Forum Forum emerytalneOFE

Wypłata z OFE po rozwodzie

Wypłata z OFE po rozwodzie

jemo / 2009-03-08 22:49
Czy może ktoś mi udzielić informacji po jakim czasie od orzeczonego rozwodu, były małżonek nie może się ubiegać o taką wypłatę.
Wyświetlaj:
lezdrub / 79.185.109.* / 2009-03-09 09:49
Wyplaty w gotówce nie będzie.
Srodki zostaną przelane na konto OFE drugiego wspólmalożonka.
eme / 83.22.12.* / 2009-03-09 14:37
Lezdrub tylko jezeli bedzie podzial majatku, a pytajacy nie precyzuje formy uregulowan majatkowych. W przypadku śmierci i braku podziału majatku, zawsze zyjacy były wspolmalzonek bedzie mogl sie ubiegac o transfer srodkow z okresu pozostawania we wspolnocie majatkowej.
Tak wiec tylko podzial majatku powoduje w przyszlosci nieskuteczność ubiegania sie przez ex małzonka srodkow z ofe.
any / 2009-03-10 09:04 / portfel / Bywalec forum
Czekaj, czekaj, bo nie rozumiem. Chyba jeżeli będzie wspólnota majątkowa?
No bo tak powinno to być - klient z kilkutysięcznym kapitałem na OFE tworzy podstawową komórkę społeczną, w związku z czym wnosi ten majątek do wspólnoty. W trakcie trwania związku jego kapitał rośnie do kilkunastu tysięcy złotych. Następuje tzw. trwały rozkład co sąd potwierdza orzeczeniem. Przy podziale majątku kapitały Uwaga obojga małżonków powinny być zsumowane, podzielone przez dwa i kapitały w OFE wyrównane. I faktycznie nie będzie wypłaty gotówkowej.
Ale uwaga, praktyka wskazuje, że publika taktuje ten majątek po macoszemu i sporadycznie się zdarza, aby ktoś przy podziale majątku uwzględniał kapitał zgromadzony w II, czy nawet III filarze. Co z kolei grozi zarzutem zatajenia części wspólnego majątku.
Ale to już dylemat dla prawnika jest.
eme / 83.5.96.* / 2009-03-10 12:20
any samo orzeczenie sadu o ustaniu wspólnoty majatkowej( rozwod) wcale nie przesadza o podziale majatku.To odrebna sprawa. Niekoniecznie podzial majatku (ugodowy lub zasadzony) musi sie zakonczyc podziałem w propocji 50%/50%.
Wyplaty gotowkowej w takich sytuacjach jak rozwod nigdy nie bedzie. Jedyna taka mozliwosc jest w razie smierci.
W przypadku podzialu majatku (ugodowo lub sadownie) powinno sie takze wniesc podzial ofe i III filaru.
Taka jest moja wiedza. Mysle ze prawidlowa.
lezdrub / 79.185.84.* / 2009-03-10 22:14
eme .W przypadku śmierci, wspólmalożenek też w calości nie dostaje w gotówce.
Polowa idzie na konto OFE.

Podzial z ofe jeżeli nie bylo intercyzy jesst dzielony po 50%.
Klaudia8910 / 95.40.9.* / 2018-10-26 21:12
Mój były mąż 2 tygodnie temu zmarł.Jestesmy po rozwodzie.Bylismy malżenstwem ponad 2 lata.Był ubezpieczony w OFE. I miał syna z inną kobietą. Czy z tego tytułu należą mi się jakieś pieniądze z ubezpieczalni? Proszę o pomoc.
any / 2009-03-10 12:32 / portfel / Bywalec forum

samo orzeczenie sadu o ustaniu wspólnoty majatkowej( rozwod) wcale nie

Zgadza się, chodziło mi o datę ustalenia wysokości kapitału - wartość rachunków na dzień rozwodu stanowi o wartości masy do podziału.

musi sie zakonczyc podziałem w propocji

Mea Cupla - połknąłem "np."

powinno sie takze wniesc podzial ofe i III filaru.

Powinno, ale praktyka wskazuje inaczej. A całkiem ładny odsetek klientów ukrywa swoje polisy przed współmałżonkami...
Klaudia8910 / 31.1.121.* / 2018-10-27 18:36
Mozna jasniej? Czyli nalezą mi sie pieniazki z ubezpieczenia, tak?
eme / 83.22.28.* / 2009-03-10 21:59
Pozdrowka:):)
any / 2009-03-09 08:28 / portfel / Bywalec forum
A konkretnie, w jakiej sytuacji?
Bo środki zgromadzone w OFE stanowią wspólny majątek, podlegający podziałowi na takich samych zasadach.
jemo / 2009-03-10 13:41
chodziło mi o to po jakim czasie od ustania małżeństwa były małżonek może się pocałować w du... i nie ma możliwości założenie sprawy o podział majątku( po jakim czasie taka możliwość się przedawnia),
lezdrub / 79.185.84.* / 2009-03-10 22:19
Jamo. Do poki nie ma wyrokus sądu nie ma podzialu.
Podzial jest w dniu wyroku sądu. D o wyroku byla wspólnota.
eme / 83.22.28.* / 2009-03-10 21:58
jemo na moja wiedze to pomimo ustania wspolnoty majatkowej (rozwod) to wspólnota materialna dalej istnieje, wszak są to osoby fizyczne.Bedzie istniec tak dlugo, poki nie dojdzie do jej podzialu lub zrzeczenia sie praw. Oczywiscie dotyczy to łącznie i aktywów i pasywów. Z tego wynika ze termin nie jest i nie bedzie sprecyzowany. Sprawa bezterminowa. Goraco polecam dokonanie takiego podzialu ugodowo, lub jezeli ex malzonek bedzie niechetny zalozyc sprawę sadową.
jemo / 2009-03-10 22:42
czasami sie zastanawiam czy obecni tu na forum wiedzą i rozumieją co czytają:)

wspólnota majątkowa trwa od chwili zawarcia związku małżenskiego do chwili wydania i uprawomocnienia sie wyroku przez Sąd,
Nie jet chyba tak ze od chwili uprawomocnienia sie wyroku były małżonek bezterminowo może zażądać podziału majątku, muszą byc jakieś ramy czasowe, termin na wniesienie takiego wniosku o podział.
W kodeksie prawnym każda czynność ma swój czas na wniesienie wniosków, pozwów, roszczeń itp
any / 2009-03-11 09:03 / portfel / Bywalec forum
jemo ale pytanie jest dla prawnika, a nie dla specjalisty od finansów.
Okres jaki należy rozliczyć mamy załatwiony.
Owszem jest czas na odwołanie, ale jak już wspomniałem praktyka uczy, że społeczeństwo dopiero uczy się traktować środki OFE jako majątek i z sądami pewnie jest podobnie.
I trzeba by rozważyć dwa przypadki - jeżeli strony uzgodniły podział we własnym zakresie i sąd tylko zaakceptował to może być sprawa załatwiona i już. Ale w treści orzeczenia powinna być klauzula informująca o takim zdarzeniu, np. że strony porozumiały się we własnym zakresie co do podziału majątku. I wtedy sprawa jest załatwiona..
Ale jeżeli sąd dzielił majątek po kawałku, to istnieje chyba jeszcze coś takiego jak rewizja wyroku. Wystarczy wskazać na zatajenie istotnej części majątku.
A tego typu zatajenie może nie przedawniać się bardzo długo zwłaszcza przy obecnej histerii wokół OFE.

Ale szczegóły to raczej prawnik lepiej Ci wyłuszczy.
eme / 83.22.28.* / 2009-03-11 10:39
any zgadza sie. Rewizja dotyczy to także nieuzasadnionego dysponowania majatkiem ktore ma na celu jego celowe obnizenie wartosci przed podzialem.Na to jest okres do 5 lat od uprawomocnienia wyroku.
eme / 83.22.28.* / 2009-03-11 08:55
Jemo dopytaj u prawników . Na moja wiedzę czas nie jest określony, mozna w dowolnym momencie. To tylko byli małżonkowie decyduja o tym czy chca podzielić majatek czy też nie i kiedy. Musisz zrozumiec ze podzial majatku i rozwód to dwie odrebne sprawy aczkolwiek zależne od siebie.Do momentu podziału kazdy ze współmałżonków współzarządza całym majatykiem ( moze np.coś sprzedać) Jezeli majatek zostanie już podzielony to po 5 latach nie mozna wznawiać postepowania (wnosic korekty)
lezdrub / 79.185.84.* / 2009-03-10 22:57
Jemo. zazwyczaj, jak się wspólmalozonkowie nie dogadają o podziale majątku.

To odrazu stawiają sprawę do sądu o podzial.

Chlop żywemu nie przepusci.

Najnowsze wpisy