Forum Forum dla firmKadry

wlasna dzialalnosc gospodarcza a urlop macierzynski

wlasna dzialalnosc gospodarcza a urlop macierzynski

SKL / 89.75.64.* / 2010-05-24 22:06
chcialabym zalozyc wlasna dzialalnosc gospodarcza a w niedalekiej przyszlosci planuje rowniez pwoiekszyc rodzine, mam wiec w zwiazku z tym pytanie: jakie skaldki musze oplacac, zeby nalezal mi sie platny urlop macierzynski i w jakiej wysokosci; ile wczesniej musze oplacac skaldki zanim zajde w ciaze? czy jesli zaloze DG w trakcie ciazy to tez przysluguje mi platny urlop macierzynski; czy w trakcie urlopu macierzynskiego dalej musze placic skladki? dziekuje serdecznie
wiwan / 2010-05-25 12:51
Jako prowadząca DG nie będzie Pani miała prawa do urlopu, ale do zasiłku macierzyńskiego, o ile wcześniej będzie Pani objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. W czasie pobierania zasiłku (20 tygodni, gdy jedno dziecko) będzie Pani zwolniona z obowiązku płacenia składek społecznych, nadal będzie Pani musiała opłacać składkę zdrowotną. Jego wysokość to 100% wynagrodzenia od którego była płacona składka chorobowa.
By nabyć prawo, trzeba być w ubezpieczeniu chorobowym w chwili urodzenia, czyli nie obowiązuje okres wyczekiwania jak przy zwykłym chorobowym.
Jeszcze jedno- 2 tygodnie z należnego okresu zasiłku może pani wykorzystać już przed porodem

Najnowsze wpisy