Forum Forum prawneCywilne

wykreślenie ciężaru realnego z KW

wykreślenie ciężaru realnego z KW

Maziki / 81.190.204.* / 2009-03-14 22:33
Witam. Mam poważny problem. Jestem w trakcie zakupienia nieruchomości rolnej zabudowanej. W dziale III KW -ograniczenia widnieje zapis( z 49 roku) iż właściciel musi zapłacić na rzecz Skarbu Państwa 300 kwintali żyta. I właściciel sprzedała tę nieruchomość w latach 70-tych. Z treści aktu notarialnego wynika iż pozostawił on zadłużenie w wysokości 40 kwintali żyta. II właściciel ograniczenia te spłacił(kiedyś spłacano to wraz z podatkiem) ale niestety żadnych dokumentów potwierdzających spłatę nie posiada. Właściciel ten zwrócił się do gminy z prośbą o wydanie pozwolenia na wykreślenie tego ciężaru z KW. W odpowiedzi gmina napisała,że niestety nie posiada dokumentów sprzed 30 lat. W związku z czym nie może potwierdzić iż ciężar ten został całkowicie spłacony ani też temu zaprzeczyć.Tłumaczą się tym, ze to właściciel powinien udowodnić to, że spłacił w/w ciężar( właścicielem jest starsza schorowana osoba która chce to sprzedać i kupić małą kawalerkę). Właściciel powiedział im, że myślał iż w tamtych latach to Państwowy Fundusz Ziemi zadba o to aby ciężar ten został wykreślony i nie przypuszczał, że to tak się skończy. Z tą odpowiedzią udał się do starostwa i tam poprosił o zezwolenie na wykreślenie z KW. Starostwo poinformowało go, że nie leży to w ich kompetencji i musi ponownie udać się do gminy. Starostwo powiedziało również że jeżeli gmina napisze iż on nie posiada żadnych zobowiązań na rzecz Skarbu Państwa to oni wydadzą zgodę na wykreślenie. Ale w związku z tym iż gmina napisała że może spłacił a może nie to oni takiej zgody nie wydadzą. Sprawa trafiła do SKO(właściciel zaskarżył starostwo o to, że nie wydali mu zgody na wykreślenie). SKO uchyliło zaskarżone postanowienie ponieważ twierdzi iż to gmina powinna wydać takową zgodę a nie starostwo. Ze względu na swój wiek i chorobę, właściciel nie chciał już się męczyć a to z gminą a to ze starostwem, napisał wniosek do starostwa z prośbą o sprawdzenie czy zalega z zadłużeniem z tego tytułu, jeśli tak to ile i prosił również o przeliczenie tego zadłużenia na złotówki ponieważ chciałby mieć już "święty spokój" i zakończyć tą sprawę. Starostwo odpowiedziało że nie jest to takie proste ponieważ nie wiedzą ile zalega( czy w ogóle zalega) i na jakie konto możne tą kwotę przelać. Wdg. mnie to jest jakieś chore nieporozumienie!!!!! Ja w chwili obecnej mam spisaną z właścicielem umowę przedwstępną i podpisany kredyt w banku na tę nieruchomość( ale wypłacony będzie dopiero jak przedłożę zgodę na wykreślenie tego ciężaru)- mam na to już tylko 60 dni. Biegam raz do gminy raz do starostwa i wydaje mi się że jest to robione na zasadzie "spychologii"
Proszę podpowiedzcie mi co mam z tym zrobić, to trwa już ponad pół roku i krąży gmina-starostwo, starostwo-gmina. ZASTANAWIAM SIĘ CZY NIE POPROSIĆ TV O INTERWENCJE W TEJ SPRAWIE. Z góry dziękuję za pomoc. Magda.
Wyświetlaj:
potrzebująca / 37.47.68.* / 2019-01-16 13:18
A jaka kwota zostałaś obciążona ?? Tzn ile kwintali było objęte ciężarem i jak to się ma do zapłaty w złotówkach?? Mam teraz taka sama sytuacje🤯 Zastanawiam się ile to będzie mnie kosztować 🙄
henryk 608 / 77.253.173.* / 2013-03-10 22:48
Narazacie sie na brak kompetencji urzędników , Wtstarczy zwrócic sie do BANKU GOSPODARSTWA KRAJOWEGO W WARSZAWIE i sprawa załatwiona
Bodzio104 / 78.88.199.* / 2010-04-21 20:08
Magda daj sobie spokój ze starostwem i z gminą bo będą odbijać piłkę w nieskończoność strata czasu i nerwów, .Ja też tak biegałem jak ty i nic nie załatwiłem. Idź do sądu do wydziału ksiąg wieczystych i pobierz sobie wniosek o wpis do ksiąg wieczystych. W pkt 8 „Treść żądania:” wpisujesz : Wnoszę o wykreślenie ciężaru realnego w ilości …………. (tu wpisujesz jakim ciężarem Cię obciążyli) na rzecz Skarbu Państwa – Państwowy Fundusz Ziemi – na podstawie art. 122 Ustawy o Księgach Wieczystych i Hipotece. Na tej podstawie wykreślono mi wpis o ciężaże realnym.
as211 / 78.9.65.* / 2016-09-21 10:54
bzdury opowiadasz
po / 93.105.86.* / 2009-03-15 20:50
Dz III KW Prawa,rozczenia,ograniczenia
Podrubryka 3,4,1 Treść prawnarozczenia ,ograniczenia -Należność w ilości 500 q Zyta
Dekret o przeprowadzeniu reformy rolnej z dn06,09,1944(Dz.U z 1945 Nr3 poz,13) na podstawie dekretu nabywcy wpłacali 10% wartości gotówką oraz:
-małorolni i średniorolni w ratach corocznych 10 lat (w życie)
-bezrolni 20 lat (w życie)
była możliwość spłaty pieniędzmi nie żytem.

Wszelkie sprawy dotyczące spłat załatwiał Urzad Ziemski prologatywy obecne posiada starosta.Dekret w dalszym ciągu obowiązuje.Reasumując splaty musiały być dokonywane corocznie ,więc splata nastapila w 1969 roku (zgodnie z dekretem).
Do starosty należy stwierdzenie że Pani nie posiada zadłużenia z tytułu nabycia gruntów na podstawie Dekretu z 1944 r.(co jest prawdą)
nowicjuszka 57 / 83.19.235.* / 2013-10-31 15:54
Zapłaciłam cięzar niepotrzebnie chyba i nie mogę tego odzyskać.Może ktoś podpowie jak to zrobić?

Najnowsze wpisy