Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Wyłączność na świadczenie usług dostępu do internetu

Wyłączność na świadczenie usług dostępu do internetu

kapo15 / 2014-07-21 19:53
Witam.
Chciałabym się dowiedzieć czy instytucje sektora publicznego mogą przyznać wyłączność na świadczenie u siebie usług dostępu do internetu. Oferując świadczenie takich usług w szpitalu w moim mieście otrzymałam informację, że nie jest to możliwe ponieważ szpital ten zobowiązał się wobec innego operatora, że nie będzie korzystał z usług innych firm dostarczających internet.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc
Wyświetlaj:
kapo15 / 2014-07-23 11:46
Czy mógłbyś wskazać, z których artykułów, ustępów wynika zakaz takiej wyłączności? Na czym konkretnie się opierałeś dochodząc do takich wniosków?
wiwan / 2014-07-23 12:04
Art. 33 do 36.

Dla pewności warto ściągnąć treść ujednoliconą z isapu, bo ustawa miała 4 nowelizacje.
wiwan / 2014-07-22 12:59
Pytanie specjalistyczne, raczej do UKE. Moim zdaniem zakaz takiej wyłączności wynikający z tzw. megaustawy telekomunikacyjnej (Ustawa z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych dotyczy podmiotów "na terenie" których funkcjonują inne osoby fizyczne i prawne. Standardowy przykład- dotyczy to spółdzielni mieszkaniowych, w których zasobach tytuł prawny do lokalu mają poszczególni członkowie, którzy są potencjalną stroną umowy o świadczenie usług z jakimś operatorem telekomunikacyjnym. SM nie może 'wpuścić' z infrastrukturą operatora X z prawem wyłączności bo ograniczają wybór członkom spółdzielni i konkurencję na rynku telekomunikacyjnym.

W szpitalu natomiast na ogół NIE ma innych podmiotów niż szpital/jego organ założycielski- to on jest jednocześnie właścicielem jak i stroną umowy. Po chłopsku; pielęgniarka z urologii, ordynator ginekologii i sterylizatornia nie mogą być stroną umowy np. z Orange, nie mają tytułu prawnego do lokalu, w którym miałby być zainstalowany dostęp do sieci.
Więc nawet bez wyłączności i tak takiej umowy z (innym operatorem) nie można by zawrzeć. Szpital w drodze przetargu wyłonił dostawcę usług o konkretnych parametrach, na określoną liczbę łączy i na określony czas dla wszystkich upoważnionych do korzystania z internetu. Jak zawsze- albo umowa ta wygaśnie, albo musi być wypowiedziana i dopiero znów w drodze przetargu pod konkretne zamówienie może być wyłoniony na nowy okres operator.
kapo15 / 2014-07-23 09:47
Dziękuję za odpowiedź.
Trochę źle się wyraziłam. Chodzi mi o to czy instytucje sektora publicznego mogą przyznać wyłączność jakiejś firmie na umieszczenie na dachu swojego budynki urządzeń (np. anten) służących do świadczenie usług internetowych? Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?
wiwan / 2014-07-23 10:11
Czyli np. szpital, z organem założycielskim publicznym (np. starosta) ma już na swoim dachu maszt/urządzenia jakiegoś operatora (X) służące świadczeniu usług telekomunikacyjnych w okolicy, które nie są dedykowane jedynie szpitalowi/personelowi szpitala ? I teraz operator (Y) chce komercyjnie też z tego dachu skorzystać ?

Moim zdaniem ze wspomnianej 'megaustawy' wynika zakaz takiej wyłączności w tej sytuacji.

Tekst:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;7;maja,dziennik,ustaw,2010,106,675.html


Info UKE:

801 900 853 lub tel. 22 534 91 74

Jeśli potwierdzą, Urząd też ma kompetencję interwencji w konkretnej sytuacji, mediacji, wydania decyzji...
kapo15 / 2014-07-23 16:11
Czy mógłbyś wskazać, z których artykułów, ustępów wynika zakaz takiej wyłączności? Na czym konkretnie się opierałeś dochodząc do takich wniosków?
wiwan / 2014-07-23 17:22
Odpowiedziałem przecież o 12.04.

Art. 33 do 36.

Dla pewności warto ściągnąć treść ujednoliconą z isapu, bo ustawa miała 4 nowelizacje
kapo15 / 2014-07-24 09:14
Bardzo dziękuję. Powiadomienie nie przyszło mi na maila, dlatego nie zauważyłam wcześniejszej odpowiedzi.

Najnowsze wpisy