Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

wypłata emerytury po wyroku sądu

wypłata emerytury po wyroku sądu

skomentuj
mycha_b / 89.191.147.* / 2012-03-26 13:41
Witam. Mój tato 12 stycznia wygrał z ZUSem sprawę w Sądzie Pracy o wcześniejszą emeryturę z uwagi na szkodliwe warunki (17 lat). Minęło już 2,5 miesiąca a pieniędzy ani widu ani słychu - Sąd zasądził je od lipca 2011r. czyli od daty skończenia 60 lat. Ile czasu ma ZUS na wypłatę zaległości? Na razie wypłacono tylko zwrot kosztów sądowych, które zasądził Sąd pracy. Czy to powinno tak długo trwać???
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-03-26 21:04 / Tysiącznik na forum
Zacznijmy od tego, że ZUS ma 30 dni na wydanie decyzji już pomyślnej w kwestii tego spornego świadczenia od uprawomocnienia wyroku. A pieniądze będą w terminie z decyzji. Może być decyzja z 1 kwietnia, ale z datą wypłat 25 dnia miesiąca.
Po drugie uprawomocnienie następuje
po 7 dniach od ogłoszenia, gdy strony nie składają wniosku o uzasadnienie, po 14 dniach od dostarczenia uzasadnienia, gdy nie wnoszą apelacji.
Ale jeśli była apelacja ZUS- powyższe terminy liczy się od ogłoszenia wyroku w drugiej instancji....

Prawdopodobnie więc ZUS złożył apelację....
Nie mam pojęcia, czy drugą stronę o tym fakcie się zawiadamia....
mycha_b / 89.191.147.* / 2012-03-26 22:05
Mam nadzieję, że nie będzie apelacji. Kolega taty miał taką samą sprawę (ten sam zakład pracy itd) i ZUS nie złożył apelacji - niestety nie wiem ile czekał na decyzję. obliczyłam, że jeżeli w ostatni (14) dzień ZUS złożył wniosek o uzasadnienie - Sąd po 14 dniach je wysłał do ZUSu - doliczam 3 dni na pocztę + 14 dni na uprawomocnienie wyroku od daty dostarczenia - to decyzja powinna przyjść do 31 marca. Czyli w kwietniu powinna być spłata - tak jak Pan pisze nie wiadomo tylko którego dnia miesiąca. Zastanawia mnie tylko co z odsetkami? W końcu to ponad 9 miesięcy czekania na emeryturę.
wiwan / 2012-03-27 11:45 / Tysiącznik na forum
Odsetki- zależy od wyroku- tzn. czy sąd je zasądził 'automatycznie' nawet bez Waszego wniosku umieszczonego w pozwie. Jeśli nie, trzeba będzie ich dochodzić w osobnym postępowaniu niestety.
Decydujące będzie uznanie przez sąd wtedy, że opóźnienie jest z winy ZUS- co nie jest tożsame, z tym, że wygraliście prawo do wcześniejszej emerytury. Powołać można się na

wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 września 2007 r. (sygn. P 11/07), w którym stwierdził on, że np. błędna interpretacja przepisów, zaniechanie podjęcia określonych działań z urzędu, błędne orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej ZUS w sprawie niezdolności do pracy

– wszystko to daje ubezpieczonym prawo do żądania od ZUS odsetek od dnia wydania zaskarżonej decyzji, czyli za cały okres postępowania sądowego w sprawie przyznania świadczenia.

Odsetki wtedy należne to zgodnie z orzecznictwem takie, jakich ZUS wymaga od zaległych składek- czyli odsetek podatkowych.
skomentuj

Najnowsze wpisy