Forum Forum dla firmKadry

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Money.pl / 2007-03-20 14:56
Komentarze do wiadomości: Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe.
Wyświetlaj:
Jan Graba / 83.30.142.* / 2015-11-20 18:45
W m-cu pazdzierniku br. przepracowalem w firmie ochroniardkiej 264 godz. Mimo zlozonych dokumentow nie otrzymalem umowy o prace. Wg regulaminu pracodawca powinien mi wyplacic wynagrodzenie do 10 listopada czego mimo kilkakrotnych prosb a takze wezwania przedsadowego nie uczynil. Ciagle sie tlumaczyl, ze nie ma pieniedzy. Jak mam w pozwie wyliczyc prawidlowe wynagrodzenie (w pazdzierniku przypadalo 176 godzin roboczych. Ponadto nie zaplacilem w terminie naleznych rat firmom pozyczkowym za co te naliczaja mi pokazne kary. Zaznaczam, ze pracowalem w "systemie" 24 godziny pracy i 48 godzin wolnego. Poradzcie co mam kolejno robic i jakich sum zadac. Dziekuje
Wojtek5000 / 2015-07-21 11:59
Witam,
Jak obliczyć stawkę za nadgodziny po zmianie wynagrodzenia w trakcie miesiąca? W trakcie miesiąca skończyła mi się umowa próbna i podpisałem nową z wyższym wynagrodzeniem. Przepracowałem nadgodziny zarówno na niższej stawce jak i na wyższej. Jak obliczyć wynagrodzenie brutto w przykładzie gdy: 15 dni przepracowałem ze stawką 2000 zł brutto i wypracowałem 10 nadgodzin, a 5 dni przepracowałem ze stawką 2400 zł brutto i przepracowałem 5 nadgodzin?
Z moich wyliczeń wyszło 2412,5 zł.
Stawka godzinowa przed podwyżką: 2000zł:160h=12,5 zł/h
Stawka godzinowa po podwyżce:2400zł:160h=15 zł/h
Stawka zasadnicza: 12,5zł/h*(120h+10h)+15zł/h*(40h+5h)=2300 zł
Dodatek 50%: (10h+5h)*15zł*50%=112,5 zł
Według powyższych obliczeń wychodzi, ze stawka podstawowa z nadgodzin jest liczona z dniem wypracowania, a dodatek na podstawie wynagrodzenia zasadniczego po zmianach. Czy mam rację?
*Powyższe obliczenia to tylko przykład wzorowany na faktycznym stanie.
szklarek / 2015-07-22 09:51
1. takie łączne rozliczenie miesiąca możliwe tylko, gdy jest ciągłość stosunku pracy, a więc nowa umowa zaczyna się bezpośrednio po zakończonej- czyli kolejnego dnia.

2. wymiar 160 godzin w 2015 r. dotyczy stycznia, lutego, maja, sierpnia i listopada. Czerwiec miał ich 168.

3. wynagrodzenie podstawowe za godzinę pracy- tak jak Pan liczył- w zależności od tego kiedy rzeczywiście przypadła- po czy przed podwyżką

4. dodatek za nadgodziny jednak moim* zdaniem wg. stawki wynagrodzenia, jaka wynika z wynagrodzenia za cały miesiąc kalendarzowy- czyli średnia ważona. W tym przykładzie byłoby więc to Wn= 15/20 x 2000 + 5/20 x 2400 = 2100, gdzie Wn to wynagrodzenie miesięczne na potrzeby ustalenia stawki dodatku.

Powyższe wynika z miesięcznego ujmowania wynagrodzenia na te potrzeby z par. 4 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy

w nawiązaniu do Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 grudnia 2002 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

5. powyższe dotyczy nadgodzin dobowych. Nadgodziny tygodniowe powstają na koniec okresu rozliczeniowego, który pewnie jest dłuższy niż 1 miesiąc. Dodatek za te nadgodziny- już wg. wynagrodzenia za ostatni miesiąc tego okresu rozliczeniowego.

6. pomijam kwestię rozliczenia nadgodzin bez wypłaty dodatku- tylko czasem wolnym od pracy.

* nie jestem ekspertem kadrowym by było jasne.
Wojtek5000 / 2015-07-25 17:47
1. Ciągłość została zachowana
2. Zgadza się, czerwiec miał 168h pracy, ale z racji, że w sierpniu jest święto przypadające w sobotę to pracodawca udzielił 1 dnia wolnego od pracy w czerwcu (piątek po bożym ciele).
3. Tak tez miałem wyliczone
4 i 5. Nie jestem pewien, ale okres rozliczeniowy wynosi 1 miesiąc i wszystkie dodatki za nadgodziny są rozliczane z najbliższą wypłatą.
Na "pasku" z wypłatą mam wpisaną tylko stawkę po podwyżce i na jej podstawie był obliczany dodatek.

Jednak mimo wszystko po prostu chcę być pewny jak poprawnie powinny być prowadzone takie rozliczenia i znaleźć podstawę prawną dla takich i innych sytuacji.
szklarek / 2015-07-26 21:18
Podstawy prawne już padły. Jeśli okres rozliczeniowy jest jednomiesięczny to upraszcza sprawę- bo wtedy dodatek za nadgodziny dobowe jest identyczny jak za tygodniowe.
Wojtek5000 / 2015-08-01 15:12
Jednak można sie pogubić w tym wszystkim. Z tego co się dowiedziałem to nadgodziny co zrobiłem w np. lipcu mogę odebrać do końca września poprzez czas wolny. Czyli jednak mam 3-miesięczny okres rozliczeniowy.
To w takim razie jak dostałem podwyżkę w czerwcu to powinni mi wyrównać dodatek za kwiecień i maj? Bo dodatki 50% i 100% wypłacają odrazu.
Gdzie mogę znaleźć najnowszą i pełną wersję kodeksu pracy dot. wynagrodzeń, nadgodzin, odzieży ochronnej itp? Na spokojnie bym sobie przeczytał to co mnie interesuje i dopiero zadawał kolejne pytania.
szklarek / 2015-08-03 10:51
Najświeższe ujednolicenie KP:

http://msp.money.pl/akty_prawne/dzienniki_ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2014,000,1502.html

od tego czasu były już 2 nowelizacje- dotyczyły:
-badań wstępnych pracownika
-urlopu macierzyńskiego dla ojca, w razie śmierci matki dziecka.

Zawsze na bieżąco- w ISAP-ie.

No więc dłuższy niż 1 mc- okres rozliczeniowy skutkuje moim zdaniem takim naliczanie dodatku jak pierwotnie napisałem.

Uzyskanie podwyżki w trakcie czerwca- dodatek za nadgodziny TYGODNIOWE z okresu kwiecień- maj- wg. nowej płacy. dobowe za kwiecień i maj wg. starej, dobowe za czerwiec wg. tej ważonej.

'Od razu' nie mogą być wypłacane dodatki za nadgodziny tygodniowe, przecież pracownik ma prawo sam wnioskować o wolne zamiast dodatku
staszek188 / 89.65.129.* / 2015-05-29 11:20
jak postąpić w takiej sytuacji, gdy pracodawca nie zapłacił mi za nadgodziny (70 g.) w miesiącu maju, mając umowę o pracę na okres 3 miesięcy ( do końca czerwca), o godzinach wolnych nie ma mowy.
szklarek / 2015-05-29 15:14
Jakie nadgodziny. Zasadniczo nadgodziny dobowe rozliczane są wraz z wynagrodzeniem za dany miesiąc. Natomiast średniotygodniowe na koniec okresu rozliczeniowego. Oczywiście rozwiązanie stosunku pracy w trakcie okresu rozliczeniowego wymaga ich rozliczenia na dzień zakończenia stosunku pracy- czyli na ogół w skróconym ( w stosunku do obowiązującego w zakładzie ) okresie rozliczeniowym
mateusz582 / 79.124.112.* / 2014-09-20 15:07
czy jeśli pracuje od poniedziałku do piątku od 6-14 a w sobote od 12 do 22 i niedziele od 14-22 i poniedziałek znowu mam mieć na 14 nie obowiązuje mnie przerwa 35 h ? według umowy pracuje tylko 40 h tygodniowo
szklarek / 2014-10-09 11:13
Obowiązuje, co więcej naruszony również jest z niedzieli na poniedziałek odpoczynek dobowy 11 godzin. Obecnie przekroczony też jest limit tygodniowy nadgodzin o 10.

O ile kwestia nadgodzin jest ustalana średnio dla całego okresu rozliczeniowego, o tyle limity odpoczynku dotyczą każdego tygodnia- poza sytuacjami przejścia na inne zmiany pracy, akcji ratowniczych, pracowników zarządzających itp.

Spraw zatem dla PIP.
be83 / 213.241.9.* / 2014-04-05 21:36
Witam, jestem zatrudniona na umowę o pracę. Obowiązuje mnie roczny system rozliczeniowy (od stycznia do grudnia) i pracuję od poniedziałku do soboty z 1 dniem wolnym. Pytanie: czy jeśli np. w październiku okaże się że mam np. 60 h nadliczbowych to czy pracodawca powinien mi za to zapłacić czy może dać wolne, jeśli wolne to czy w takiej samej liczbie godzin czy o 50 % więcej (jeśli nie złożę wniosku o wolne)
wiwan / 2014-04-07 14:07
Tak jak Pani napisała- może zapłacić, albo oddać w naturze, w wymiarze 150%, jeśli to pracodawca udziela wolnego.

Tyle, że w takim wypadku może to odbyć się dopiero w praktyce w kolejnym okresie rozliczeniowym, bo w jego trakcie nie wiadomo przecież, czy przekroczenia tygodniowe w ujęciu rocznym ostatecznie wystąpią, czy nie. W trakcie okresu- w praktyce dotyczy to nadgodzin dobowych.
zygota / 95.178.106.* / 2013-11-23 17:07
Mamy system pracy 4 brygadowy a system rozliczeniowy 3 miesięczny ale gdy maszyna na której pracuje jest obłożona pracom to z koleżanką pracowaliśmy po 12 h bo niema więcej operatorów nawet w dni wolne wynikające z grafiku dlatego pracowaliśmy w ruchu ciągłym jak powinni nam zapłacić za te godziny .
szklarek / 2013-11-25 10:48
Pomijając fakt, że nadużyto tu prawa pracy w zakresie norm godzinowych i prawdopodobnie powodów nadgodzin- w zależności od tego kiedy Wasze nadgodziny przypadły- poza normalną stawką godzinową jest należny dodatek nocny (20% stawki godzinowej z płacy minimalnej) jeśli praca przypadła w nocy, 50% za nadgodziny 'zwykłe' i 100% za nadgodziny przypadające w porze nocnej oraz niedziele i święta, które normalnie z grafiku miały być wolne.

Zamiast dodatku 50% może to być jednak udzielony czas wolny w wymiarze 1:1 lub 1:1,5 w zależności, czy udziela go pracodawca sam z siebie, czy na wniosek pracownika.
zygota / 95.178.106.* / 2013-11-22 15:02
mam pytanie pracowałam w ruchu ciągłym po 12h przez 3 tygodnie czy należą mi się nadgodziny w formie 100% czy 505
szklarek / 2013-11-23 10:48
Tak krótki opis:
- świadczy, że to nie praca w ruchu ciągłym, ale równoważny system (czasu) pracy.
- odpowiedź niemożliwa bez podania długości okresu rozliczeniowego w zakładzie oraz liczby dni w tygodniu z dniówką 12 godzin oraz liczby dni z krótszymi (jakimi) dniówkami oraz tego jak wyglądał kolejny 4 tydzień i to, czy
cracerka / 193.16.255.* / 2013-07-05 14:50
Witam!
Mam takie pytanie: narzeczony został zatrudniony na umowę o pracę na okreś próbny (niespełna 3 miesiące). W umowie podana jest kwota wynagrodzenia brutto, natomiast nie napisano, czy jest to podstawa, czy też może pensja będzie wypłacana ryczałtowo. Co w takim przypadku z nadgodzinami? Pracuje codziennie po 10 godzin, do tego także w weekendy. Dodam jeszcze, że w tej firmie nie ma listy obecności.
szklarek / 2013-07-08 10:13
Listy nie musi być, MUSI być ewidencja czasu pracy pracowników w dowolnej formie, np. elektroniczna.

Brak dookreślenia w umowie o pracę tego wynagrodzenia- oznacza, że jest ono jednoskładnikowe należne za wymiar czasu pracy zgodny z wymiarem etatu. Przy 1/1 oznacza to 8 godzin dziennie przy przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy- w zasadniczym systemie czasu pracy. Praca ponad ten wymiar to praca nadliczbowa, za którą należny jest poza zwykłym wynagrodzeniem godzinowym - również dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, lub płatny czas wolny. Za pracę w weekendy- inne formy rekompensaty.

Powinien więc otrzymać wynagrodzenie wyższe niż w umowie lub dużo więcej wolnego do końca okresu rozliczeniowego.
cracerka / 193.16.255.* / 2013-07-05 14:49
Witam!
Mam takie pytanie: narzeczony został zatrudniony na umowę o pracę na okreś próbny (niespełna 3 miesiące). W umowie podana jest kwota wynagrodzenia brutto, natomiast nie napisano, czy jest to podstawa, czy też może pensja będzie wypłacana ryczałtowo. Co w takim przypadku z nadgodzinami? Pracuje codziennie po 10 godzin, do tego także w weekendy. Dodam jeszcze, że w tej firmie nie ma listy obecności.
krisw100 / 178.36.148.* / 2013-04-04 13:29
witam
Pracowałem cały minony rok w polskiej firmie na konrakcie w niemczech.Przez caly okres pracy wiadomo jak to na budowach , pracowalo się minimum po 10 godz. katże w soboty. średno po 2-ch, 3-ech tygodniach pracy większość pracowników miala juz dawno wypracowaną normę godzin, a nawet więcej... firam w zamian kazala poprostu jeździć sobie do domu, tak aby nie nazbierać tych godzin np. ponad 250. oczywiście w okresie wyjazdu danego pracownika z dużą ilości godz. wracal juz inny z wolnego który wcześniej mial podobną sytuację. czy jest na to jakieś prawo które mówi o nadgodzinach. czy pracodawca może tak robić...? czy mam jakieś szanesze rozliczyć te dni pracy i ubiegać sie od firmy o wypłatę nadgodzin za cały rok? dziękuje za pomoć i odpowiedz.
wiwan / 2013-04-05 13:15
Bardzo ogólnie, bo nie jestem ekspertem.

1. Szanse są długo, bo takie roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się zgodnie z art. 291 KP dopiero po 3 latach.

2. Takie "wysyłanie" na dni wolne i 6-dniowy tydzień pracy nie może być doraźne- musi wynikać ze stosowania równoważnego systemu czasu pracy, a ten wynikać z regulaminu pracy bądź umowy o pracę- a grafik pracy znany i ustalany z wyprzedzeniem.
3. znaczenie ma też okres rozliczeniowy stosowany w firmie. Bo "5-dniowy tydzień pracy" odnosi się do tygodnia przeciętnego, czyli wyliczonego dla wszystkich tygodni z całego okresu rozliczeniowego. Czyli np. z 3 kolejnych miesięcy.

4. dopiero z taką wiedzą można określić czy i ile w ogóle było nadgodzin.
5. co do zasady niezależnie od powyższego ( i systemu czasu pracy ) za nadgodziny niekoniecznie pracodawca musi wypłacić dodatek 50% (poza normalnym wynagrodzeniem godzinowym). Może W ZAMIAN udzielić dni wolnych. Jeśli udziela ich sam, bez wniosku pracownika, czyli w jemu dogodnych terminach- udziela czasu wolnego w wymiarze 1,5 : 1. Czyli 3 godziny wolne za dwie nadgodziny.


To może się przydać w celu zrozumienia:

http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/co;nalezy;sie;pracownikowi;za;nadgodziny,74,0,793674.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/co;daje;rownowazny;system;czasu;pracy,2,0,863234.html
Rozjemca / 2013-04-04 14:54
Ja mam zawsze ten sam problem, mój pracodawca za nadgodizny płacić niechce... zawsze mówi że jeżeli coś się nam nie podoba to możemy odejsć... i tak pracuję tam od dziesieciu lat...
wiola560 / 178.159.195.* / 2013-04-03 17:33
Witam .
Niestety dalej mi nie są jasne te wszystkie informacje na temat tych moich godzin ponieważ w umowie mam napisane ze pracuję na 3/4 etatu ale pracowałam po 8 godzin w systemie cz tero brygadowym a na oświadczeniu mam napisane ze prace tygodniowo powinnam wykonywać 30 godzin wiec tu moje zapytanie bo już teraz całkiem pogubiłam w tym wszystkim czy te godziny to nadgodziny czy godziny ponadwymiarowe a i czy praca w niedzielę i święta w gastronomi są obowiązkowe i normalnie płatne.Moje drugie zapytanie gdy praca wykonywana była bez przerw 11 godzinnych czy należy się tez coś za to
Michał z FG / 89.228.143.* / 2013-03-11 16:14
Ciekaw jestem kto faktycznie widzi dopłatę za nadgodziny ...
Ja co miesiąc mam ok 45 nadgodzin co w ciągu całego roku daje ok 540 godzin ponad normatyw...
zarabiam 1900zł (oczywiście umowę mam najniższą z możliwych - obecnie 1600brutto)

czyli 1900zł : 168h = 11,30zł/h
a za nadgodziny dostaję 10zł/h

Powiem więcej, pracowałem do tej pory w 6 prywatnych firmach i ta jest najlepsza ze wszystkich... To jest jakaś masakra.
Każą nam się cieszyć że w ogóle mamy pracę :/

I powiedzcie, co mam zrobić z takim fantem? Iść do sądu? on przynajmniej płaci.... takie realia...
agnieszka1975 / 89.239.72.* / 2013-02-04 17:27
http://kadry.infor.pl/poprzednie_tematy_dnia/teksty/487546,godziny_nadliczbowe_niepelnoetatowca.html
być może to ułatwi Pani zrozumienie.
Nawet przy niepełnym etacie jeśli w umowie nie określono godzin ponadwymiarowych, godzinami nadliczbowymi są godziny pracy ponad pełen wymiar w okresie rozliczeniowym, czyli np. jeśli w styczniu mamy 22 dni robocze (176) to gn są po przekroczeniu tej liczby godzin pomimo,że dla np. 1/2 etatu obowiązek pracy wynosi 11 dni(88 godzin)
wiola560 / 178.159.195.* / 2013-01-25 18:24
Witam ponownie. Dziś odbyła się druga sprawa odnośnie moich nadgodzin przypomnę umowę miałam na 3/4 etatu a pracowałam po 8 godzin w systemie 4 brygadowym tzn 4 dni po 8 godzin na rano i 1 dzień wolnego, 4 dni popołudniu po 8 godzin znowu 1 dzień wolnego i 4 dni na noc po 8 godzin i dwa dni wolnego .Moje zdziwienie po sprawie ze sędzia stwierdził ze nie mam żadnych nadgodzin bo te dwie godziny to nie są nadgodziny tylko normalne godziny pracy wiec już naprawdę nie rozumie nic z tego czy mógłby mi ktoś pomoc
wiola560 / 178.159.195.* / 2012-09-07 11:10
Witam.Mam problem dostałam dziś z sadu pracy pismo abym policzyła ile żądam wynagrodzenia za godziny nadliczbowe i odszkodowanie ale nie wiem jak mam to policzyć . Pisałam już z Panem Szklarkiem na innym forum może będzie pamiętał temat sprawy ,obliczyłam ze za rok 2011 nadgodzin miałam ogółem 378 za 2012 304 stawka moja brutto za 2011 wynosiła 1039,50 za 2012 1125,00 naprawdę nie mam pojęcia jak się za to zabrać
szklarek / 2012-09-07 11:39
Witam.
Trochę kłopotliwe jest szybkie odszukanie całości, bo niestety nasze 'pisanie' nie odbyło się w jednym wątku.

Jest tu obok- po prawej panelik 'szukaj na forum'- można wpisać siebie jako autora i wszystko poprzednie odszukać.

Do rzeczy.

Rozumiem, że wskazana w liczba nadgodzin to liczba godzin ponad ów limit zapisany bodajże 38 godzin tygodniowo.

Niestety precyzyjne policzenie tego dodatku za nadgodziny (+50% stawki godzinowej) + normalnego wynagrodzenia za te godziny (jeśli nie zostało też wypłacone) wymaga rozbicia na Konkretne miesiące kalendarzowe i ustalenia ile godzin normalnych, zgodnych z wymiarem etatu i ustalonymi dniami roboczymi w danym miesiącu przypadało.

W przypadku osób pracujących pon-piątek jest to proste, bo każdy portal kadrowy publikuje takie zestawienie na każdy rok/miesiąc.

Chodzi o to, że w zależności od tego w jakim dniu tygodnia dany miesiąc kalendarzowy się zaczyna i ile ma dni- wypada różna liczba godzin pracy w jego trakcie.

Dopiero podzielenie stawki brutto wynagrodzenia miesięcznego ( np.1125 ) przez tak ustaloną liczbę godzin konkretnego miesiąca daje stawkę godzinową- należną za każdą nadgodzinę, a jej 50% stanowi dodatek za nadgodziny.

Po prostu stawka godzinowa w 2012 r. była inna w czerwcu, a inna w lutym.

Tak więc czeka Panią apteczna robota-policzenia stawki godzinowej osobno dla każdego miesiąca z tych dwu lat, i zastosowanie jej do liczby nadgodzin w poszczególnych miesiącach.

W piśmie należy też zaznaczyć, że wraz z odsetkami. te są ustawowe, więc już mam nadzieję, że nie trzeba ich konkretnie liczyć.
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy