re;kaja 952 ma 55lat a nie 5lat
wiwan / 2013-11-06 15:24
W war. szczególnych lub szczególnym charakterze. To zależy jakie konkretnie to warunki, gdyż

-nie spełnia warunku uzyskania e. wcześniejszej z art. 184 Ustawy emerytalnej- tj. nie miał na dzień 1 stycznia 1999 r. 25 lat stażu ubezpieczeniowego.
- ale jeśli ww warunki są w tzw. nowym wykazie - z ustawy o e. pomostowych- uzyska prawo do niej w wieku właśnie 60 lat.

Sprawa może być bardziej skomplikowana, jeśli rodzaje prac/stanowisk zmieniał. Ważne są wtedy konkretne daty ich wykonywania.
do początku nowsze
1 2 3 4

Najnowsze wpisy