Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Własna DG+etat a kwota wolna podatku?

Własna DG+etat a kwota wolna podatku?

lukasz8484 / 89.65.231.* / 2014-06-25 18:50
Witam,

Jeżeli jeżeli jestem zatrudniony na umowę o pracę a jednocześnie zaczynam prowadzić własną działalność gospodarczą w środku roku podatkowego, to co wtedy dzieje się z kwotą wolną od podatku? Czy będę miał prawo wliczyć ją w koszty uzyskania przychodu przy pierwszym wygenerowanym dochodzie czy też jest ona już rozliczona przez mojego pracodawcę?
Wyświetlaj:
jacekm89 / 2015-04-13 17:29
Witam,
Mam dodatkowe pytanie. Załóżmy ze do konca czerwca pracowalem na umowę o pracę po czym w czerwcu zalozylem dzialalnośc wg zasad ogolnych. W jaki sposob powinienem obliczac miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy? W ogole nie odejmowac kwoty wolnej od podatku, odejmowac pelna kwote 556,02 czy moze w czesci pozostalej do konca roku czyli 556,02/2. Z góry dziękuje za odpowiedz.
wiwan / 2014-06-25 19:46
Oczywiście mówimy o DG opodatkowanej wg. zasad ogólnych, bo przy innych formach opodatkowania pytanie jest bezprzedmiotowe.

Konstrukcja ustawy w tym zakresie jest taka, że skoro zaliczka z DG ma być obliczana wg. skali a więc z uwzględnieniem kwoty zmniejszającej podatek, a sama kwota jet jedna bez względu na liczbę źródeł/dochodów to dalsze uwzględnianie jej przez pracodawcę prowadziłoby do uszczuplenia podatkowego w trakcie roku ( co prawda wyrównanego przy rozliczeniu rocznym ).

Zatem jeśli był złożony pracodawcy PIT 2- oświadczenie dla celów podatkowych, należy poinformować pracodawcę, też na piśmie że rozpoczyna się uzyskiwanie dochodów z innego źródła przy którym kwota wolna jest uwzględniania. Czyli, że PIT 2 jest już nieaktualny. Pracodawca jako płatnik zaprzestaje na tej podstawie uwzględniać kwotę zmniejszającą podatek przy wyliczaniu zaliczek- po prostu nie uwzględnia już kwoty miesięcznej 46,33.
lukasz8484 / 89.65.231.* / 2014-06-26 09:43
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
gość000 / 77.222.229.* / 2015-03-19 14:58
Witam,
Pracuję w swoim zakładzie pracy od 20 kilku lat, nie pamiętam bym wypełniała PIT-2 ( czy 20 lat temu też obowiązywały ?), ale może zwyczajnie zapomniałam. Chodzi mi o to czy mój zakład pracy uwzględnia, zdaniem Pana, tę mniejszą zaliczkę, te 46,33.
Czy robią tak wszystkie zakłady pracy?
Czy powinnam złożyć PIT-2 ?
wiwan / 2015-03-19 16:16
Ten formularz jest w użyciu od 2001 r. Oczywiście sam w sobie też się przez lata zmieniał nieco. Wcześniej było to na zasadzie najprawdopodobniej po prostu zwykłych oświadczeń wg. wzoru ustalonego po prostu przez płatnika (pracodawcę). Bo, to że oświadczenie pracownik ma płatnikowi złożyć- wynikające z art. 32, ust. 3 ustawy o PIT jest w ustawie od początku jej obowiązywania tj. od roku 1992.

To, czy zakład uwzględnia można sprawdzić w kalkulatorze:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

oraz czyni to Pani co roku w rozliczeniu rocznym- gdyby miesięczna kwota zmniejszająca podatek nie była uwzględniania- co roku miałaby Pani nadpłatę podatku ok. 556 zł, czyli taki zwrot z US- bez korzystania z żadnej ulgi typu prorodzinnej czy na dziecko.

Najnowsze wpisy