Forum Forum dla firmKadry

Wyliczenie ZUS

Wyliczenie ZUS

Asia123982 / 193.188.198.* / 2015-09-24 21:28
Witam, mam pytanie. Od czerwca 2015 prowadzę firmę i od 10.06 jestem już na zwolnieniu, wiem,że obejmuje mnie 90 dniowy okres wyczekiwania zatem mimo przebywania na L4 opłaciłam 3 pełne składki tak aby z dniem 1.09 uzyskać prawo do zasiłku. W czerwca zapłaciłam składki od podstawy 2700,w lipcu i sierpniu od 9000. Dziś otrzymałam zasiłek i z tego co się na tym znam to został on wyliczony od podstawy ok 2050zł. Zadzwoniłam z pytaniem dlaczego tak i dowiedziałam się,że skoro praktycznie od początku przebywałam na L4 to nie ważne od jakiej podstawy opłaciłabym składki to i tak zasiłek będzie policzony od najniższej bo przedkładałam L4. Niestety ku mojemu zdziwieniu Pani powiedziała,że nie ma na to paragrafu cytuję "tak po prostu jest".

Zapytałam czy skoro wysokie składki nic mi w tym przypadku nie dały to czy mogę je skorygować do najniższej od której i tak dostaje zasiłek. chciałam,żeby przeksięgowano je na poczet przyszłych składek. Otrzymałam odpowiedź,że nie jest to możliwe i nie ma żadnej możliwości odzyskania tych składek. Czy to wszystko prawda?
szklarek / 2015-09-25 08:58
Czemu służy wpisywanie dwu postów pod różnymi nickami na ten sam temat i mimo istnienia już takiego wątku ?

-----------

Tak. To wynika z ustawy zasiłkowej.

O tym, które miesiące wchodzą do podstawy zasiłku decyduje data powstania niezdolności, a nie data kiedy powstaje prawo do zasiłku.

W Pani przypadku jest to wprost art. 49, ust. 1 pkt. 1 ustawy zasiłkowej.

Przeksięgowanie musiałoby być efektem skutecznej korekty deklaracji za lipiec i sierpień. Byłaby skuteczna, gdyby deklaracja pierwotna była błędna. Pani nie była błędna, po prostu się Pani co do deklarowania wyższej kwoty rozmyśliła. Błędem byłoby np. zadeklarowanie podstawy za niskiej albo za wysokiej, czy np. zadeklarowanie składki chorobowej za miesiąc, w który do ub. jeszcze nie przystąpiono.

Jest tu m.in.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Jak zawsze- można od decyzji Zakładu się do sądu pracy/ub. społecznych odwołać.

Najnowsze wpisy