Forum Forum prawnePracy

wyjazd służbowy w weekend

wyjazd służbowy w weekend

dorrota / 2012-09-03 08:35
Szef mi zapowiedział, ze w weekend wysyła mnie na wyjazd służbowy, mam wyjechać w piątek po pracy i wrócić w niedzielę wieczorem. Czy może to zrobić? tzn odebrać mi weekend? i co wtedy z tymi dniami wolnymi, które powinnam mieć?
szklarek / 2012-09-03 12:12
1. Czy w dzień roboczy, czy wolny- to polecenie służbowe. Pracodawca jest ograniczony jedynie w przypadku, gdy pracownik/Pani korzysta z uprawnień rodzicielskich.

2. Praca w czasie delegacji jest tak samo traktowana jak na miejscu w zakładzie pracy- czyli ma zastosowanie tu regulacja z art. 151'9 do 151'12 KP.
Podobnie w kwestii nadgodzin.
3. Sama jednak podróż- co do zasady NIE jest czasem pracy-"W myśl art. 128 k.p. czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Sąd Najwyższy w wyroku z 4 lipca 1978 r. (sygn. akt I PR 45/78) orzekł, iż w trakcie podróży służbowej pracownik nie pozostaje w dyspozycji zakładu pracy w rozumieniu art. 128 k.p."

Tu nieco:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/praca;w;dzien;wolny;co;za;to;przysluguje,196,0,437956.html

Najnowsze wpisy